Европа је наша заједничка домовина

Потпредсједник Владе за рад, образовање, здравство и социјалу, др Срђан Павићевић, састао се са амбасадором Републике Словачке у Црној Гори, господином Борисом Ганделом.

Амбасадор Гандел је искористио прилику да честита др Павићевићу на позицији потпредсједника у 44. влади и подијелио утисак да „Црна Гора након избора 44. владе добија на стабилности и сигурније корача на путу ка остваривању својих стратешких циљева који се тичу придруживања ЕУ. Црна Гора има потенцијал за бржи улазак, и то прије 2030, како је тренутно пројектовано“.

Као дипломатски представник земље која је дала значајан допринос црногорској независности, г. Гандел је увјерен да ће пријатељски односи Црне Горе и Словачке и даље бити важан ослонац и спона са ЕУ, којој се Црна Гора одлучно приближава. „Словачка као дио групације ’Пријатељи Западног Балкана’ сматра да ЕУ треба да покаже већи степен политичке подршке и визионарства када је ријеч о приступању земаља Западног Балкана Европској унији“, додао је амбасадор Гандел.

Др Павићевић је изразио захвалност за досадашњи допринос словачке дипломатије развојном и транзиционом путу Црне Горе и направио пресјек стања и простора за сарадњу унутар трију области којима координира његов кабинет.

Др Павићевић се сложио са својим саговорником да Западном Балкану недостају стандарди и одговорност у спровођењу политика и законске регулативе, али и да цијела западна цивилизација већ дуже вријеме пати од недостатка визионарског духа и јасне свијести о предностима проширивања на шире регије, па самим тим – и на Западни Балкан. 

Колико год да смо мала земља, оптерећена хипотеком 30-годишњег хибридног режима, имамо и снаге и храбрости да дамо примјер и пошаљемо поруку охрабрења цијелом региону, па самим тим и да будемо замајац интегративним процесима у овом дијелу Европе.

Др Павићевић је такође нагласио и сљедеће: Важније од формалног прикључења јесте његовање добросусједских односа, пацифизам и конструктивна улога у рјешавању ратних конфликата, а најважније од свега јесте усвајање и практиковање оних вриједности које нас чине кредибилним и поузданим факторима у креирању европске будућности.

У срдачном и отвореном разговору констатовано је да не постоје препреке за сарадњу на свим пољима од интереса за обје земље. Досадашње искуство и допринос словачке дипломатије јесу велики капитал у свакој врсти потенцијалне сарадње на црногорском путу ка Европској унији.

У духу латинске изреке „Домовина је тамо гдје ти је лијепо“, саговорници су се сложили да ће Европа каквој тежимо у скоријој будућности бити наша заједничка домовина.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?