- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе МЈУ убрзано ради на доношењу закона, унапријеђен д...
МЈУ убрзано ради на доношењу закона, унапријеђен дијалог са ЕУ у областима реформе јавне управе, дигитализације и сајбер безбједности
Црна Гора ће добити модеран и иновативан Закон о локалној самоуправи, чиме ће општине имати више надлежности и постати генератор укупног развоја, а усвајањем Закона о информационој безбједности, наша држава је прва на Западном Балкану чије је законодавство у овој области усклађено са европским.
То су поруке министра јавне управе Марасха Дукаја, са прес конференције „Промовишемо квалитет за бољу јавну управу“, која је организована поводом Међународног дана јавне управе.
Дукај је истакао да свака државна администрација мора да служи општем добру, дајући допринос богатијем и успјешнијем друштву по моделу европских земаља.
„Данас, послије нешто више од двије године мог министарског мандата можемо се осврнути на постигнуте резултате и с правом рећи да успјешно градимо професионалну јавну управу, са циљем да унаприједимо квалитет услуга грађанима и привреди и да развијамо адекватне капацитете за приступање Европској унији“, истакао је Дукај.
Поручио је да су закони темељ сваке реформе и због тога је приоритет од почетка био убрзан рад на доношену или унапређењу закона, а резултати нису изостали.
„Влада је утврдила Закон о информационој безбједности који је усаглашен са НИС2 Директивом ЕУ чиме ће Црна Гора постати прва држава Западног Балкана са усаглашеним законодавством у овој области. Њиме је заокружен правни оквир и омогућено оснивање Агенција за сајбер безбједност. Окончали смо све припреме за оснивање Регионалног центра за сајбер безбједност и обуку – међународне институције чије ће сједиште бити у Црној Гори. То је за нашу земљу велики корак. Влада је утврдила и предлог два закона којима су прописане одредбе о инспекцијском надзору. Очекујемо да се што прије усвоје у Скупштини“, саопштио је Дукај.
У процедури су, како је казао, Закон о Влади, који је добио позитивно мишљење Венецијанске комисије и иновиран у складу са ГРЕЦО препорукама, Закон о државним службеницима и намјештеницима, који је био на јавној расправи, као и Закон о НВО.
„Црна Гора ће добити модеран и иновативан Закон о локалној самоуправи који је тренутно на јавној расправи, а унапређењем децентрализације општине ће имати више надлежности и постати генератор свеукупног развоја. Планирамо израду Закона о СПИ, који је враћен на поновну израду и Закона о јавним установама“, најавио је Дукај.
Када је ријеч о процесу дигизализације формирана је Дигитална академију гдје се већ успјешно реализују програми за све заинтересоване и све нивое сложености.
„Усаглашена је европска агенда у области дигитализације са ЕК, која дефинише процес креирања дигиталног идентитета, развоја свих дигиталних сервиса, и формирање и опремање националних капацитета за сајбер безбједност у Агенцији за сајбер безбједност и Владином ЦИРТ -у. Употребом Националног система за еПлаћање грађани могу да административне таксе плаћају сигурно, електронским путем. Тренутно је доступна услуга за 14 институција, 163 административне таксе и 126 накнада, а систем ће ускоро бити унапријеђен“, рекао је Дукај.
Саопштио је да је потписано приступање Црне Горе програму Дигитална Европа вриједном 7,5 милијарди ЕУР, израђен и активиран е-Регистар државних институција, а ускоро ће бити готов и е-Регистар за НВО.
Дукај је нагласио да је унапријеђен дијалог са ЕУ у области реформе јавне управе.
„Цијенећи принцип транспарентности по први пут смо представили све податке о броју запослених у јавној управи на једном мјесту. Израдили смо донаторску матрицу, односно визуелни приказ свих пројеката и осталих иницијатива које подупиру процес реформе јавне управе. У циљу унапређења квалитета рада запослених у јавној управи, у сарадњи са УНДП-ом, израђена је Методологија за награђивање изврсности државних службеника и намјештеника, а по њој смо ове године изабрали најбоље појединце и тимове“, навео је Дукај.
Додао је да је Министарство јавне управе прво које се опредијелило за увођење управљања квалитетом путем модела заједничке самопроцјене- ЦАФ модел.
„Настављамо да јачамо невладин сектор, па смо у циљу креирања јавних политика и побољшања јавних услуга, израдили Акциони план за спровођење Стратегије сарадње органа државне управе и невладиних организација. У складу са тим, по први пут се ради на формирању Регионалних центара за унапређење невладиног сектора“, казао је Дукај.
Подсјетио је да је Министарство јавне управе предложило да предсједници општина буду бирани на директним изборима и да сви локални избори буду одржавани у једном дану, а усвајање тих иницијатива био би, како сматра, важан корак.
Стална представница УНДП-а у Црној Гори Екатерина Паниклова, истакла је да су значајни помаци у области реформе јавне управе резултат заједничких напора и пројеката УНДП-а и Министарства јавне управе.
„УНДП већ двије деценије подржава напоре Црне Горе у реформи јавне управе. Заједно смо направили значајне кораке у изградњи институционалних капацитета на централном и локалном нивоу, увођењу принципа родне равноправности и подстицању транспарентности и одговорности у јавној управи. Ова сарадња је поставила чврст темељ и показала да постоји снажна синергија између приступања ЕУ, Агенде 2030 и Циљева одрживог развоја (СДГ) и да се ови процеси међусобно допуњују. Скоро двије трећине Циљева одрживог развоја повезано је са преговарачким поглављима. Испуњавање ових захтјева, како је наведено у ИБАР-у, приближиће Црну Гору достизању глобалне Агенде 2030, подстичући одрживи развој и унапређење квалитета живота за њене грађане и грађанке”, рекла је Паниклова.