Министарство финансија ради на стварању фискалне резерве за наредну годину

Објављено: 18.10.2024. 12:51 Аутор: Министарство финансија

Влада Црне Горе, на приједлог Министарства финансија, договорила је кредитне аранжмане са Свјетском банком, у износу од 80 милиона еура, Француском развојном агенцијом (AFD) и OPEC Фондом за међународни развој од по 50 милиона еура.

Наиме, Законом о буџету за 2024. годину и Одлуком о задуживању за 2024. годину дефинисано је да се Држава у овој години може задужити до 1.150,00 милиона еура, а наведена средства, могуће је користити за финансирање недостајућих средстава, што се првенствено односи на отплату дуга из претходног периода, финансирање капиталног буџета и стварање фискалне резерве.

Подсјетимо, Министарство финансија је, уз сагласност Владе, у марту успјешно реализовало трансакцију емисије обвезница на међународном тржишту капитала, у износу од 750 милиона долара, односно 687,76 милиона еура, након реализације хеџинг трансакције, која је урађена по завршетку емисије обвезница. У складу са тим, преостали износ који је могуће обезбиједити путем задужења, у овој години је око 463 милиона еура.

Будући да нас очекују значајне обавезе по основу дуга у наредној години, у износу од око 830 милиона еура главнице и око 165 милиона еура камате, МФ је одговорно приступило обезбјеђивању неопходних средстава, односно стварања фискалне резерве за 2025. годину.

Дугорочни зајам за развојне политике (DPL-Development Policy Loan), који је договорен са Свјетском банком, представља  веома повољан финансијски инструмент који се пружа у циљу подршке спровођењу политичких и институционалних реформи, које ће подстаћи економски раст и смањити сиромаштво.

Овај тип кредитног аранжмана представља подршку у областима као што су економски менаџмент, управљање јавним сектором, људски развој, инфраструктура и заштита животне средине, чији је циљ  стварање услова за одржив развој и раст. За разлику од традиционалних инвестиционих зајмова, DPL аранжмани се исплаћују на основу спровођења специфичних политичких мјера и реформи, а не на основу завршетка физичких инвестиција. Успјех DPL аранжмана мјери се кроз индикаторе перформанси који се договарају између земље зајмопримца и кредитора. Ови индикатори прате напредак у спровођењу реформи.

Преговори о наведеном кредитном аранжману су започети прије три године, али напорима МФ у свега неколико мјесеци успјели смо да испунимо све захтјеве које је Свјетска банка поставила, а који се односе на јачање фискалне дисциплине и подстицање зеленог и одрживог развоја.

Имајући у виду сложеност процедура и низ високих критеријумима који су предуслов оваквих аранжмана, у МФ смо задовољни чињеницом да је Свјетска банка препознала нашу развојну оријентисаност и дала легитимитет партнерству са Владом Црне Горе. Такође подршка кредибилних партнера, какви су  AFD и OPEC Фонд за међународни развој, подстиче да и у наредном периоду, фокус нашег дјеловања буде управо на развојним пројектима, већој реализацији капиталног буџета и редовном извршењу свих наслијеђених обавеза по основу дуговања. Сви наведени аранжмани, у вези којих су преговори завршени и чије потписивање очекујемо у наредним данима, склопљени  су по повољнијим условима од тржишних, како са становиштва рочности, тако и са становиштва висине каматне стопе.

Циљ Владе је да, редовно измирујући све обавезе, стварамо услове за економски раст и покрећемо пројекте који ће донијети нову развојну вриједност.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?