- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Анализа КЕИ: Овогодишњи Извјештај Европске комисиј...
Анализа КЕИ: Овогодишњи Извјештај Европске комисије има најбољу оцјену спремности до сада; реформа правосуђа кључ
Влада је на данашњој сједници усвојила Информацију о кључним налазима из Годишњег извјештаја Европске комисије за Црну Гору за 2021. годину коју је припремила Канцеларија за европске интеграције. Уз анализу кључних оцјена, информација садржи упоредни тренд годишњег напретка у односу на 2019. и 2020. годину.
У анексу информације, Канцеларија за европске интеграције је дала преглед кључних изазова идентификованих Извјестајем ЕК који ће послужити као основа за израду Владиног Плана имплементације препорука Европске комисије у дијелу њених надлежности, с јасним фокусом на појачану ангажованост ресора.
„Овогодишњи Извјештај који покрива период јун 2020-јун 2021, има средњу оцјену, и приближних је налаза као и извјештаји из претходне двије године. Анализа Канцеларије за европске интеграције показује да овогодишњи Извјештај Европске комисије има најбољу свеукупну оцјену спремности до сада, док када је ријеч о мјерењу годишњег учинка, добар напредак биљеже 2 поглавља, одређени напредак 17 поглавља, ограничени напредак имамо у 13 поглавља, а само једно поглавље није забиљежило напредак“, казала је новоименована замјеница главне преговарачице, Драгана Марковић представљајући анализу.
"Лошији тренд биљежи област реформе правосуђа, и то ће бити кључ даљег успјеха процеса преговора с ЕУ".
Она је истакла да Извјештај констатује јасну политичку посвећеност Владе остварењу стратешког циља – чланства у ЕУ, али и да у Политичким критеријумима позива све три гране власти на већи ниво ангажованости и одговорности у правцу реформе владавине права.
Како је појаснила, у овогодишњем извјештају се по први пут дају налази за преговарачка поглавља у односу на тзв. тематске кластере дефинисане кроз Нову методологију приступања ЕУ.
„Кластер Темељна поглавља, поред владавине права, посебан фокус, између осталог, ставља и на економске критеријуме. Кључни принцип цјелокупног даљег напретка у процесу остаје неопходност испуњења привремених мјерила у оквиру поглавља 23 и 24“, казала је Марковић.
СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