ЕФСА идентификовала 12 врста поткорњака и других ксилофагних инсеката који представљају висок ризик по здравље биља у ЕУ

Објављено: 07.10.2024. 06:31 Аутор: ЕФСА

Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА), у сарадњи са Универзитетом у Падови (Италија), идентификовала је 12 врста поткорњака и других ксилофагних инсеката који представљају висок економски и еколошки ризик за здравље биља на територији Европске уније. Ове врсте нападају листопадно дрвеће, тренутно су одсутне или нијесу раширене у ЕУ, те испуњавају критеријуме за класификацију као потенцијални карантински штетни организми.

Ови штетни организми, који припадају потпородици Сцолyтинае, могу ући у ЕУ путем дрвене грађе, производа од дрвета или биља намијењених за садњу. Уколико би се појавиле, могле би бити на дјеловима територије ЕУ због доступности биљака домаћина и климатских услова погодних за њихов развој. Постоје контролне мјере за спречавање њиховог уласка, укључујући увоз из земаља са статусом “слободне од” наведених штетних организама, карантин биљног материјала прије стављања у промет и управљање условима узгоја.

ЕФСА и Универзитет у Падови идентификовали су ових 12 врста у оквиру шире студије која је обухватила 6.495 врста инсеката. Иако је истраживање обухватило већи број врста, и даље постоји значајна неизвјесност у вези са потенцијалним утицајем многих врста које нијесу довољно проучене, као и недостатак поузданих метода за њихову идентификацију током контрола увоза на границама ЕУ.

Закон о здрављу биља Црне Горе 

Према Закону о здравственој заштити биља Црне Горе, сваки биљни материјал који улази у земљу подлијеже строгим фитосанитарним контролама како би се спријечило уношење штетних организама. Овај закон је усклађен са европским стандардима, а циљ му је заштита биљног фонда Црне Горе од потенцијалних карантинских штетних организама. Идентификација високоризичних врста, попут ових 12 врста поткорњака и других ксилофагних инсеката од суштинског је значаја за правовремено доношење мјера у циљу заштите здравља биља.

ЕФСА кампања #ПлантХеалтх4Лифе 

Како би подигла свијест о важности здравља биља и спречавању ширења штетних организама биља, ЕФСА је покренула кампању под називом #ПлантХеалтх4Лифе (хттпс://www.ефса.еуропа.еу/цнр/плх4л) у сарадњи са Европском комисијом и државама чланицама ЕУ. Циљ кампање је да се грађанима укаже на економске и друштвене пријетње од штетних организама биља, као и на личну одговорност грађана у очувању здравља биља.

Кампања се заснива на свеобухватној анализи ставова и понашања грађана према здрављу биља и намијењена је јачању свијести о томе како сваки појединац може допринијети очувању биљног свијета, кроз контролу увоза, одговорно понашање према биљу и правилно руковање биљним производима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?