Омогућена безбједнија и прецизнија примјена онколошке терапије

Објављено: 01.07.2024. 12:00 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

У Институту за онкологију Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) званично је пуштена у рад Централна припрема цитостатика, која ће омогућити безбједну и контролисану припрему специфичне онколошке терапије према ЕУ стандардима, као и очување животне средине.

Централна припрема цитостатика је пројекат од националног значаја који ће омогућити безбједнију и прецизнији примјену онколошке терапије пацијенатима, смањити могућност грешке приликом апликације саме терапије, али оно што је такође веома важно јесте да ће омогућити адекватно праћење трошкова примјене саме цитостатске терапије те процјене да ће у првих годину дана примјене овог система бити уштеда у погледу смањења потрошње онколошке терапије за око 15 до 20 одсто, рекао је на отварању министар здравља др Војислав Шимун, додајући да је овај сегмент Института за онкологију од изузетног је значаја и за развој Центра за медикалну онкологију.

Министар очекује да ће имплементацијом овог пројекта, чија, вриједност са адаптацијом простора, износи око милион еура, бити боља организација рада у служби, али и да ће се смањити гужве испред онколошких амбуланти, с обзиром да ће пацијенти имати прилику да у предефинисаним терминима долазе по одговарајућу терапију.

“Имајући на уму да је поред овог пројекта,  у процедури набавка и најсавременије опереме за зрачну терапију, односно линеарни акцелератор, у вриједности преко три милиона еура, који ће бити доступан за мање од годину дана, све ове активности управо позиционирају Институт за онкологију КЦЦГ међу опремљенијим и модернијим онколошким центрима не само у региону, већ и у европским оквирима”, истакао је министар Шимун.

Захваљујући се запосленима КЦЦГ који  су учествовали у реализацији овог технолошки изузетно  захтјевног пројекта,  директор највеће здравствене установе, др Александар Радовић, је казао да ово представља један велики напредак за здравство Црне Горе, за једну посебно осјетљиву категорију као што су онколошки пацијенти.

Др Радовић је посебо истакао медицинско особље онкологије и хематологије, који су учествовали у самом пројекту, добивши највишу могућу оцјену од стране едукатора и додао да је медицинско особље прошло едукацију и да су почели самостално да припремају централне цитостатике.

Примјеном Централне припреме цитостатика смањиће се вријеме чекања и сви ће добити персонализовану терапију која ће значајно повећати и успјех њиховог лијечења. Такође, значајно ће се повећати безбиједност нашег особља које ради на припреми цитостатика, рекао је др Радовић.

Институт за онкологију КЦЦГ, како је казао, постаје један савремени и модерно опремљен центар раван свим европским институтима.

“Нагласио бих, такође, да је у току и едукација нашег кадра за имплементацију, односно уградњу хемопортова, који ће омогућити и адекватну апликацију хемиотерапије и значајно побољшати квалитет  лијечења пацијената”, казао је др Радовић.

Директорица Института за онкологију КЦЦГ, др Сања Лекић,  казала је да је ово за црногорску онкологију велики дан и захвалила се медицинском особљу Института за онкологију на стрпљењу и подршци, као и директору медикалне онкологије др Николи Милашевићу, који је иницирао увођење Централне припреме цитостстика.

Са медицинског аспекта за нас запослене у Институту за онкологију овај пројекат значи да ћемо у будућности моћи да планирамо наше пацијенте много боље и много једноставније него што смо то до сада радили. Сам пројекат се састојао из два дијела, један дио који се односио на набавку изолатора, то су савремене коморе за припрему цитостатика. Овим пројектом смо добили двије савремене коморе са три радна мјеста, два радна мјеста за припрему хемиотерапије и једно радно мјесто за припрему имуно терапије и биолошке терапије и оно што је такође за нас љекаре посебно важно добили смо један савремени софтверски систем, KATO систем, који нам омогућава унапријед планирање протокола за наше пацијенте и омогућава нам боље праћење самих терапијских опција за наше пацијенте, казала је др Лекић.

Др Лекић наговијестила је да ће све ово у скоријој будућности омогућити један циљ којем стреме уназад неколико година, а то је децентрализација онколошке службе. То би значило оснивање два онколошка диспанзера/центра на сјеверу и југу Црне Горе како би омогућили пацијентима да што ближе мјесту становања примају своје терапије с обзиром да је КЦЦГ, уз Специјалну болницу “Брезовик”, једина онколошка служба у Црној Гори.

“Са друге стране, овај пројекат нам је омогућио да заједно са нашим колегама хематолозима са Интерне клинике и том сегмент пацијената односно хематолошко-онколошким пацијентима такође понудимо једну боље планирану и савременији начин припреме терапије”, закључила је др Лекић.

Otvaranje Centra za citistatike u okviru Instituta za onkologiju (27.06.2024.)

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?