- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Јединствени систем за електронску размјену податак...
Јединствени систем за електронску размјену података (ЈСЕРП)
Шта је интероперабилност?
Интероперабилност је способност различитих хетерогених система да раде заједно, како би информације између њих могле бити размјењиване.
Овај појам подразумијева функционалност електронских регистара и информационих система која омогућава међусобну размјену докумената и података у електронском облику преко Јединственог система за електронску размјену података.
Закон о електронској управи дао је нормативни оквир за увођење интероперабилности регистара.
Закон о управном поступку је дао додатни импулс одредбом да ниједан документ који се може добавити електронским путем из службених евиденција података, грађанин не мора више да доставља приликом подношења захтјева за остваривање својих грађанских права.
Шта је JSERP?
Унапређење услуга које пружају органи, почиње са унапређењем интерне комуникације између државних органа и органа државне управе. Успостављање и међусобно повезивање одговарајућих регистара пружа могућност за најрационалнији ток података од мјеста на којем подаци настају до крајњих тачака на којим се ти подаци користе.
Успостављањем Јединственог система за електронску размјену података (JSERP) између државних органа и органа државне управе, у претходном периоду је покренута размјена података, а све у циљу стварања бољих услова за рад ефикасне јавне управе и елиминисања баријера за даљи развој електронске управе у Црној Гори.
JSERP системом се омогућава и обезбјеђује размјена података између више различитих информационих система државних органа и органа државне управе, независно од њихове компатибилности.
Размјена података подразумијева приступ тим подацима, увид у податке, преузимање и давање података на коришћење.
JSERP се ослања на government service bus (GSB) магистралу за размјену података, за давање или конзумацију података из различитих извора.
Систем омогућава размјену података Између органа на унифициран начин преко једног канала умјесто досадашње размјене која је била на принципу “peer to peer” што значи да су органи размјењивали податке преко засебних појединачних канала.
Циљеви JSERP-а су да се:
- поједноставе процедуре размјене;
- редукује унос података, елиминација њиховог мултиплицирања путем поновног уноса;
- повећа транспарентност органа јавне управе у смислу давања на увид информација (аутентични, односно изворни подаци);
- унаприједи свеукупна дјелотворност јавне управе.
Садржај система за електронску размјену
Јединствени систем за електронску размјену података садржи: евиденцију електронских регистара и информационих система, електронских услуга и семантичких стандарда записа података.
Електронска услуга је скуп техничко-технолошких процеса који објезбјеђују органима размјену података преко JSERP-а.
Семантички стандард записа података дефинише стандард записа података који је независан од појединог електронског регистра и информационог система, а садржи прецизну дефиницију значења сваког појединог податка, као и дефиницију начина записа податка у структурираном податку.
Која је улога JSERP-а?
- Централизацију web сервиса, формирањем једне приступне тачке за преглед свих пријављених web servisa институција. То значи лака доступност постојећих web servisa који су већ развијени, или сервиса који ће тек бити развијени у институцијама;
- Очување интегритета података током процеса размјене између институција. Подаци се не смију мијењати током преноса, а архиве (логови размјене података) морају бити у институцијама;
- Одржавање безбједности података током процеса размјене између институција. Податке не смије да види трећа страна или неовлашћени корисник.
Који су бенефити?
- побољшава се интероперабилност на процесном, семантичком и технолошком нивоу;
- побољшава се приступ подацима, информацијама;
- скраћује се вријеме неопходно за размјену података;
- побољшавају се токови процеса и њихова ефикасност;
- подаци се уносе једнократно у систем;
- побољшава се тачност регистара, постојеће грешке се ажурирају кроз систем;
- елиминишу се скупа и нефлексибилна појединачна рјешења.
Како аплицирати за приступ?
Прва и основна активност коју је потребно урадити јесте контактирање Министарства јавне управе (МЈУ) од стране институције ради спајања на JSERP. Након што институција покрене упит ка МЈУ, овлашћени службеници из МЈУ шаљу документацију као и све формуларе институцији, док институција треба да делегира најмање двије особе које ће похађати обуку (ИТ администратора и Правника).
Уколико је институција Провајдер података, претпоставка је да је већ успоставила web servis за давање података на коришћење.
Свака институција која има неки ИТ систем и на неки начин већ размјењује податке са другим институцијама путем web сервиса требало би да је већ пријављена у Metaregistar, тј. регистар свих електронских сервиса на нивоу свих институција у Црној Гори.
Уколико ће институција само да преузима податке (Конзумер) преко ЈСЕРП-а, претпоставка је да је спремна да врши упит преко web servisa.
Спремност да се изврши упит се састоји од првенствено такозваног доменског знања, тј у знању шта подаци које Конзумер црпи од Провајдера значе, као и како да их искористи у свом систему.
Орган који није на мрежи државних органа, обезбјеђује енкриптовану конекцију према JSERP-у:
- Преко VPN налога
- Преко VPN тунела
- Преко помоћне крајње тачке (виртуелна машина)
- Остало (MPLS, оптика или неки други сигуран начин приступа мрежи државних органа).
Сигрносни аспект је веома важан за размјену података, и обично се рјешава употребом електронског цертификата који издаје МЈУ. У склопу давања података на коришћење, обавезно је користити неки облик енкрипције ради забране такозваног „прислушкивања“ на мрежном нивоу. За то се најчешће користи HTTPS саобраћај за шта је потребан SSL (серверски) цертификат издат од стране МЈУ. Неки web servisi захтјевају да се и клијент, т.ј. Консумер идентификује са својим клијентским (корисничким) цертификатом, којег такође издаје МЈУ. У оба случаја потребно је обратити се МЈУ са захтјевом за издавање електронског цертификата.