- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Интероперабилност података: Сарадња институција кљ...
Интероперабилност података: Сарадња институција кључ развоја квалитетних сервиса
Учесници/це дводневне радионице о интероперабилности података, из седамнаест различитих институција у Црној Гори, нагласили су потребу за унапређењем интерне комуникације и размјене податка између органа јавне управе.
Интероперабилност података представља најважнију карику у развоју електронских услуга. Омогућава брзу размјену информација између различитих система, платформи и апликација, чиме се ствара јединствено и повезано окружење. Интероперабилност подразумијева беспријекорно повезивање између различитих сектора, као што су здравство, образовање, јавна управа и привреда, чиме се подстичу иновације и смањују трошкови.
Радионица у Будви била је прилика за утврђивање добрих пракси, анализу законских норми, идентификацију препрека, те заједничко креирање даљих корака за унапређење система пружања услуга.
“Овај процес подстиче и већу одговорност и транспарентност у раду јавне управе, пружајући подршку доношењу стратешких одлука”, поручио је генерални директор Директората за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и е-сервисе у Министарству јавне управе, Душан Половић.
Ово је трећа радионица ИЦТ мреже, а дио је пројекта "E-usluge као одговор на COVID-19", који финансира Европска унија, а спроводи UNDP у партнерству са Министарством јавне управе. Један од циљева пројекта је унапређење комуникације између информационих система и регистара институција јавне управе у циљу ефикаснијег развоја и пружања услуга електронским путем. Обучени службеници и службенице кључни су у процесу обезбјеђења размјене података и управљања регистрима, те овакве радионице пружају основ да се адекватно дјелује у пракси и осигура одговорно управљање.
Подсјетимо, важни сегменти пројекта управо се односе на развој дигиталне инфраструктуре и електронских услуга, уз јачање капацитета јавне управе и локалних самоуправа, и успостављање протокола пратећи стандарде сајбер безбједности. На тај начин се гради одржив дигитални екосистем и јавна управа по мјери грађана и грађанки.