ЕУ опредијелила 75 милиона еура за пет инфраструктурних пројеката у Црној Гори

Објављено: 02.07.2024. 12:45 Аутор: Министарство европских послова

Оперативни одбор Западнобалканског инвестиционог оквира (WBIF) одобрио је данас Црној Гори, на састанку одржаном у Лондону, шест грантова за заштиту животне средине и енергетику, укупне вриједности 75 милиона еура.

У оквиру овог пакета подршке, ЕУ ће издвојити средства за пет инвестиционих грантова за инфраструктурне пројекте у области заштите животне средине и један пројекат техничке помоћи за припрему пројектне документације у области енергетике у Црној Гори.

Укупна вриједност шест инвестиција, уз национално кофинансирање и повољне кредите, износиће 171.5 милиона еура. Имплементацијом ових важних пројеката, унаприједићемо системе за снабдијевање водом и третман отпадних вода широм Црне Горе и побољшати квалитет живота наших грађана у Котору, Тивту, Улцињу, Пријестоници Цетиње, Никшићу и Пљевљима, казала је министарка европских послова Маида Горчевић која се у рад Оперативног одбора укључила online.

Црна Гора ће, како је истакла, имати вишеструку корист од ових пројеката. Модернизација и проширење водоводне инфрастуктуре допринијеће побољшању јавног здравља и унаприједиће квалитет живота грађана.

“Такође, предуслов успјеха у сектору туризма је поуздано снабдјевање водом и ефикасно управљање отпадним водама, посебно у популарним туристичким дестинацијама, па ће позитиван утицај на ову привредну грану бити осјетан. Поред инфраструктурних пројеката, очекује се да Црна Гора од Европске банке за обнову и развој добије подстицај у износу од милиона еура и у области енергетике”, казала је министарка Горчевић.

Поред јасне практичне вриједности, додала је она, имплементација ових пројеката ће имати значајан утицај на динамику испуњавања обавеза током процеса приступних преговора. Прецизирала је да, док напорно радимо да План раста за ЗБ постане стварност, ови пројекти подржани од стране WBIF ће позитивно утицати на испуњавање захтјева за закључење преговора у Поглављу 27 – Животна средина.

Приступање ЕУ суштински је трансформативан процес. На његовом крају, Црна Гора ће у економском, друштвеном и институционални смислу припадати заједници најразвијенијих европских држава. Задатак Владе је да искористи све могућности које се кроз европску интеграцију пружају Црној Гори како би кроз спровођење квалитетних пројеката оснажила економију и побољшала животни стандард грађана, казала је Горчевић.

Она је додала да је добијање IBAR-а прошле седмице, велика побједа Црне Горе на њеном европском путу, али и обавеза да ни најмање не посустајемо како бисмо до 2028. постали 28. чланица. Процес европских интеграција не ствара само боље институције и виши степен демократије и владавине права Црној Гори, већ и конкретну економску корист.

Министарка Горчевић се у своје и у име Владе Црне Горе захвалила колегама из DG NEAR-a, Делегације ЕУ у Црној Гори, водећим IFI-ima и црногорској администрацији на свој подршци, посвећености и раду како би данашње одобрење било могуће.

Црној Гори су, у оквиру 10. инвестиционог позива на састанку Оперативног одбора ЗИО који је одржан у Лондону одобрени за усвајање сљедећи пројекти:

1) Унапређење система за прикупљање отпадних вода у општинама Никшиц́ и Пљевља, Црна Гори, с предложеним износом гранта ЕУ од 17,8 милиона еура;

Пројекат укључује изградњу ИИ фазе канализационе мреже са пумпном станицом у Никшићу, као и изградњу ИИ фазе канализационе мреже у Пљевљима, чиме ће се створити оптимални услови за функционисање цјелокупног система за пречишћавање отпадних вода у овим општинама и повећати обухват еквивалент становника кроз рад постројења за пречишћавање отпадних вода. Укупна вриједност пројекта је 31,5 милиона еура, од чега ЕУ обезбјеђује инвестициони грант од 17,8 милиона еура, Европска инвестициона банка кредит од 6 милиона еура, већ обезбијеђена подршка ЕУ за припрему пројектне документације је 950.000 еура, а остатак представља национално кофинансирање.

