- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Министарство људских и мањинских права било је дом...
Министарство људских и мањинских права било је домаћин и организатор посјете Европске комисије против расизма и нетолераније - ЕЦРИ Црној Гори
Министарство људских и мањинских права било је домаћин и организатор посјете Европске комисије против расизма и нетолераније - ЕЦРИ Црној Гори. Приликом четвородневне посјете од 30.септембра до 04. октобра реализовано је више интензивних састанка на којима су пред Комиијом извјештавали представници Врховног државног тужилаштва, Министарства просвјете, науке и иновација, Минитарства правде, Министарства унутрашњих послова, Министарста културе и медија, Министарства спорта и младих, Управе полиције,Центра за обуку у судству и тужилаштву,Фонда за заштиту и остваривање права мањина, Министарства здравља, Министарства социјалног старања и бриге о породици и демографији, Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога.
Министар људских и мањинских права Фатмир Гјека и Генерална диреторица за унапредјење и заштиту људских права и слобода Мирјана Пајковиц су са члановима ЕЦРИ комисије, независним експертима Алерто Гамбином из Италије, Бергамн Тхобиас из Стразбура и Азру Агхдаси-Синан из Азејбердзана разговарао о приоритетним активностима Министарства у циљу унапредјења поштовања људских права и слобода, промоцији једнакости и толеренције, те елиминисању свих облика дискриминације у циљу постизања најузвишенијих принципа демократије и владавине права.
Петогодишњи циклус извјештавања обухватио је области инклузивне едукације о људским правима, говор мржње и родно засновано насиље, интеграцију и инклузију Рома, ЛГБТИ равноправност, Интеграцију и инклузију избјеглица и миграната.
Коначни извјештај ЕЦРИ комисије ће бити усвојен 2025. године који ће садржати сет препорука које је потребно предузети у циљу сузбијања расизма и нетолераниције. Медјутим већ сада имамо двије приоритетне препоруке које су објављене на званичном сајту Савјета Европе и то: Измјену Закона о беспланој правној помоћи како би се омогућило Ромима који су у опасности од апартидије да спроведу поступак касне регистрације и да власти у Црној Гори ојачају капацитет институције Заштитника људских права и слобода -Омбудсмана да ефикасно спроводи свој антидискриминациони мандат укључујући и самосталност да именује сопствене кадровске капацитете и довољно средстава за обезбедјивање додатних људских ресурса и промовисање подизања свијести, укључујући и спроводјење истраживања и активности на терену.
Национални официр за везу испред Владе Црне Горе-Министарства људских и мањинских права је Мирјана Пајковић генерална диреторица Директората за унапређење и заштиту људских права и слобода.