Одржан састанак мисије Свјетске банке са представницима заинтересованих страна на тему праведне транзиције у Пљевљима

01.јула 2024. године у Влади Црне Горе одржан је састанак са представницима мисије Свјетске банке (WB) и са представницима заинтересованих страна (Канцеларије за одрживи развој у Генералном секретаријату Владе, ресорних министарстава туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера и енергетике и рударства, као и Канцеларије UNDP -а у Црној Гори)  о будућим активностима на пољу праведне транзиције региона угља Пљевља, такође представљен је и алат LURA, (Land and Assets Repurposing Assessment) који се односи на процјену будуће употребе рударских земљишта и имовине. Састанак је организован од стране Канцеларије за одрживи развој у Генералном секретаријату Владе и Свјетске банке.

Овај састанак је наставак активности које Влада Црне Горе кроз дјеловање Канцеларију за одрживи развој у Генералном секретаријату Владе када је у питању спровођења процеса праведне транзиције, који је започет још 2021. године. Дијалог на тему праведне транзиције започет је организовањем два национална „Дијалога за развој“ на тему праведне транзиције у Подгорици и Пљевљима, као и израдом Мапе пута за праведну транзицију уз подршку UNDP-а у Црној Гори.

Svjetska banka sa predstavnicima zainteresovanih strana na temu pravedne tranzicije u Pljevljima

У наредном периоду ће се кроз подршку Свјетске банке радити на  детаљној разради акционог плана за Мапу пута праведне транзиције (техничко-економске анализе, инвестиције, трошкови и сл.) коришћењем LURA алата и израдом комуникационе стратегије за овај процес.

Фокус састанка односио се на презентацију LURA процјене пренамјене рударског земљишта и објеката коју су учесницима састанка представили експерт Свјетске банке. Овај алат је развијен као свеобухватан оквир за транзицију који ставља људе и заједницу у центар и наглашава управљање и санацију животне средине и пренамјену земљишта. LURA алат служи да се изврши анализа земљишта које се користило за потребе рудника како би се процијениле могућности његове будуће примјене у различите сврхе попут пољопривреде, обновљивих извора енергије, резиденцијалну изградњу и сл. Циљ пренамјене земљишта је да омогући обнављање деградираног земљишта за продуктивну употребу, и на тај начин обезбиједити  довољно простора за замјену производње енергије и радних мјеста изгубљених усљед транзиције угља, уз истовремено побољшање квалитета животне средине, оснаживање заједница погодних за живот и избјегавање непотребне употребе зелених површина.

Посматрајући претходно урађене анализе у другим земљама показало се да је највећи дио земљишта, око 40%, био пренамијењен за обновљиве изворе енергије а затим за пољопривреде око 26%  бившег рударског земљишта. Представљени су примјери пренамјене земљишта након рударења попут пошумљавања земљишта, изградње фотонапонских панела, изградње капацитета за спортско-рекреативне активности. Привлачење приватног сектора у циљу диверсификације пост рударског земљишта је пресудно а томе доприноси чињеница да су то веома велики комади замљишта чије су цијене веома ниске.  

Када је ријеч о земљишту Руднику угља и Термолектране у Пљевљима процјењује да се да оне покривају 800-900 хектара. Свјетска банка ће са својим експертима реализацију LURA анализе овог земљишта започети током јула о.г. док је достављање коначног нацрта извјештаја за клијенте планирано за октобар 2024.године.

Сви учесници/це састанка су сагласни да треба извршити LURA процјену рударског земљишта у Пљевљима те да ће њени резултати бити корисни за даљи процес праведне транзиције овог региона. Такође, Свјетска банка ће у својим наредним активностима узети у обзир све до сада реализоване активности и документе који су израђени и усвојени а односе се на процес праведне транзиције.

Посјета мисије Свјетске банке се наставља наредних дана кроз теренску посјету Пљевљима и разговор са локалном самоуправом, руководствима Рудника угља и Термоелектане.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?