Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка Срзентић на округлом столу „Изазови професионалног новинарства у Црној Гори”

Објављено: 12.05.2021. 15:30

„Заједно са премијером покренула сам Континуирани дијалог са медијима, први таквог типа, током којег са представницима медија водимо разговоре о свим темама које оптерећују медијски сектор како бисмо заједно пронашли системска рјешења. Врло сам задовољна што сам се посљедњих мјесеци срела са преко 50 представника медија у Црној Гори и из прве руке чула шта су то највећи проблеми и изазови. У Министарству смо креирали једну синтезу свих тих изазова и проблема, такозвану “банку потреба” која треба да нам послужи као полазна основа за израду Прве медијске стратегије у Црној Гори’’, саопштила је министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић, на округлом столу “Изазови професионалног новинарства у Црној Гори”, који је, у организацији НВО „Грађанска алијанса” одржан данас.

„Свјесна сам колики напор свакодневно улажете да одговорите свим задацима, и колико је тешко, у овако поларизованом друштву, у овој пандемијској ситуацији, у мноштву лажних вијести и дезинформација сачувати кредибилитет, етичке и професионалне стандарде. Напади на новинарке, новинаре и имовину медија у Црној Гори у континуитету и даље немају адекватан правосудни епилог у Црној Гори. Након посљедњих, а све учесталијих напада на новинарке и новинаре, у сарадњи са Министарством унутрашњих послова, отворили смо тему да се измијене и допуне закони како би се новинарке и новинари у Црној Гори заштитили на адекватан начин. Потребно је пронаћи оптимално рјешење у циљу заштите новинара и инкриминисања напада на новинаре, као и спречавање напада на новинаре приликом вршења професионалних задатака“ – оцијенила Срзентић.

Она је оцијенила да  је финансијска ситуација у медијима изазовна, да су маркетиншки приходи драстично опали у времену пандемије, те да је тешко у таквом амбијенту обезбиједити стимулативне услове за рад новинара и новинарки. Такође, изразила је увјерење да ће се, када на прави начин уредимо расподјелу из јавних средстава и кад покренемо Фонд за подстицање плурализма и разноврсности медија, отворити нове прилике за широк дијапазон медија који су од важности за заједницу.

Министарка је саопштила да је у 2021. години предвиђена израда Медијске стратегије и реформа медијског законодавства.

Она је казала да ће фокус бити и на медијским законодавним реформама које се односе на доношење новог Закона о аудио-визуелним медијским услугама и измјене Закона о медијима и Закона о РТЦГ како би ускладили сва три закона. Циљ измјене медијских  закона је и јачање самосталности јавних сервиса у финансијском и уређивачком смислу са посебним освртом на услове финансирања локалних јавних емитера.

Срзентић је истакла да је веома важно да на прави начин разумијемо потребе медија, новинара и новинарки у Црној Гори и да на бази тих потреба креирамо политике и покрећемо конкретне акције.

„Желим да се све новинарке и новинари осјећају једнако слободни и заштићени да раде свој посао несметано и уз пуну подршку државе. Само у таквом амбијенту можемо да говоримо о истинској слободи медија и пуном уважавању новинарске професије. Недавно смо на врло конкретном примјеру показали како институције треба да ослушкују потребе медија, па сам у односу на приговоре које смо добили у оквиру Конкурса за додјелу буџетских средстава штампаним медијима и порталима, затражила да Комисија одмах реагује и испита приговоре“ – казала је Срзентић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?