- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије Током 2023. године регистровано 166 случајева вршњ...
Током 2023. године регистровано 166 случајева вршњачког насиља
Вршњачко насиље/насиље међу дјецом, проблем је глобалних размјера, а свједоци смо да и у нашој земљи у протеклом периоду расте број случајева насиља међу дјецом. У центрима за социјални рад, током 2023. године, регистровано је 166 случајева вршњачког насиља. Жртве насиља међу вршњацима била су дјеца узраста од 7 до 18 година, а примјећује се да је већи број дјечака у односу на дјевојчице, казао је министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић током контролног саслушања на Одбору за здравство, рад и социјално старање на тему „Вршњачко насиље у Црној Гори“.
Министар је истакао да ефикасна заштита жртава вршањачког насиља, али и ресоцијализација малољетних починилаца, почива на снажној међу-институционалној сарадњи која подразумијева јасно дефинисано и усклађено поступање свих институција и организација у систему заштите и превенције насиља, те да питање насиља представља системски проблем због чега је у циљу успјешног рјешавања проблема неопходан заједнички одговор система.
Он је казао да Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије у континуитету ради на унапређењу политика, мјера и активности које се односе на заштиту дјеце.
Желим да истакнем да је наша држава у протеклој деценији направила важне искораке у погледу усклађивања свог законског и стратешког оквира с међународним стандардима. Заштита дјеце од насиља загарантована је Уставом Црне Горе и саставни је дио националних стратегија и акционих планова за приступање ЕУ (Акциони план за Поглавље 23), истакао је министар.
Министар је казао да ће Савјет за права дјетета у циљу унапријеђења области заштите права дјеце од насиља, наставити са предузимањем активности за успостављање националне Дјечје куће (Барнахус модел) за дјецу жртве тешких облика сексуалног и физицког насиља.
У партнерству са УНИЦЕФ-ом спроводимо пројекат за јачање система заштите за превенцију и заштиту дјеце од свих облика насиља и експлоатације, који финансира Европска унија. У склопу реализације пројекта урађен је Предлог Стратегије за превенцију и заштиту дјеце од насиља за период 2025-2029 са Акционим планом 2025-2026 године, чијом израдом је координирало Министарство социјалног старања бриге о породици и демографије, а који ће наредних дана бити упућен Влади на усвајање, додао је Гутић.
Он је навео да ће Стратегија за превенцију и заштиту дјеце од насиља за период 2025-2029. године омогућити Црној Гори да настави са промовисањем политике нулте толеранције насиља над дјецом, која је покренута првом Стратегијом за превенцију и заштиту дјеце од насиља за период 2017-2021. године.
Приликом имплементације ове Стратегије, Црна Гора ће настојати да оствари синергију са политикама и акцијама Европске уније за борбу против насиља над дјецом, имајући у виду Стратегију ЕУ о правима дјетета (за период 2021-2024. год), Стратегију ЕУ за дјелотворнију борбу против сексуалног злостављања дјеце, као и Стратегију СЕ за права дјетета за период 2022-2027. године, казао је министар.
Гутић је навео да Стратегија успоставља координисан и досљедан начин да се на националном нивоу унаприједи превенција и пружи бољи одговор на све облике насиља над дјецом у свим окружењима, шо ће се постићи кроз унапријеђење имплементације законодавног оквира, развој услуга социјалне и дјечје заштите, бољег одговора сектора правосуђа, система образовања и здравства и мијењањем друштвених норми које одобравају насиље над дјецом и негирају дјеци статус носилаца људских права.
У контексту вршњачког насиља/насиља међу дјецом, посебно је важно узети у обзир да и дјецу која су починила одређена кривична дјела, или ону која испољавају проблеме у понашању морамо посматрати као жртве, имајући у виду да долазе из дисфункционалних породица гдје су и сама била жртве занемаривања или неког облика насиља. Из тог разлога у плану је израда програма рада са починиоцима вршњачког насиља, казао је министар.
Он је додао да Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије препознаје значај развоја услуга у заједници, посебно Дневних боравка за рад са дјецом са проблемима у понашању, те да тренутно постоје два лиценцирана пружаоца ове услуге, а циљ је проширење и унапријеђење услуге Дневног боравка за рад са дјецом с проблемима у понашању, како би услуга била доступна за сву дјецу која имају овај проблем.
Такође, у наредном периоду радићемо на изради Протокола о поступању надлежних органа, установа и организација у случајевима вршњачког насиља/насиља међу дјецом. Протокол ће регулисати међусекторску сарадњу са циљем да се обезбиједи највећи могући степен сигурности и заштите дјеце која су жртве вршњачког насиља/насиља међу дјецом, закључио је министар Гутић.