Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

На званичној страници Савјета Европе објављен Акциони план Црне Горе као примјер добре праксе

Посебна ми је част и задовољство да Вас упознам да су Комитет министара и Одјељење за извршење пресуда Европског суда, одлучност државе Црне Горе да посвећено и ефикасно испуњава међународноправне обавезе извршења пресуда, цијенили као примјер „добре праксе“, који би требало имплементирати како у земљама региона, тако и у осталим државама чланицама Савјета Европе.

Посебан акценат је стављен на извршење групе предмета Сиништај и други против Црне Горе (злостављање од стране полицијских службеника и недостатак дјелотворне истраге у вези предметних инцидената), што је по други пут за државу Црну Гору, дана 3. јула 2023. године представљено на званичној страници Савјета Европе - Одјељења за извршење пресуда Европског суда за људска права.

Круцијална улога координатора процеса извршења пресуда Европског суда за људска права повјерена је Заступнику, који Комитету министара Савјета Европе задуженом за вршење надзора над извршењем пресуда Европског суда, доставља све релевантне податке у виду Акционих планова/Извјештаја, који садрже индивидуалне и генералне мјере које треба предузети након доношења пресуде, те исплати правичног задовољења, уколико је исто досуђено подносиоцима представки од стране Европског суда. Осим тога, Заступник указује надлежним државним органима на правилну интерпретацију пресуда Европског суда, као и на конзистентну примјену међународних стандарда на националном нивоу.

Наиме, у циљу благовременог испуњавања међународноправних обавеза, Канцеларија заступника приступила је извршењу пресуда Европског суда у вези групе предмета Сиништај и други против Црне Горе (бр. представки 1451/10, 7260/10 и 7382/10 ) и доставила Комитету министара допуњени Акциони план у којем је представила мјере које су црногорске власти предузеле у циљу извршења истих.

У предметном Акционом плану, наглашено је да је Влада Црне Горе дана 8. јуна 2023. године утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе. Разлог измјена и допуна Закона је усаглашавање са конвенцијама Савјета Европе и Уједињених нација, правним стандардима Европског суда за људска права и другим међународним документима. Наведеним Предлогом закона предвиђена је незастаривост кривичног гоњења и извршења казне, интер алиа и за кривично дјело предвиђено чланом 167 (мучење), као и теже казне за кривична дјела злостављање (члан 166) и мучење када их почине службена лица у вршењу службе. Осим тога, уколико је усљед кривичног дјела мучења наступила смрт оштећеног, учиниоцу кривичног дјела (службеном лицу у вршењу службе) се уз казну изриче и мјера забране вршење позива, дјелатности или дужности. 

Спремност државе Црне Горе да се у потпуности повинује правоснажној пресуди Европског суда, истовремено је и одраз зрелости демократског друштва, посвећености и уложеног напора државних власти, те потврда професионалног поступања и учинка институције Заступника Црне Горе на пољу остваривања, промоције и заштите људских права и основних слобода и поштовања начела правне сигурности, као једног од основних елемената владавине права, што доприноси међународном угледу наше државе.

Коначно, желим да укажем да је Црна Гора дуги низ година препозната као лидер међу државама региона када је у питању извршење пресуда, јер су Акциони планови и Извјештаји које је Канцеларија заступника благовремено достављала у погледу извршења пресуда Европског суда, имплементације међународних стандарда и дисеминације пресуда као правни документи високо оцијењени од стране Одјељења које врши надзор над извршењем пресуда Европског суда.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?