Измјене закона за већа права особа са инвалидитетом

Министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић одржао је састанак са представницима организација које се баве заштитом особа са инвалидитетом, током којег су обје стране размијениле мишљења и дискутовале о измјенама нормативног оквира у контексту унапрјеђења њиховог положаја и статуса. 

Састанку су присуствовали представници релевантних невладиних организација, који су истакли важност стварања инклузивног друштва у којем су сви грађани, без обзира на физичке или менталне изазове, у потпуности укључени у све сфере живота.

Министар Гутић је током састанка нагласио опредјелјеност Владе Црне Горе за унапрјеђење законског оквира и имплементацију нових програма који ће допринијети већој заштити и подршци особама са инвалидитетом. Такође, министар је истакао важност међусекторске сарадње како би се побољшали услови живота особа са инвалидитетом, укључујући приступ образовању, запошљавању, здравству и јавним услугама.

Помоћ особама са инвалидитетом је приоритет ове Владе, а наш циљ је да створимо друштво у којем сви грађани имају једнаке шансе. Наставићемо да радимо на реформама које ће допринети њиховој равноправности и потпуној интеграцији у друштво, изјавио је министар Гутић.

Такодје, министар је навео да канцеларија УНДП у Подгорици у сарадњи са Министарством спроводи пројекат "Реформа националног система вјестацења инвалидитета" који се реализује у оквиру Једногодисњег акционог документа за Црну Гору за 2018.годину у оквиру акције "Подрска владавини права и сектору темељних права", а финансира из претприступних фондова ЕУ (ИПА ИИ). У оквиру овог пројекта планирано је доношење Закона о јединственом вјештачењу инвалидитета, чији је Нацрт израђен и послат Секретаријату за законодавство на мишљење.

Реформа ће увести нову методологију за вјештачење инвалидитета засновану на моделу људских права и допринијети успостављању праведнијег, равноправнијег и једноставнијег приступа правима на новчану подршку и услугама намијењених особама са инвалидитетом. Јединствено вјештачење инвалидитета ће спроводити Завод, путем комисија за вјештачење, у складу са новом методологијом, казао је министар.

Поред тога, планирано је и доношење новог Закона о социјалној и дјечијој заштити, којим ће се унаприједити квалитет живота појединаца и породице на начин што ће се унаприједити материјална давања и услуге у области социјалне и дјечје заштите, између осталог и услуга персоналне асистенције, као и капацитети центара за социјални рад и надзор над стручним радом у систему социјалне и дјечије заштите.

Представници организација које се баве заштитом ОСИ похвалили су неке од напора Министарства, али су указали на потребу за даљим усклађивањем законодавства са међународним стандардима и јачање институционалних капацитета за пружање подршке особама са инвалидитетом.

Такође, договорена је и јача сарадња између Министарства и невладиних организација у циљу сталног праћења напретка и усклађивања политика са потребама корисника. Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије ће наставити са радом на побољшању услова живота и омогућавању једнаких права за све грађане, са посебним фокусом на особе са инвалидитетом.

Састанку су испред Министарства присуствовале Мерсида Аљићевић и Амела Ораховац.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?