Отворена друга годишња конференција Института за љекове и медицинска средства Црне Горе

Друга годишња конференција Института за љекове и медицинска средства Црне Горе (CInMED), која се ове године одржава у периоду од 14. до 16. децембра у хотелу Авала у Будви под називом „Синергија регулативе и науке на европском путу“, изазвала је велико интересовање и окупила преко 200 учесника, који су били у прилици да се упознају са постигнућима и плановима ове институције.

Конференцији присуствују многобројни гости из земље и иностранства, представници Владе, академске заједнице и међународних институција, регулаторних тијела из региона, фармацеутског сектора, као и експерти и спољни сарадници Института који су дали пуни допринос да ова институција оствари импозантне резултате у протеклих годину дана.

„Вечерас пред вама стојим са искреном радошћу, јер смо се окупили у оволиком броју, не само да бисмо направили осврт на статистику и постигнућа, већ да бисмо заједно прославили оно што бројке не могу дочарати – посвећеност, љубав према струци и заједнички труд који смо уложили у наш Институт за љекове и медицинска средства. Успјели смо да Институт позиционирамо, како на националном, тако и на међународном плану, као институцију која гарантује квалитет, безбједност и ефикасност љекова и медицинских средстава и у чији рад грађани и цјелокупан здравствени систем могу имати пуно повјерење“, казала је директорица ове институције доц. др Снежана Мугоша отварајући другу годишњу конференцију CInMED-а.

Мугоша је представила резултате који је Институт постигао у години на измаку, истичући независност, непристрасност и транспарентност као темељне принципи који дефинишу ову институцију

„Када се осврнемо на прошлост, имамо много разлога за понос. А када погледамо у будућност, видимо сјајне прилике пред нама. Наше проевропско опредјељење не представља само нашу усмјереност ка европским вриједностима и највишим стандардима у области љекова и медицинских средстава, већ је и пут који гради мостове сарадње и остваривања заједничких циљева на пољу глобалне хармонизације и иновација. Наш посао носи терет одговорности и изазова, али управо ти изазови чине нас јачима и обликују карактер наше институције. У овом подухвату, здравље као апсолутни приоритет заузима централно мјесто, представљајући не само темељ, већ и главни покретач заједничке приче свих нас који смо вечерас овдје“, поручила је Мугоша.

Она је изразила захвалност захвалност потпредсједнику Владе Црне Горе, господину Срђану Павићевићу, као и Министарству здравља на подршци у остварењу заједничких циљева и посвећености унапређењу здравственог система.

„Нарочито желим да истакнем захвалност за подршку коју је Институт добио од највиших представника Европске комисије, Европске агенције за љекове, као и европских и међународних регулаторних органа у области љекова и медицинских средстава на даљем развојном путу Института и придруживању европским регулаторним органима, у неким надлежностима чак и прије приступања Црне Горе Европској унији“, казала је Мугоша.

Истакла је да данас Институт броји 70 запослених, те им је упутила искрено признање на постигнутим резултатима.

„Као неко ко свакодневно свједочи вашој изузетној посвећености и труду, могу пуног срца да кажем да сте ви инспирација и снага која покреће наш Институт напријед. Захваљујем вам на свему што радите и радујем се заједничком исписивању нових поглавља наше успјешне приче“, додала је Мугоша и пожељела свим успјешну Конференцију.

Konferencija Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore

Потпредсједник Владе Црне Горе, др Срђан Павићевић је изразио захвалност на прилици да честита Институту за љекове и медицинска средства на оствареним постигнућима и увођењу иновација и савремених стандарда у регулаторно окружење у области љекова и медицинских средства.

Као независан регулаторни орган Институт је успио да све своје законом пренијете надлежности обавља у складу са највишим европским и међународним стандардима на транспарентан и ефикасан начин. У веома кратком периоду примјетно је убрзање свих процеса у Институту, појединих и више од пет пута, а на задовољство клијената и свих учесника у здравственом систему. Захваљујући знатно већем броју одобрених иновативних и генеричких љекова дошло је не само до повећане доступности терапијских опција нашим здравственим радницима и пацијентима, већ су омогућене и вишемилионске уштеде у буџету који се издваја за здравство, рекао је др Павићевић.

Нарочито је истакао да су преданост и остварени резултати Института препознати од стране бројних европских и међународних тијела, као и у оквиру процеса европских интеграција.

Институт представља свијетли примјер свим институцијама које теже да се развијају и дјелују у националном интересу, те постаје мост ка здравијој будућности, гдје стандарди квалитета, безбједности и ефикасности љекова и медицинских средства досежу нове висине, казао је др Павићевић и званично прогласио 2. годишњу Конференцију Института отвореном.

Путем видео снимка окупљенима се обратила и директорица Европске агенције за љекове (EMA), Емер Кук, изражавајући и на овај начин изузетно значајну подршку и признање Институту на његовом европском путу. Она је похвалила напоре Института у поступку европских интеграција и честитала на изузетним резултатима и спроведеним реформама.

„Наш циљ у наредне три године је да радимо са државама кандидатима и потенцијалним кандидатима. Подржаћемо вас на овом путу. Подијелићемо своја знања и искуства у раду са хиљадама експерата широм Европе. Имаћете моју пуну подршку током овог пута“, казала је Кук, захваливши се директорици Института на позиву, а учесницима пожељела продуктивну и успјешну конференцију.

Конференција ће бити прилика да се размотре актуелне теме и изазови и пронађу иновативни начини за унапређење регулативе и праксе у области љекова и медицинских средстава. Програм конференције ће превасходно бити усмјерен на теме које се тичу поступка издавања дозволе за лијек, обнова и варијација, затим праћења потрошње љекова и фармаковигиланце, као и развоја регулативе у области медицинских средстава. Поред тога, организована је и научна сесија која представља одраз посвећености Института истраживању и развоју.

„Овогодишњу конференцију одликује разноликост тема, те се надамо да ће учесници са собом однијети корисне спознаје и идеје које ће обогатити њихов професионални развој“, поручују из Института.

Konferencija Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?