63. сједница Владе Црне Горе - 17.03.2022.

Овај чланак садржи листу докумената

Влада је, на 63. сједници одржаној 17. марта 2022. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, донијела Привремене економске мјере Владе Црне Горе као одговор на кризу изазвану ратом у Украјини. Имајући у виду да је у овом тренутку сасвим извјесно да ће негативне импликације кризе на нашу отворену економију бити вишеструке, почев од преливања глобалног раста цијена као посљедица високе увозне зависности, са једне стране, до смањења инвестиција као посљедица веће неизвјесности, са друге стране, Влада је усвојила додатне мјере подршке привреди и грађанима, чији се укупан фискални ефекат процјењује на нивоу до 50 милиона еура, у зависности од трајања кризе. Пакетом је предвиђено осам мјера, међу којима и укидање ПДВ-а за брашно и уље, смањење акциза на гориво до 40 одсто умјесто 20 одсто како је било првобитно предложено, као и пет додатних милиона за подршку пољопривреди. 

Такође, донијет је и План интервентних набавки у условима озбиљних поремећаја на тржишту за 2022. годину који даје основ, да у случају проблема у снабдијевању тржишта, Влада може да донесе одлуку о активирању Плана и наложи да се изврши набавка оних производа за које се процјењује да постоји проблем у снабдијевању. Циљ доношења Плана је стварање неопходних претпоставки за обезбјеђење континуитета снабдијевања тржишта Црне Горе основним пољопривредно-прехрамбеним производима, средствима за личну хигијену, љековима и медицинским средствима и нафтним дериватима, неопходним за задовољење основних потреба становништва у случају наступања озбиљних поремећаја на тржишту који су дефинисани Законом о интервентним набавкама. 

У том контексту, Влада је утврдила Предлог закона о привременим мјерама за ограничавање цијена производа од посебног значаја за живот и здравље људи, Предлог закона о измјенама и допунама Закона о порезу на додату вриједност, као и Предлог амандмана на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о акцизама, којима се прописује нормативни оквир за спровођење дефинисаних економских мјера. 

Влада је донијела Стратегију развоја туризма Црне Горе 2022-2025. године с Акционим планом за 2022. годину. Овај кровни стратешки документ и мапа развојног пута туризма има за циљ да нашу земљу до 2025. године учини глобално препознатљивом туристичком дестинацијом. Важан сегмент документа представља и ситуациона анализа трендова у туризму Црне Горе од 2009. до 2019. године која ће помоћи адекватном доношењу одлука на основу квалитативних и квантитативних параметара. Главни стратешки циљ је да се Црна Гора афирмише као глобално препозната туристичка дестинација, са смањеном сезоналношћу пословања, умјеренијим регионалним разликама и приоритизацијом туризма у развојним политикама, уз инвестициона улагањима и формализацију туристичког промета. Круцијални сегмент документа представља Акциони план са припадајућих 16 мјера и 76 активности за остварење постављених циљева у 2022. години за шта је потребан утрошак од 27 милиона еура и то највећим дијелом из Капиталног и текућег буџета, али и из донаторских средстава. За реализацију оквирног плана за период 2023-2025. године, према за сада доступним информацијама, потребно је обезбиједити преко 5 милиона еура из Буџета, односно укупна потребна средства за реализацију планираних активности за период 2022-2025. године износиће преко 32 милиона еура. 

Донијета је и Одлука о утврђивању Националне контролне листе робе двоструке намјене. Одлука се односи на техничко усаглашавање Националне контролне листе са одговарајућим прописима Европске уније у овој области. Документ садржи листу робе двоструке намјене за чији је извоз, пружање брокерских услуга, као и за вршење услуга техничке помоћи и транзита потребно прибавити одобрење надлежних органа Црне Горе.  

63. sjednica Vlade Crne Gore (17.03.2022.)

63. сједница Владе Црне Горе

I МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Предлог закона о измјенама и допунама Закона о порезу на додату вриједност Материјал Закључци
2.Предлог амандмана на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о акцизама Материјал Закључци
3.Предлог закона о привременим мјерама за ограничавање цијена производа од посебног значаја за живот и здравље људи Материјал Закључци
4.Предлог плана интервентних набавки у условима озбиљних поремећаја на тржишту за 2022. годину Закључци
5.Предлог привремених економских мјера Владе Црне Горе као одговор на кризу изазвану ратом у Украјини Материјал Закључци
6.Предлог стратегије развоја туризма Црне Горе 2022-2025. године с Предлогом акционог плана за 2022. годину Материјал Закључци
7.Предлог одлуке о утврђивању Националне контролне листе робе двоструке намјене* Материјал Закључци
НАПОМЕНА:Материјал за тачку 4. (Предлог плана интервентних набавки у условима озбиљних поремећаја на тржишту за 2022. годину) биће објављен након техничке редакције.

Архива материјала са претходних сједница Владе Црне Горе:

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?