- Влада Црне Горе
65. сједница Владе Црне Горе - 08.04.2022.
65. сједница Владе Црне Горе - 08.04.2022.
Влада Црне Горе је 8. априла одржала 65. сједницу којом је предсједавао потпредсједник др Дритан Абазовић.
У поступку верификације Записника са 64. сједнице закључено је да је Влада донијела Одлуку о образовању Координационог тијела за праћење увођења и примјене међународних мјера поводом кризе у Украјини. Одлуком се прописује да је задатак Координационог тијела да прати увођење и примјену међународних мјера од стране Савјета Европске уније и других међународних организација чији је Црна Гора члан или чијим се изјавама придружује, у складу са вањскополитичким приоритетима поводом ратних дешавања у Украјини.
Како би се Црна Гора, као земља кандидат за чланство у ЕУ, у потпуности ускладила са заједничком вањском и безбједносном политиком и придружила одлукама Савјета ЕУ, Влада је донијела:
- Одлуку о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлуком Савјета Европске уније 2022/266/ZVBP од 23. фебруара 2022. године, као одговор на признавање подручја украјинских регија Доњецка и Лугањска које нијесу под контролом Владе Украјине и на наредбу руским снагама да ступе на та подручја.
- Одлуку о измјенама и допуни Одлуке о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлукама Савјета Европске уније у односу на дјеловања која подривају или угрожавају територијални интегритет, суверенитет и независност Украјине;
- Одлуку о измјенама и допунама Одлуке о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлукама Савјета Европске уније с обзиром на дјеловања Русије којима се дестабилизује ситуација у Украјини.
У дискусији је наглашено да Савјет ЕУ периодично врши ревизију одлука које се односе на увођење рестриктивних мјера, посебно у дијелу временског рока њихове примјене, као и лица и ентитета који су њима обухваћени, па је доношење ових прописа неопходно како би се Црна Гора придружила мјерама Савјета ЕУ и инкорпорирала их у национални правни систем.
Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о маслинарству и маслиновом уљу. Предложеним измјенама се јасније дефинишу права, обавезе и одговорности правних и физичких лица која производе и износе на тржиште маслиново уље, постиже се ефикаснији рад пољопривредне инспекције и спровођење казнених одредби које се односе на стављање маслиновог уља на тржиште, као и казнене одредбе које се односе на недозвољено крчење маслињака и изградњу у њима. Оцијењено је да ће се примјеном строжијих казнених одредби и контролама производа обезбиједити да на тржишу буде присутно само маслиново уље које је прије стављања у промет оцијењено у складу са стандардима, а потрошачи ће имати вјеродостојну информацију о томе какав производ купују.
Донијет је Дјелимични кадровски план органа државне управе и служби Владе Црне Горе за 2022. годину.
Донијета је Одлука о измјени Одлуке о критеријумима за утврђивање висине накнаде за рад члана радног тијела или другог облика рада, како би се омогућио основ за финансирање сва три нивоа координације преговора, сходно прописаном моделу. Имајући у виду да је Влада чланство Црне Горе у Европској унији одредила као најважнији вањскополитички циљ, те да је питање додатног стимуланса путем финансијске надокнаде за учеснике и носиоце процеса преговора од посебног значаја за динамику остваривања тог циља, а уважавајући обим и захтјевност њихових обавеза, као и важност укључености представника цивилног сектора са експертског нивоа, измјенама је прописано да се право на мјесечну накнаду односи не само на Преговарачку групу, предсједника и секретаре радних група, већ на сва три важна преговарачка нивоа – радне групе за преговоре, Комисију за европске интеграције и Преговарачку групу, како на нивоу представника јавне управе, тако и чланова из цивилног сектора.
У том контексту, Влада је донијела одлуке о измјенама и допунама одлука о образовању радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за области правне тековине Европске уније које се односе на преговарачка поглавља 23 – Правосуђе и темељна права и 24 – Правда, слобода и безбједност, како би се избјегло двоструко нормиране накнада за рад шефовима, замјеницима шефова и члановима ових радних група.
