- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Шта радимо у Министарству јавне управе?
Шта радимо у Министарству јавне управе?
У Министарству јавне управе креирамо јавне политике које уређују систем јавне управе у Црној Гори и спроводимо дигиталну трансформацију која треба да обезбиједи бољи квалитет услуга и нове дигиталне услуге.
Наш основни задатак је да са партнерским министарствима радимо на увођењу нових пракси, процеса и метода дизајнирања, испоруке и управљања програмима и услугама који задовољавају потребе грађана од самог почетка креирања услуге.
Наша мисија је јавна управа која почива на принципима укључености, једнакост и приступачности, што значи да активно учествујете у креирању јавних политика говорец́и нам шта вам треба и шта ц́е вам користити.
Грађани и грађанке у средишту креирања јавних политика
По угледу на развијеније државе, успоставили смо нову организацију која треба да буде у функцији промјене пословне културе, реформе јавне управе и дигитализације. У средишту свих јавних политика и услуга увијек треба да будете ви, грађани, грађанке и ваше потребе.
Нова организација Министарства јавне управе у фокус ставља потребе грађана, што је први корак ка промјени културе управљања и јачању одговорности на свим нивоима. Само ако имамо повратну информацију од вас можемо да знамо да ли сте задовољни оним што управа пружа.
Наш циљ, а посебна обавеза према вама је да градимо јавну управу која ће за све вас бити симбол владавине права, једнакости, приступачности, инклузивности, транспарентности, агилности и ефикасних услуга. Да бисмо постигли тај циљ, потребно је да радимо на промјени пословне кулуре из индивидуалне контрибуције појединаца у културу тимског рада, одговорности, ефективности, ефикасности, оптимизације, квалитета људских потенцијала на свим нивоима у јавној управи, али и оријентисаности на резултате.
Посебну улогу у вођењу тих промјена има Министарство јавне управе, које креира хоризонаталну политику и координира процес реформе јавне управе. Из тог разлога ова промјена може и мора почети од нас.
Први корак у том правцу направили смо кроз потпуно нови концепт унутрашње организације Министарства који је оснажио све сегменте нашег дјеловања: систем јавне управе, дигитално друштво, област сарадње са невладиним организацијама и област медија, уз промјену културе управљања и успостављање темеља тимском раду, што има посебну вриједност.
Кључна новина односи се на примјену функционалног принципа организације за област система јавне управе умјесто досадашњег ресорног са видљивим компонентама строге хијерархије.
Стручност не према садржини посла, већ према начину вршења
Функционални принцип произилази из реалности друштвеног живота, а његовом примјеном до изражаја долазе специјализација и стручност не према садржини посла, већ према начину вршења.
У организационом смислу, функционални принцип доприноси стабилизацији организационог система као цјелине, јер олакшава хоризонталну повезаност између организационих јединица. Ова повезаност је јако важна за јавну управу која је један систем који мора усклађено функционисати на свим нивоима – централном, локалном и у домену рада организација које врше јавна овлашћења, да бисмо обезбиједили ефикасно остваривање права и пружање квалитетних услуга и грађанима и привреди. Истовремено, важна је и због културе управљања у којој ће свака организациона јединица бити једнако важна за реализацију циља, што је темељ за развој тимског рада и дјеловања у будућности.
Новом организацијом оснажили смо поље креирања политика и прописа кроз три директората: Директорат за иновације, инклузивност и отвореност јавне управе, Директорат за стратешко планирање, међународну сарадњу и ИПА фондове и Директорат за нормативно уређење система јавне управе и хармонизацију прописа.
У овим организационим јединицама креирају се стратешки и нормативни документи у области јавне управе и сарадње са невладиним организацијама у складу са савременом праксом дизајнирања усмјереног на грађанина. То значи да ћемо стратешке правце развоја и прописе који произилазе из стратешког оквира креирати са њиховим корисницима, а не за њих.
У Директорату за иновације, инклузивност и отвореност јавне управе спроводиће се квалитативна и квантитативна истраживања потреба, понашања и очекивања свих актера на које ће се односити политике у области реформе јавне управе (грађана, јединица локалних самоуправа, органа државне управе и невладиних организација). Хоћемо да будемо сигурни да је у стратегији и пропису које предлаже ово Министарство дефинисан проблем) препознато рјешење које је лако разумљиво, а да ће корисничко искуство бити једноставно и корисно.
