- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Одржана ТАИЕX радионица у циљу едукације циљних гр...
Одржана ТАИЕX радионица у циљу едукације циљних група о кинеској стрижибуби - Аноплопхора цхиненсис
На иницијативу Одсјека за здравствену заштиту биља Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, уз подршку Европске Комисије одржана је ТАИЕX радионица (ТАИЕX Wорксхоп он оффициал сурвеy анд цонтрол меасурес оф Аноплопхора цхиненсис) за увознике биља, представнике комуналних служби за одржавање градских зеленила, Агенције за заштиту животне средине, Националних паркова, Управе за шуме и фитосанитарне инспекторе. Радионици је присуствовао и Одсјек за здравствену заштиту биља и Проф. др Сњежана Хрнчић са Биотехничког факултета. Радионица је одржана у Подгорици у хотелу „Аурел“, 10. и 11. децембра 2024. године.
Експерте и учеснике радионице је поздравио директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић, истичући да је радионица организована са циљем да се свим релевантним субјектима чија је дјелатност повезана са биљем, благовремено пруже информације о овом карантински штетном организму чије присуство до сада није потврђено на територији Црне Горе на основу вишегодишњег посебног надзора који Управа спроводи, а све у циљу спријечавања његовог уношење у будућем периоду.
Експерти на радионици су били из Хрватске, државе чланице Европске уније: Ивица Делић, руководилац Сектора за фитосанитарну политику Министарства пољопривреде, шумарства и рибарства; Маријана Келава, руководилац Одсјека за здравље биља Министарства Пољопривреде, шумарства и рибарства и др Андрија Вукадин из Центра за заштиту биља Хрватске Агенције за пољопривреду и храну (ХАПИХ), са вишегодишњим искуством у спровођењу фитосанитарних мјера ради искорјењивања овог штетног организма који је нажалост присутан у Хрватској.
На радионици је од стране експерата истакнуто да је едукација свих субјеката у ланцу чија је дјелатност повезана са биљем веома важна, јер су знаци присуства кинеске стрижибубе на биљкама понекад практично непримјетни и може се десити да се знаци присуства појаве тек у каснијој фази када ларва у основи стабла или коријену порасте и активно крене са исхраном, када се може уочити пиљевина у основи коријена па чак и излазак одраслог облика инсекта (имаго). Узимајући у обзир наведено, веома је важно да након извршене фитосанитарне контроле на увозу од стране фитосанитарних инспектиора, одговорна лица за здравље биља запослена код увозника, као и лица која су на други начин у контакту са биљем као што су лица одговорна за одржавање градских зеленила, врше редовне визуелне прегледе у складиштима, продајним просторима и јавним површинама, како би се благовремено открила евентуална изненадна појава кинеске стрижибубе, а све у циљу ефикасног спровођења фитосанитарних мјера и спречавања даљег ширења.
Такође је дат акценат да се увозници руководе анализом ризика приликом планирања увоза, јер увоз из држава и подручја у којима је присутан штетни организам повећава ризик од уношења штетног организма на територију Црне Горе. Истакнуто је да је важно да се приликом контроле на увозу фитосанитарни инспектори руководе анализом ризика на начин да се осим детаљног визуелног прегледа биљака домаћина врши и деструктивна метода у складу са Правилником о фитосанитарним мјерама за спречавање уношења, одомаћивања и ширења штетног организма Аноплопхора цхиненсис (Форстер), ("Сл. лист ЦГ", бр. 77/2023) који је усаглашен са Регулативом (ЕУ) 2022/2095.
Експерти су пренијели хрватска искуства у спровођењу захтјевних мјера искорјењивања овог штетног организма, који је проузроковао велике штете и велика финансијска средства за спровођење фитосанитарних мјера, као и изазове које су имали током имплементације а са којима се и данас сусријећу.
Током експертске мисије дискутовало се и о прописаним обавезама горе наведеном Регулативом (ЕУ) 2022/2095 о Аноплопхора цхиненсис, која је карантински приоритетни штетни организам, за који је обавезно вршење посебног надзора и спровођење фитосанитарних мјера у случају појаве.
Овом приликом желимо да се захвалимо оним представницима комуналних служби за одржавање градских зеленила, као и представницима увозника, Агенције за заштиту животне средине, Националних паркова и Управе за шуме, који су се одазвали нашем позиву и својим учешћем заједно са фитосанитарним инспекторима и савјетницима Управе, оправдали напоре и издвојена финансијска средства Европске Комисије да се преко ТАИЕX радионице изврши едукација ових циљних група у циљу спречавања уношења овог изузетно штетног организма на територију Црне Горе.