Влада је донијела Одлуку о образовању Радне групе за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине Европске уније која се односи на преговарачко поглавље 31 – Вањска, безбједносна и одбрамбена политика.
Усвојен је Извјештај о реализацији Стратегије о миграцијама и реинтеграцији повратника у Црној Гори, за период 2021-2025. године, за 2021. годину. Од укупно 100 активности које су предвиђене у двогодишњем Акционом плану, у 2021. години реализовано је 46 активности, односно 46%. Дирекција за азил је наставила, у складу са Законом о међународној и привременој заштити странаца, да примјењује правичне и експедитивне процедуре азила, како би се правовремено идентификовали они којима је потребна међународна заштита и они за које то није случај, чиме ће се избјећи дуга раздобља несигурности за странце који траже међународну заштиту, обесхрабрила злоупотреба система азила и олакшали укупни захтјеви у систему пријема. Уважавајући коментаре ЕК у Извјештају о Црној Гори за прошлу годину успостављена је пракса да се одлуке по захтјевима за међународну заштиту доносе у роковима краћим од 6 мјесеци, осим у сложеним случајевима који захтијевају утврђивање сложеног чињеничног стања. Трошкови активности планираних Акционим планом за имплеметацију Стратегија о миграцијама и реинтеграцији повратника у Црној Гори, за период 2021-2022. година, износе 1.906.800 еура, док је у 2021. години утрошено око 950.000 еура. У Извјештају се, као најзначајнија постигнућа на реализацији Стратегије, наводи да је обезбијеђен и опремљен простор на Аеродрому Голубовци у Подгорици за рад службеника Дирекције са повратницима по реадмисији, дјелимично је обезбијеђен превоз за повратнике по реадмисији од Подгорице до појединих мјеста, формирани су међуресорни оперативни тим као и тимови у свим јединицама локалне самоуправе за подршку у реинтеграцији повратника и реализоване обуке за чланове локалних тимова, у циљу пружања неопходних информација о правима и повратника по реадмисији.
Влада је усвојила Информацију о одређивању примјереног рока за извршење уговорне обавезе из Уговора о концесији на основу енергетске дозволе за изградњу мале хидроелектране „Виницка“ на дијелу водотока Виницка ријека. У информацији се констатује да је концесионар „Rudi Energy“ доо Подгодица од 06. 02. 2020. године у кашњењу изградње фазе II из Уговора о концесији, чиме је прекршио Уговор, па су се стекли услови да Концедент писаним путем обавјести Концесионара о постојању разлога за раскид Уговора и да се Концесионару одреди примјерени рок до 90 дана за завршетак радова фазе II у складу са уговорним обавезама.
Усвојена је Информација о помоћи комерцијалним ТВ емитерима са националном покривеношћу. Узимајући у обзир тежак положај и питање одрживости медија који су додатно ослабљени последицама COVID-19 кризе, те писмо које су послала три највећа емитера - ТВ Вијести, ТВ НоваМ и ТВ Прва, Влада је одлучила да преузме обавезе ових емитера према Радио дифузном центру за 2022. годину, у износу од 200.000 еура. Тим поводом, оцијењено је да се ради о јавном интересу јер би, у случају престанка државне помоћи за плаћање услуга РДЦ-у, било угрожено пословање три комерцијалне телевизије са националном фреквенцијом, које запошљавају око 200 радника и на годишњем нивоу исплаћују бруто плате у укупном износу од око 2,5 милиона еура. На сједници је заузет став да је неопходно продужити државну помоћ док медијско тржиште не буде уређено на начин да се онемогућава нелојална конкуренција, не само због очувања радних мјеста, него и због очувања медијског плурализма, као достигнућа без којег је незамисливо демократско друштво по узору на европске демократије.