- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Црна Гора подржала Декларацију о будућности интерн...
Црна Гора подржала Декларацију о будућности интернета
Сједињене Америчке Државе, све државе чланице Европске уније и 32 земље које нису чланице ЕУ-а објавиле су Декларацију о будућности интернета која поставља приоритете за отворени, бесплатни, глобални, интероперабилни, поуздани и сигурни интернет.
Декларација о будућности интернета представљена је на хибридном догађају у Wасхингтону, Д.Ц., у организацији Савјета за националну безбједност Бијеле куће, на којем је учествовала досадашња министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић.
Срзентић је казала да Црна Гора потврђује преданост промоцији и одржавању интернетског окружења које јача демократске системе и активно учешће сваког грађанина у демократским процесима, које осигурава и штити приватност појединаца, одржава сигурну и поуздану повезаност, и подстиче слободну и конкурентну глобалну економију.
“Наша мисија је да имамо бољи свијет на интернету, који обухвата знање утемељено на чињеницама и нуди бољу одбрану права појединаца, те оснажује различите гласове и пружа алате за напредак и сарадњу за рјешавање изазова на глобалном нивоу. Након потписивања ове декларације ускладит ћемо наше политике и стандарде с декларацијом и потакнути партнерства с многима, укључујући цивилно друштво,” казала је Срзентић.
Декларација је инклузивна иницијатива, те ће се у даљем периоду партнери обратити приватном сектору, међународним организацијама, тецх заједници, академској заједници и цивилном друштву, као и другим релевантним актерима како би сарађивали и постигли визију отвореног, бесплатног, глобалног, интероперабилног, поузданог и сигурног интернета.
Начела Декларације укључују обавезе:
- заштите људских права и слобода свих људи;
- промоције глобалног интернета који унапређује слободан проток информација;
- унапређења укључивог и приступачног повезивања како би сви људи имали корист од дигиталне економије;
- јачања повјерења у глобални дигитални екосистав, укључујући заштиту приватности;
- заштите и јачања приступа управљању с више учесника који одржава интернет у функцији за добробит свих.
Иако Декларација није правно обвезујућа, требало би је користити као референтну основу за креирање јавних политика за грађане, привреду и организације цивилног друштва.
Декларацију можете погледаи овдје хттпс://дигитал-стратегy.ец.еуропа.еу/неwс-редирецт/743990
Догађају су присуствовали званичници задужени за област дигитализације из Европске комисије и сљедећих земаља: Албаније, Андоре, Аргентине, Аустралије, Аустрије, Белгије, Бугарске, Цабо Верде, Канаде, Колумбије, Костарике, Хрватске, Кипра, Чешке, Данске, Доминиканске Републике, Естоније, Финске, Француске, Грузије, Њемачке, Грчке, Мађарске, Исланда, Ирске, Израела, Италије, Јамајке, Јапана, Кеније, Косова, Латвије, Литваније, Луксембурга, Малдива, Малте, Маршалових острва, Микронезије, Молдавије, Холандије, Новог Зеланда, Нигерије, Сјеверне Македоније, Палауа , Перуа, Пољске, Португала, Румуније, Сенегала, Србије, Словачке, Словеније, Шпаније, Шведске, Тајвана, Тринидад и Тобаго, Уједињеног Краљевства, Украјине и Уругваја.