- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе ChatGPT: Примјена, изазови и етичка питања
ChatGPT: Примјена, изазови и етичка питања
Кратак опис
Овај курс ће вас упознати како можете унаприједити себе и свој посао користећи алате генеративне вјештачке интелигенције, технологије која стоји иза система као што је ChatGPT. Кроз курс ћете, на практичним примјерима, научити користити ChatGPT као помоћ у свакодневном раду и савладаћете напредне вјештине задавања упита како бисте побољшали квалитет и релевантност одговора. Курс ће вам помоћи да сагледате позитивне и негативне утицаје генеративне вјештачке интелигенције на пословање и друштво, са циљем развоја ефикасних пословних стратегија.
Циљеви
На дводневном тренингу, фокус ће бити на савладавању основних концепата генеративне вјештачке интелигенције, са сљедећим циљевима:
- дефинисати појам генеративне вјештачке интелигенције (VI), укључујући велике језичке моделе;
- објаснити важност података у развоју модела генеративне VI;
- описати како се машинско учење користи за тренинг генеративног ВИ модела за потребе генерисања текста и слика високог квалитета;
- преглед практичних употреба генеративне VI, укључујући задатке као што су писање, читање и чатовање са ChatGPT системом;
- ограничења, етичка питања и изазови у примјени великих језичких модела, као што је ChatGPT;
- савладати вјештине задавања упита ChatGPT систему како бисте побољшали квалитет и релевантност одговора.
Коме је курс намијењен
Курс је намијењен свима који се желе упознати и научити основе генеративне вјештачке интелигенције, те како се основни концепти ове области могу практично примијенити у стварним ситуацијама. Курс могу похађати учесници из јавног сектора, привреде, стартуп заједнице, академије и не морају нужно имати информатичке и техничке вјештине.
Потребна знања и вјештине
За похађање курса нијесу потребна информатичка знања и вјештине. Међутим, пожељно је познавати основе рада на рачунару или имати основно искуство у коришћењу неког од популарних алата вјештачке интелигенције, као на примјер ChatGPT.
Неопходно је основно познавање енглеског језика.
Шта ћете научити
На курсу ћете научити:
- значење уобичајених појмова и терминологије генеративне VI као што су: обрада природних језика, велики језички модели, ChatGPT;
- описати како се машинско учење користи за тренинг генеративних VI модела;
- кључне фазе у развојном циклусу генеративних VI пројекта;
- уобичајене случајеве употребе и ограничења генеративних VI модела;
- вјештине задавања упита ChatGPT систему како бисте унаприједили себе и своје пословање;
- процијенити ресурсе потребне за развој великих језичких модела;
- одредити нове пословне прилике, које произлазе из потенцијала генеративне VI, за побољшање ефикасности, продуктивности и стварања нове вриједности;
- принципе одговорне VI и стратегије за етички и друштвено одговорни развој и примјену VI.
Формат
Формат курса:
- Вријеме: 2 дана (4 сата предавања по дану)
- Језик комуникације: црногорски
- Мјесто одржавања: М:тел Дигитална фабрика (могуће праћење предавања онлине)
За успјешан завршетак курса потребно је присуствовати свим часовима и положити завршно тестирање савладаног градива.
Представљање експерта
Никола Булатовић је предавач и инжењер у области вјештачке интелигенције.
Никола предводи тим за машинско учење у црногорској стартуп компанији Ухура Солутионс, гдје ради на развоју система вјештачке интелигенције који се користе за аутоматизацију процеса читања и разумијевања правне и финансијске документације.
Преко 7 година био је сарадник у настави на одсјеку за рачунарство Електротехничког факултета Универзитета Црне Горе, на предметима који се баве рачунарским наукама и програмирањем. Докторанд је на завршној години у области вјештачке интелигенције на истоименом факултету. У истраживањима се бави методама за акустичну детекцију и процјену брзине возила заснованим на машинском учењу. Аутор је научних радова објављеним на интернационалним конференцијама и у научним часописима.
Никола је као ментор и предавач учествовао на бројним пројектима и едукацијама у пољу вјештачке интелигенције. Ангажован је и као предавач из области машинског учења на Логате институту, установи за образовање у оквиру које се реализујују курсеви и специјализоване обуке.
Суоснивач је и извршни директор MAIA (Montenegrin AI Association). MAIA је невладина организација чија је главна сврха промоција и развој вјештачке интелигенције у Црној Гори, кроз истраживање, образовање и сарадњу.
Један је од креатора софтверске платформе Буди одговоран која унапрјеђује двосмјерну комуникацију између грађана и државних органа у Црној Гори, ради сузбијања економских, еколошких, саобрац́ајних и других злоупотреба које се уочавају у свакодневном животу. Као технички консултант UN-a имплементирао је националну web платформу за извјештавање о Циљевима одрживог развоја у Црној Гори.