- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Европски ђир у Петњици: Дијелимо визију да Црна Го...
Европски ђир у Петњици: Дијелимо визију да Црна Гора треба да буде дио породице Европске уније
Дијелимо заједничку визију да Црна Гора треба да буде дио породице Европске уније. Богатим и разноврсним програмом у Диван башти, којим су доминирала дјеца, која су будућност Црне Горе и ЕУ, потврђујемо да је наша држава већ дио Европе, порука је са Европског ђира који је данас одржан у Петњици.
Отварајући догађај, предсједник Општине Самир Аговић је казао да данашњим догађајем шаљемо поруку Европи коју толико прижељкујемо и очекујемо да будемо дио савременог свијета.
„Петњица као мала општина је велика у смислу идеја које прокламује на путу ка Европској унији. Наша је обавеза да то чинимо на сваком нивоу“, поручио је Аговић.
Он је истакао задовољство што најмлађи становници Петњице учествују у манифестацији и што имају прилику да осјете колико је Европе окренута младима.
Аговић је, такође, истакао задовољство што је општина Петњица имала прилику да осјети бенефите од ЕУ подршке, кроз реализацију пројеката прекограничне сарадње са Албанијом, Босном и Херцеговином, Косовом, Србијом и осталим државама у региону и нагласио да у општини Петњица постоји тим који предано ради на тим пројектима.
Државни секретар у Министарству јавне управе Наим Гјокај је подсјетио на важност реформе јавне управе у процесу приступања Црне Горе Европској унији, посебно у контексту обиљежавања Дана Европе у општинама.
„Наш циљ је обезбјеђивање пуне примјене права ЕУ, кроз успостављање јавне управе засноване на инклузији, транспарентности, равноправности и једнаким могућностима за све, као и креирању јавних сервиса у складу са потребама грађана“, поручио је Дјокај.
Он је најавио почетак пројекта ''Оснаживање локалних заједница у европским интеграцијама Црне Горе'' у вриједности од милион еура, који финансира ЕУ, а који ће заједнички спроводити Министарство јавне управе, Заједница општина и 25 општина у Црној Гори. Истакао је да тај пројекат, који ће почети до краја 2024. године, треба да допринесе јачању капацитета општина за даљи процес европских интеграција како би се осигурало да локалне самоуправе буду опремљене неопходним институционалним, финансијским и људским ресурсима за ефективну имплементацију ЕУ политика и стандарда на локалном нивоу.
Представница Делегације Европске уније у Црној Гори Надиа Кјучукова је казала да јој је драго што је у прелијепој Петњици и што присуствује догађају у којем учествују дјеца.
„Сликањем застава дјеца показују различитости Европске уније, али имајте једно у виду – њихов број није коначан. Ускоро ће се и застава Црне Горе наћи тамо гдје и припада, међу заставама Европске уније“, поручила је Кључкова.
Она је казала да до чланства у ЕУ има још посла и да ће Европска унија све више пажње посвећивати мањим општинама у Црној Гори, посебно на сјеверу и да ће бити све више програма помоћи, за боље услове живота и боље локалне услуге.
„Ми ћемо данас обићи једног од корисника ИПАРД-а који је пола своје инвестиције добио бесплатно од Европске уније. Са таквим пројектима и са новим Планом раста желимо да чак и прије приступања ЕУ грађани Црне Горе досегну европски животни стандард. Онда се неће више говорити о исељавању и Петњица ће поново бити пуна живота“, казала је Кључкова.
Шефица одјељења за евалуацију и подршку у Министарству европских послова Ирена Бошковић је казала да манифестација Европски ђир има за циљ јачање европског духа и идентитета, те прилику да се грађани у црногорским општинама, кроз различите културне, спортске и музичке догађаје још више повежу са европским вриједностима и идеалима.
Она је истакла улогу коју локалне самоуправе имају у рјешавању комплексних друштвених питања и које, како је казала треба буду покретачи промјена.
„Кроз заједничке пројекте, градови и општине имају прилику да сарађују, размјењују добре праксе и подстичу учешће грађана у креирању политика. Црна Гора већ више од 15 година успјешно користи фондове Европске уније и сарађује са сусједима кроз различите програме прекограничне и територијалне сарадње, који имају за циљ да донесу бољи квалитет живота свим грађанима. И управо су ти пројекти срж европске интеграције – да кроз сарадњу и размјену искустава са сусједима наши грађани осјете конкретне бенефите процеса приступања Европској унији. Петњица је у том смислу примјер добре праксе, једне мале општине која је показала завидне резултате када је у питању повлачење средстава из ЕУ фондова, што ћемо данас имати прилику и да видимо на лицу мјеста кроз посјету ИПАРД пројекту,“ поручила је Бошковић.
Догађају су присуствовали и представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде – генерални директори за плаћања и шеф ИПАРД агенције Марко Радоњић, генерална директорица Директората за рурални развој и шефица ИПАРД управљачког тијела Андријана Ракочевић као и Нина Јакић, шефица јединице у ИПАРД управљачком тијелу, који су заједно са представницима Делегације ЕУ и општине Петњица посјетити корисника ИПАРД пројекта, Исмета Прентића у селу Савин Бор, који је уз подршку ЕУ набавио тракторе, балирке и мотокултиваторе.
Европски ђир организују општине Бар, Никшић, Колашин, Мојковац, Беране, Жабљак, Петњица и Пљевља заједно са Министарством европских послова, уз подршку Делегације ЕУ, у склопу ЕУ4МЕ програма.
МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА