Обиљежено 109 година страдања црногорских ратних добровољаца под Медовом

Објављено: 09.01.2025. 14:30 Аутор: МДИ

Након тачно 109 година од страдања црногорских ратних добровољаца под албанском луком Медова у Првом свјетском рату, Црна Гора је тај догађај обиљежила прикладно, спуштањем вијенаца у медовској луци, наспрам мјеста гдје се највећа трагедија  у историји поморства Црне Горе догодила (392 страдалих).

Традиционално обиљежавање овог датума организовала је Заједница Црногораца Албаније (ЗЦГА), а у име Министарства дијаспоре догађају је присуствово и положио вијенац Зоран Ђукановић, начелник дирекције у Министарству. Пред више десетина присутних припдника разних организација и институција из Црне Горе и Републике Албаније, на скупу је прво кратко присутне поздравио Маринко Ћулафић, оснивач ЗЦГА и представник црногорске националне мањине у државном Комитету за националне мањине Републике Албаније.

Obilježeno 109 godina stradanja crnogorskih ratnih dobrovoljaca pod medovom

Након Ћулафића, говорио је Зоран Ђукановић у име Министарства дијаспоре, који је био и главни координатор првог већег државног обиљежавања ове трагедије. прије 9 година, тачно на њену стоту годишњицу. Он се и овог пута осврнуо на сам догађај, кад је, такође на Бадњи дан 1916. године, брод „Бриндизи“, препун црногорских ратних добровољаца из Америке, у непосредној близини луке Медова, наишао на подводну мину и за кратко вријеме потонуо, при чему су настрадала 392 путника, а спасило се њих 152. Истакао је да се трагични догађај догодио кобног јануара 1916. године, кад је црногорска војска постигла пирову побједу на Мојковцу, краљевина Црна Гора капитулирала пред Аустроугарском монархијом, а краљ Никола отишао у изгјеглиштво, одакле се није никад вратио. То вријеме је заправо било увод у нестанак државности Црне Горе, као и имена црногорског народа. Но, истакао је Ђукановић, из свих сличних пораза, Црна Гора је касније васкрсавала као феникс, и већ након 30 година обновила своју државност. Нагласио је високи патриотизам ратних добровољаца, од којих, нажалост, већина није дочекала да поново види своју Црну Гору.

Предсједник Матице црногорске Мр Иван Јововић је подсјетио на идеју од прије неколико година да се подигне спомен обиљежје на овај догађај у самој луци и позвао надлежне да одреде локацију и коначно реализују ту идеју. О догађају од 1940. године свједочи величанствени споменик „Ловћенска вила“ на Цетињу.

Коначно, говорио је и Ђуро Марковић, предсједник Савеза бораца Бара, који је такође истакао јаку одлучност и патриотизам наших исељеника у Америци да помогну својој домовини у Првом свјетском рату. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?