- Влада Црне Горе
Од балканске транзиције до ЕУ интеграција
Од балканске транзиције до ЕУ интеграција
Пожељан модел политичке културе на Балкану био би онај према којем земља која брже напредује према ЕУ — бива подршка и показује отвореност и солидарност према онима који су нешто спорији на том путу“, рекао је др Срђан Павићевић.
Приликом сусрета потпредсједника Владе за рад, образовање, здравство и социјалу др Срђана Павићевића, са амбасадором Сјеверне Македоније, господином Зећиром Рамчиловићем (који у Црној Гори борави од фебруара ове године), констатовано је да однос двије земље карактеришу вишедеценијско пријатељство, повјерење и заједничка искуства на плану транзиције. Амбасадор је честитао др Павићевићу на новој позицији и истакао да су сектори којима координира његов кабинет од суштинског значаја за напредак и квалитет живота једне земље.
Оно што нас истовремено и зближава и удаљава јесте, како каже др Павићевић,
склоност оба народа да производе више историје него што могу апсорбовати.
Упркос томе што нас, гледано из културолошког аспекта, много тога чини блиским сапутницима у постјугословенској транзицији, постоје и неке препреке које нам у знатној мјери ограничавају напредак у сарадњи. То је, на првом мјесту, саобраћајна инфраструктура.
„Отварање авионске линије Подгорица—Скопље не само да би олакшало нашу комуникацију, него би значајно унаприједило привредну сарадњу, сарадњу у области туризма и размјене на тржишту рада. Уз препреку ове врсте, радна снага из Црне Горе и Сјеверне Македоније бира друге регионалне и европске дестинације“, констатовао је амбасадор Рамчиловић. Такође је истакао и примјер изузетне културне сарадње између Црногорског симфонијског оркестра и Македонске филхармоније.
Др Павићевић сматра да би пожељан модел политичке културе на Балкану био онај према којем земља која брже напредује према ЕУ — бива подршка и показује отвореност и солидарност према онима који су нешто спорији на том путу.
Оба саговорника су сагласна да има много недовољно искоришћених и још неоткривених простора за сарадњу — од трговинске размјене, преко образовања кадра на угледној Полицијској академији у Скопљу, до рјешавања заједничких изазова на плану реформе образовног система, здравства и социјалне политике.
Заједнички изазови, било да су дио балканске историје која нам чешће отежава него отвара путеве регионалне и глобалне сарадње, било да су одраз ургентне потребе за реформом и осавремењавањем образовних система, реалан су повод и прилика за удруживање снага и заједнички наступ у региону и према европским партнерима.
У срдачном и отвореном разговору констатовано је да треба радити на проширивању и интензивирању сарадње која може донијети добробит и подстаћи веће развојне помаке у обје земље.