Принципи приватне индустрије у идентификацији проблема грађана
По принципу других зрелијих влада, успоставили смо Канцеларију за иновације, у оквиру које ћемо дигиталне стандарде и агилне принципе приватне индустрије користити у идентификацији проблема, развоју и испоруци сврсисходних дигиталних рјешења. Развијаћемо процес креирања и дизајнирања, системско размишљање, лидерство, истраживање ваших потреба, дизајн интеракцију, дизајн политика и услуга, дизајнерске операције итд. Ово је алат који се користи у приватном сектору и захваљујући којем се фокус држи на кориснику. Ми хоћемо да од сада то ради и јавна управа.
Такође, у овом директорату, пратиће се и анализирати положај рањивих група у јавној управи, степен инклузије, као и приступачност на свим нивоима и у свим сегментима у јавној управи.
Када се поставе наведени темељи за израду стратешких докумената и нормативних аката, добри стратешки планери и добри нормативци у тиму Министарства моћи ће да произведу за кориснике лако разумљива документа чија ће имплементација бити на високом нивоу из простог разлога, јер ће корисници бити информисани, оснажени, припремљени за имплементацију.
Оснажена имплементацију прописа и принципа добре јавне управе
Поред квалитетно обликованог стратешког и нормативног оквира ефикасност правног система обезбјеђује се дјеловањем јавне управе. Зато смо оснажили имплементацију прописа и принципа добре јавне управе кроз дјеловање Директората за ефикасну имплементацију добре јавне управе. У том погледу, акценат је на оснаживању функције управног надзора над примјеном прописа из области јавне управе, али и надзор над цјелисходношћу рада што подразумијева оцјену ефикасности, ефективности и економичности рада. Спровођењем управног надзора, кроз размјену знања, најбољих пракси, јачу међуресорску сарадњу и превентивну улогу моћи ћемо да мапирамо потенцијалне изазове које у самој примјени имају органи и на бази утврђених чињеница предложимо мјере за њихово отклањање. Дакле, у овом Директорату вршиће се евалуација примјене политика и прописа, на основу којих ће Директорат за нормативно уређење система јавне управе и хармонизацију прописа приступати измјенама законских или других прописа.
Већи ниво одговорности органа државне управе и јединица локалне самоуправе
Овдје су кључна два сегмента. Први је квалитетна имплементација и већи ниво одговорности и респонзивности органа државне управе и јединица локалне самоуправе, а други је промјена облика управног надзора из крутог контролног процеса у процес који има посебну додату вриједност у виду размјене знања и искуства и тимско дјеловање Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, других органа државне управе и јединица локалне самоуправе са једним циљем – квалитетне јавне политике и прописа за све грађане, привреду и друштво у цјелини.
Одлучили смо да водимо политику која има за циљ стварање сервисно орјентисане јавне управе кроз иновативне приступе, инклузију, отвореност и транспарентност, али исто тако квалитетније стратешко планирање, побољшање нормативног оквира, јачање имплементације и јачање управног надзора над примјеном прописа чији је предлагач ово Министарство, а све ово у крајњем треба да допринесе:
- Оснаживању и специјализацији државних службеника унутар Министарства;
- Ефикаснијем обављању послова и оснаживању сваке функције Министарства;
- Већем степену одговорности, ефикасности и професионализације јавне управе;
- Развоју предузетничког понашања и организационој култури која подразумијева професионални и проактивни однос службеника према начину вршења послова;
- Обликовање Министарства са институционалним капацитетом за рјешавање проблема грађана;
- Стварању јавне управе која ће бити поуздан партнер и грађанима и привреди и јавној управи која ће бити незаобилазан фактор свеукупног друштвеног развоја.
Мијењањем пословне културе унутар Министарства и јавне управе радићемо на оснаживању запослених да учествују у крерању сервиса којима је грађанин на првом мјесту, да се значајно брже прилагођавају њиховим потребама и да валоризујемо капацитете запослених унутар система да своја знања у потпуности искористе за добробит напретка у друштву.