- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Одржана јавна расправа о тексту Нацрта закона о ин...
Одржана јавна расправа о тексту Нацрта закона о информационој безбједности: Унапређење националног оквира за управљање сајбер безбједношћу
Министарство јавне управе данас је организовало консултације/фокус групе са амбасадама, представницима привреде, академском заједницом, НВО сектором и представницима међународних удружења у Црној Гори, поводом јавне расправе о тексту Нацрта закона о информационој безбједности.
Министар јавне управе Marash Dukaj је у уводном дијелу истакао да се доношењем Закона о информационој безбједности испуњава задатак из Програма приступања Црне Горе Европској унији за 2022-2023. годину, унапређује национални оквир за управљање сајбер безбједношћу и доприноси већем повјерењу наших грађана.
„Црна Гора је прва земља региона, која је текст овог закона ускладила са новом NIS 2 Директивом коју је Европска унија донијела средином децембра 2022. године. Кроз доношење овог закона стварају услови за оснивање Агенције за сајбер безбједност и Владин CIRT, као два снажна механизма, који ће кроз рад запослених 24/7, специјализованих за ову област, штитити нашу земљу од будућих сајбер напада“, казао је министар Дукај.
„На овај начин успостављамо одржив систем за ефикасно откривање и одбрану од сајбер пријетњи и инцидената високог нивоа софистицираности и осигуравамо ефикасније и безбједније функционисање јавне управе, привреде и доприносимо повјерењу наших грађана“, истакао је Дукај.
Он се посебно захвалио на помоћи коју је пружио експерт из Хрватске, који је ангажован под покровитељством Амбасаде Велике Британије и Женевског центра за управљање сектором безбједности DCAF – ом.
Генерални директор за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и е-сервисе, Душан Половић је казао да се новим законом прописују мјере информационе безбједности за постизање високог нивоа информационе безбједности мрежних и информационих система, национални оквир за безбједност мрежних и информационих система, поступак управљања сајбер безбједношћу, надзор над кључним и важним субјектима, као и друга питања од значаја за постизање високог нивоа информационе безбједности.
„Законом је предвиђено и оснивање Агенције за сајбер безбједност за спровођење и унапређење мјера информационе безбједности, вршења надзора над примјеном тих мјера, као и за успостављање система за рано откривање и одбрану од сајбер пријетњи и инцидената. Агенција има статус државне агенције и за свој рад одговара Влади Црне Горе“, казао је Половић.
Половић је нагласио да су све постојеће и будуће активности усмјерене на усаглашавање нормативног оквира са постојећим регулативама Европске уније, те да ће од кључног значаја бити и дефинисање класификације сајбер инцидената, са посебним фокусом на увођење термина сајбер криза.
Начелница за нормативу, електронску идентификацију и електронске услуге повјерења Јелена Кнежевић и начелник Дирекције за информациону безбједност (Владин CIRT), Душан Кркотић представили су Нацрт закона о информационој безбједности и нова законска рјешења.
Током дискусије учесници су изнијели мишљења, коментаре и сугестије и на тај начин дали значајан допринос поступку јавне расправе и унапређењу текста Нацрта закона о информационој безбједности.
Јавна расправа о тексту Нацрта закона о информационој безбједности, почела је 1. марта 2023. године и трајаће 20 дана, до 21. марта 2023. године.
Видео материјал можете преузети на линку: Са јавне расправе о Нацрту закона о информационој безбједности