- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије Министар Гутић: Процес ЕУ интеграција пут до већих...
Министар Гутић: Процес ЕУ интеграција пут до већих права за особе са инвалидитетом
У Црној Гори, упркос одређеном напретку, особе са инвалидитетом се и даље свакодневно суочавају са дискриминацијом и ограничењима у остваривању основних права попут образовања, запошљавања, социјалне заштите и једнакости пред законом.
"Процес европских интеграција и имплементација Реформске агенде отварају могућности за превазилажење ових изазова и усвајање рјешења које ће донијети трајне промјене и креирати друштво једнаких шанси", оцијењено је на панелу „Разговори о људским правима: Релевантност Реформске агенде за инклузију особа са инвалидитетом“, којим је Министарство социјалог старања, бриге о породици и демографије, у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, обиљежило Међународни дан људских права.
Један од кључних корака ка унапређењу положаја и права особа са инвалидитетом је реформа система вјештачења инвалидитета, коју финансира ЕУ, а уз подршку УНДП-а спроводи Влада Црне Горе. Постојећи систем са преко 35 комисија и неуједначеним критеријумима је неефикасан, што особама са инвалидитетом отежава остваривање права. Уз усвајање новог правног оквира, реформа ће омогућити једноставнији приступ правима за више од 60.000 грађана и грађанки с инвалидитетом. Додатно, реформа ће допринијети креирању транспарентнијег и правичнијег система, истовремено унапрјеђујући ефикасно коришћење државних ресурса.
Догађај је отворио министар социјалног старања, бриге о породици и демографије, Дамир Гутић, и подсјетио је да је у оквиру пројекта „Реформа националног система вјештачења инвалидитета” планирано доношење Закона о јединственом вјештачењу инвалидитета, чији је Нацрт израђен и послат Секретаријату за законодавство на мишљење.
"Циљ реформе је успостављање јединствених националних критеријума и методологије за вјештачење инвалидитета заснованих на моделу људских права умјесто тренутно доминантног медицинског модела као и јединствене специјализоване установе (Завод) за вјештачење инвалидитета. Једном добијено рјешење Завода о статусу лица са инвалидитетом ће важити за остваривање права у свим ресорима. Овим се обезбјеђује да особе са инвалидитетом своја права остварују на основу стручне процјене индивидуалне ситуације особе као и потребне подршке за превазилажењем баријера са којима се суочавају у свакодневном функционисању, у складу са националним законодавством и ратификованом УН Конвенцијом о правима лица са инвалидитетом. Усвајање Закона о јединственом вјештачењу инвалидитета приоритет је који ће омогућити успостављање новог, свеобухватног система процјене, пружајући особама са инвалидитетом јединствен, праведнији и једноставнији приступ остваривању права", поручио је министар Гутић.
Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Екатерина Паниклова, истакла је да је циљ осигурати да особе с инвалидитетом у Црној Гори имају једноставнији, ефикаснији и праведнији приступ свим правима јачањем инклузије и стварањем услова за достојанствен живот.
„То значи обезбиједити да јавне услуге, инфраструктура, образовање, могућности запошљавања и систем социјалне заштите у потпуности буду доступни и прилагођени потребама особа с инвалидитетом. Разбијањем баријера – било физичких, друштвених или институционалних – стварамо окружење у којем сви могу равноправно учествовати и доприносити друштву. УНДП је у потпуности свјестан предстојећих изазова и, заједно с Владом Црне Горе, Европском унијом и цивилним друштвом, спреман је да ради на практичним рјешењима, попут имплементације приступачних технологија, унапређења правног оквира и промоције инклузивних политика. Усклађивањем са ширим реформама предвиђеним Реформском агендом, ови напори ће осигурати да особе с инвалидитетом могу живјети самостално и достојанствено. Људска права су универзална. Инклузија јача темеље сваког друштва, и увјерена сам да заједно можемо изградити друштво које препознаје потенцијал сваког појединца и будућност у којој нико није запостављен“, поручила је Паниклова.
„Црна Гора напредује на путу ка интеграцији у ЕУ, а као дио овог процеса, посебну пажњу посвећујемо томе како земља штити права особа са инвалидитетом. Неке од веома значајних реформи још увијек нијесу завршене. Кључна законодавна рјешења – попут нацрта Закона о јединственом тијелу за вјештачење инвалидитета и Закона о професионалној рехабилитацији и запошљавању, још увијек нијесу усвојена. Ове реформе су од есенцијалне важности за помак од застарјелих медицинских модела према приступу који се темељи на правима и одражава принципе Конвенције УН-а о правима особа са инвалидитетом”, казао је амбасадор ЕУ у Црној Гори Јохан Сатлер.
Кроз два панела, стручњаци и стручњакиње из надлежних институција, заједно са представницима и представницама из УНДП-а и особа са инвалидитетом размотрили су стање у областима социјалне заштите, запошљавања и образовања, а присутни су могли чути и искуства из региона у спровођењу реформе, те на које изазове Црна Гора треба да обрати пажњу у имплементацији. Дате су и препоруке надлежнима за даље кораке који би омогућили да особе са инвалидитетом имају равноправан статус у друштву и да пуним коришћем свог потенцијала доприносе напретку државе.
Догађај је организован у оквиру пројекта „Реформа националног система вјештачења инвалидитета“, који уз финансијску подршку Европске уније спроводи УНДП, у сарадњи са Владом Црне Горе и цивилним сектором.