- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије МССД и УНИЦЕФ: Подршка најугроженијој дјеци приори...
МССД и УНИЦЕФ: Подршка најугроженијој дјеци приоритет
На другом састанку између министра социјалног старања, бриге о породици и демографије, Дамира Гутића и шефа представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори, Микелеа Сервадеија, разговарано је о важним реформама у области социјалне и дјечје заштите, с посебним фокусом на "Гаранцију за дјецу" и концепт "Барнахус".
"Гаранција за дјецу" има за циљ да подржи спровођење кључних реформских процеса које Министарство води, а који су дефинисани у стратешким документима, попут Стратегије развоја система социјалне и дјечје заштите и Стратегије деинституционализације.
Министар Гутић је нагласио да су ове реформе од значаја не само за Министарство, већ и за цијелу државу, те да се нада да ће Министарство финансија, као и Влада Црне Горе, препознати значај будућих реформи и опредијелити средства, уколико за то буде постојала могућност у буџету.
У циљу успостављања неопходне и стратешки важне иницијативе "Гаранција за дјецу" у Црној Гори и намјери Владе да осигура да свако дијете у Црној Гори, које је изложено ризику од сиромаштва и социјалне искључености, има приступ кључним услугама, потребно је наставити рад на дефинисању ефикасних планова за поменуту иницијативу, изјавио је министар Гутић.
Министар је додао да су постојеће акције и мјере за подршку дјеци у стању потребе у Црној Гори прикупљене и припремљене за израду Компаративне анализе, а циљ је и израда првог Нацрта Националног акционог плана за успостављање Гаранције за дјецу у Црној Гори.
Микеле Сервадеи је нагласио важност осигурања свеобухватне подршке дјеци током њихове транзиције ка самосталном животу, рекавши:
Инструмент подрске познат као ЕУ "Гаранција за дјецу" није само реформски процес, већ и обавеза да обезбиједимо да свако дијете добије једнаке шансе.
Такође, истакао је да је међународна сарадња кључна и да је УНИЦЕФ отворен за пружање додатне техничке помоћи и дијељења искустава из других земаља које су сада чланице ЕУ како би се развили сервиси и интервенције које ће смањити ефекте сиромаштва и друштвене искључености на најугроженију дјецу, попут оне која расту у сиромаштву, ромске дјеце, дјеце у институцијама, као и дјеце са сметњама у развоју.
На састанку је такође разговарано о моделу "Барнахус", који представља модел интегрисаних услуга за дјецу жртве насиља. Разговарано је о предстојећим корацима које треба предузети да би се испунили услови за пружање услуга по овом моделу, у контексту законских измјена, као и едукација релевантних стручњака који би били ангажовани на пружању услуга и обезбјеђивању саме локације за успостављање ове интегрисане услуге.
Наш циљ је успостављање услуге по моделу "Барнахус", који ће омогућити дјеци жртвама сексуалног злостављања помоћ, преглед и подршку на једном мјесту, чиме ћемо заштитити права и интересе самог дјетета, закључио је министар Гутић.
УНИЦЕФ је спреман да подржи Владу Црне Горе да успостави "Барнахус" сервис. Драго нам је што је Црна Гора вољна да уложи додатне напоре за пружање ефектнијег одговора институција на потребу заштите дјеце која су искусила насиље. То је један од предуслова за изградњу система који је по мјери дјетета, који дјецу третира с поштовањем и који предузима мјере у најбољем интересу дјетета тако што њихова мишљења озбиљно разматра и ефикасно координира сарадњу између институција дјечје заштите и правосуђа, поручио је Сервадеи.
Министарство ће наставити да ради на овим важним процесима, обавезујући се да ће градити бољу будућност за сву дјецу и њихове породице.