Мађарска преузела предсједавање Савјетом Европске уније

Објављено: 01.07.2024. 12:15 Аутор: Министарство европских послова

Предсједавање Савјетом Европске уније (ЕУ) ротира се међу државама чланицама сваких шест мјесеци. Током тог периода, земља која предсједава води састанке Савјета ЕУ-а и представља Савјет у односима с другим институцијама ЕУ-а, као што су Европска комисија и Европски парламент.

Предсједавајућа држава има прилику да обликује агенду ЕУ-а, постави приоритете и посредује у постизању компромиса међу државама чланицама. Ротирајуће предсједавање омогућава свим државама чланицама да допринесу раду и развоју ЕУ-а, промовишу своје националне интересе у складу с општим интересима Уније, те јачају сарадњу и солидарност унутар ЕУ-а.

Мађарска је преузела предсједавање Савјетом ЕУ од Белгије 1. јула и вршиће ту функцију до 31. децембра. Белгија је током свог предсједавања постигла значајан напредак, закључивши више од 60 законодавних предлога и обезбиједивши консензус о кључним питањима као што су пакт о миграцијама и азилу, нова фискална правила и закон о обнови природе.

Мађарска се фокусира на седам тематских области током свог предсједавања:

– унапређење конкурентности ЕУ;

– јачање одбрамбене политике ЕУ;

– досљедна и на заслугама заснована политика проширења;

– сузбијање илегалних миграција;

– обликовање будућности кохезионе политике;

– промоција пољопривредне политике ЕУ-а оријентисане на пољопривреднике;

– рјешавање демографских изазова.

Унапређење конкурентности ЕУ-а

У контексту међународних изазова, гдје Европа заостаје за својим глобалним конкурентима, кључно је унаприједити продуктивност и конкурентност Уније и њених чланица те подстакнути економски раст. Мађарска ће се залагати за доношење Новог европског споразума о конкурентности, интегрисаног у све политике, са циљем развоја технологијски неутралне индустријске стратегије, флексибилног тржишта рада и подршке малим и средњим предузећима.

Јачање одбрамбене политике ЕУ-а 

Актуелни и нови конфликти показују потребу за значајним унапређењем одбрамбених способности Европе, као и капацитета за међународно кризно управљање. Мађарска ће нагласити јачање Европске одбрамбене технолошке и индустријске базе, иновација у одбрани и сарадње у набавци одбрамбених средстава између чланица, уз имплементацију Стратешког компаса који дефинише главне правце одбрамбене политике ЕУ-а.

Досљедна и на заслугама заснована политика проширења 

Проширење је једна од најуспјешнијих политика ЕУ-а. Мађарска ће се залагати за очување ове политике која мора остати на заслугама заснована, уравнотежена и кредибилна. Фокус ће бити на интеграцији Западног Балкана, чиме ће се доприносити економским, безбједносним и геополитичким интересима ЕУ-а.

Сузбијање илегалних миграција

Миграцијски притисак представља велики изазов за ЕУ и њене чланице, нарочито оне на спољним границама. Мађарска ће се залагати за блиску сарадњу са земљама на границама ЕУ, као и са кључним земљама поријекла и транзита миграната. Посебна пажња биће посвећена екстерној димензији миграција, ефикасној сарадњи са трећим земљама, повратку миграната и иновативним рјешењима за азил.

Обликовање будућности кохезионе политике

За хармоничан и уравнотежен развој ЕУ-а, неопходно је смањити регионалне разлике и осигурати економску, социјалну и територијалну кохезију. Мађарска ће се залагати за стратешку дебату о будућности кохезионе политике, укључујући њену улогу у промовисању конкурентности, запошљавања и рјешавању демографских изазова.

Промоција пољопривредне политике ЕУ-а оријентисане на пољопривреднике

Европска пољопривреда суочава се с бројним изазовима, укључујући климатске промјене, растуће трошкове и увоз из трећих земаља. Мађарска ће подржавати одрживу пољопривреду, гарантовати сигурност хране и радити на формулисању пост-2027 пољопривредне политике ЕУ-а која је конкурентна, отпорна на кризе и оријентисана на пољопривреднике.

Рјешавање демографских изазова

Убрзано старење становништва, неодрживи социјални системи и недостатак радне снаге представљају дуготрајне и све веће проблеме у Европи. Мађарска ће се фокусирати на ове изазове, користећи Комисијин демографски алат објављен у октобру 2023. године, са циљем побољшања конкурентности ЕУ и одрживости јавних финансија.

Мађарска преузима предсједавање у тренутку конституисања новог руководства у европским институцијама, што пружа прилику за постављање темеља за будући рад ЕУ-а у наредном периоду. Након Мађарске, предсједавање Савјетом ЕУ, 1. јануара 2025. године, преузеће Пољска.

МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?