- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Будућност дигитализације: Примјена вјештачке интел...
Будућност дигитализације: Примјена вјештачке интелигенције и машинског учења
Кратак опис
Овај курс представља увод у свијет вјештачке интелигенције (ВИ) без обзира на то долазите ли из техничког свијета или не. На курсу ћете се упознати са појмом вјештачке интелигенције, истражити њене практичне примјене, разумјети концепте и термине ВИ као што су машинско учење, дубоко учење и неуронске мреже. Упознаћете се и са реалним изазовима, питањима и бригама које нам вјештачка интелигенција доноси, као што су етичка питања, проблем пристрасности и промјене на тржишту рада.
Циљеви
На дводневном тренингу, фокус ће бити на савладавању основних концепата вјештачке интелигенције, са сљедећим циљевима:
Објаснити важност података као почетног корака у развоју било којег система вјештачке интелигенције
- Упознати се са различитим примјерима алгоритама и апликација вјештачке интелигенције
- Дефинисати и идентификовати позитивне практичне примјене ВИ
- Упознати се са појмовима вјештачке интелигенције, машинског учења, дубоког учења и са њиховим међусобним односом
- Описати ограничења, изазове и етичка питања у пољу ВИ
- Идентификовати кључне компоненте надгледаног и ненадгледаног учења система вјештачке интелигенције
Коме је курс намијењен
Курс је намијењен свима који се желе упознати и научити основе вјештачке интелигенције, те како се основни концепти ВИ могу практично примијенити у стварним ситуацијама. Курс могу похађати учесници из јавног сектора, привреде, стартуп заједнице, академије и не морају нужно имати информатичке и техничке вјештине.
Потребна знања и вјештине
За похађање курса нијесу потребна информатичка знања и вјештине. Међутим, пожељно је познавати основе рада на рачунару или имати основно искуство у коришћењу неког од популарних алата вјештачке интелигенције, као на примјер ChatGPT.
Шта ћете научити
На курсу ћете научити:
Значење уобичајених појмова и терминологије ВИ: неуронске мреже, машинско учење, дубоко учење, наука о подацима
- Шта ВИ реално може и не може учинити
- Како уочити на којим проблемима се ВИ може примијенити у вашој организацији/компанији
- Како припремити квалитетне податке из којих системи машинског учења могу заиста учити
- Циклус развоја система вјештачке интелигенције/машинског учења
- Како развити ВИ стратегију у својој организацији/компанији
- Како ВИ мијења свијет, етичка и друштвена питања, проблем пристрасности ВИ система
Формат
Формат курса:
Вријеме: 2 дана (4 сата предавања по дану)
Језик комуникације: црногорски
Мјесто одржавања: М:тел Дигитална фабрика (могуће праћење предавања онлине) За успјешан завршетак курса и добијање сертификата потребно је присуствовати свим часовима и положити завршно тестирање савладаног градива. Сви учесници који положе курс, добиће дигиталну потврду о успјешном завршетку курса.
Представљање експерта
Никола Булатовић је истраживач и инжењер у области вјештачке интелигенције. Никола предводи тим за машинско учење у црногорској стартуп компанији Uhura Solutions, гдје ради на развоју система вјештачке интелигенције који се користе за аутоматизацију процеса читања и разумијевања правне и финансијске документације.Преко 7 година био је сарадник у настави на одсјеку за рачунарство Електротехничког факултета Универзитета Црне Горе, на предметима који се баве рачунарским наукама и програмирањем. Докторанд је на завршној години у области вјештачке интелигенције на истоименом факултету. У истраживањима се бави методама за акустичну детекцију и процјену брзине возила заснованим на машинском учењу. Аутор је научних радова објављеним на интернационалним конференцијама и у научним часописима.
Никола је као ментор и предавач учествовао на бројним пројектима и едукацијама у пољу вјештачке интелигенције. Ангажован је и као предавач из области машинског учења на Логате институту, установи за образовање у оквиру које се реализују курсеви и специјализоване обуке.
Суоснивач је и извршни директор MAIA (Montenegrin AI Association). MAIA је невладина организација чија је главна сврха промоција и развој вјештачке интелигенције у Црној Гори, кроз истраживање, образовање и сарадњу.
Један је од креатора софтверске платформе Буди одговоран која унапрјеђује двосмјерну комуникацију између грађана и органа власти у Црној Гори, ради сузбијања економских, еколошких, саобраћајних и других злоупотреба које се уочавају у свакодневном животу. Као технички консултант УН-а имплементирао је националну web платформу за извјештавање о Циљевима одрживог развоја у Црној Гори.