2) Унапређење система водоснабдијевања у Пријестоници Цетиње, Црна Гора с предложеним износом гранта ЕУ од 12,6 милиона еура;

Пројекат се односи на унапређење система водоснабдијевања у Пријестоници Цетиње, кроз реконструкцију постојеће и изградњу нове водоводне мреже, као и инсталацију новог система пумпних станица које ће омогућити једноставнију доставу пијаће воде до крајњих корисника. Укупна вриједност пројекта је 21,2 милиона еура, од чега ЕУ обезбјеђује инвестициони грант од 12,6 милиона еура, Европска инвестициона банка кредит од 4 милиона еура, већ обезбијеђена подршка ЕУ за припрему пројектне документације је око 500.000 еура, а остатак представља национално кофинансирање.

3) Инфраструктура водоснабдијевања и прикупљања отпадних вода на Јадранској обали – Бококоторски залив с предложеним износом гранта ЕУ од 3,89 милиона еура;

Циљ пројекта је да на одржив начин ријеши питање водоснабдијевања и третмана отпадних вода у Бококоторском заливу, посебну у приобалном дијелу Општине Котор и насељима Рисан и Пераст. Овим додатним грантом доприноси се финансијској одрживости пројекта, који је претходно био предмет већ два одобрена инвестициона гранта ЗИО. Укупна вриједност пројекта је 33,6 милиона еура, од чега ЕУ обезбјеђује нови инвестициони грант од 3,89 милиона еура, већ одобрена бесповратна средства ЕУ износе 8,9 милиона еура, Њемачка развојна банка (KfW) је обезбиједила кредит од око 12 милиона еура, а остатак представља национално кофинансирање.

4) Водовод и третман отпадних вода на црногорском приморју, фаза V, компонента 2 – Општина Тиват с предложеним износом гранта ЕУ од 9,5 милиона еура;

Кроз инфраструктурна улагања предвиђена пројектом, предвиђено је да се у Општини Тиват побољша водоводна мрежа, умање проблеми који се односе на недостатак воде током љетњих мјесеци, отклоне уска грла постојећих система и повећа оперативна ефикасност и финансијска одрживост комуналног предузећа. Пројекат се односи на прибални дио око Тиватског залива, гдје је концентрисан главни дио популације и туристичке активности. Укупна вриједност пројекта је 24,5 милиона еура, од чега ЕУ обезбјеђује инвестициони грант од 9,5 милиона еура, Њемачка развојна банка (KfW) је обезбиједила кредит од 12,1 милиона еура, а остатак представља национално кофинансирање.

5) Водоснабдијевање и санитација у Улцињу – Фаза 1- Компонента 2: Изградња постројења за пречишц́авање отпадних вода (PPOV) и пратец́е инфраструктуре) с предложеним износом гранта ЕУ од 30,6 милиона еура

Циљ пројекта је свеобухватна реконструкција водоводне мреже и изградња канализационе мреже, са системом пумпних станица, бунара и одвода са постројењем за пречишћавање отпадних вода у урбаном дијелу општине Улцињ. Резултат пројекта биће потпуно поштовање европских стандарда у области третмана отпадних вода, чиме ће бити додатно унапријеђен квалитет морске воде у приобалном дијелу. Укупна вриједност пројекта је 60,7 милиона еура, од чега ЕУ обезбјеђује инвестициони грант од 30,7 милиона еура, већ одобрена бесповратна средства ЕУ за припрему пројектне документације износе 1 милион еура, Њемачка развојна банка (KfW) је обезбиједила кредит од 27 милиона еура, а остатак представља национално кофинансирање.

Када је у питању 30. позив за техничку подршку у припреми пројектне документације, претходно је позитивно оцијењен пројектни предлог „Изградња новог 110 kV далековода Вирпазар-Бриска Гора-Улцињ са наставком на 110/35 kV Вирпазар и 110/35 kV Улцињ, Црна Гора” у износу од 1 милион еура. Одобреним грантом биће финансирана припрема студије изводљивости са анализом трошкова и користи, као и студија процјене друштвеног и утицаја на животну средину. Водећа финансијска институција је Европска банка за обнову и развој (EBRD).

Izjava ministarke evropskih poslova Maide Gorčević povodom odobrenih sredstava u okviru Zapadnobalkanskog investicionog okvira

 

МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?