- Влада Црне Горе
У сусрет новим подухватима у сарадњи са Италијом -...
У сусрет новим подухватима у сарадњи са Италијом - проширен састав Комисије представницима привредне и академске заједнице
Данас је одржана друга сједница Комисије за унапређење модалитета односа Црне Горе и Републике Италије. Томе је претходила посјета владине делегације Италији на челу са потпресдједником Владе др Павићевићем који је истовремено и предсједник ове Комисије.
Потпредсједник Павићевић је поднио Комисији детаљан извјештај о резултатима посјете која је реализована крајем марта, наглашавајући да се сходно броју идентификованих области за сарадњу, Комисија мора екипирати за мултисекторски приступ који треба да укључује и представнике привредног и ванпривредног сектора. Комисија је на данашњој сједници званичном одлуком Владе проширена са јој два члана. Комисији су се придружили г. Драгутин Митровић у име Уније послодаваца Црне Горе, представник компаније Терна Монтенегро и носилац почасног признања Републике Италије у области привредне сарадње, као и доцент др Ена Грбовић, представница академске заједнице и професорица на факултету Политичких наука на УЦГ.
Комисија је констатовала да потенцијални опсег сарадње са Републиком Италијом која је по ријечима г. Митровћа ‘’унија изврсности’’у којој је свака регија лидер у некој од привредних или ванпривредних дјелатности, подразумијева овакав мултидисциплинарни и мултисекторски приступ који до сада није био пракса.
Г. Павићевић је још једном појаснио да је сврха постојања ове Комисије ‘’стратешки маневар у коме ширимо платформу за улазак у ЕУ. До сада смо били доминантно ослоњени на хрватску помоћ и услуге које су биле и квалитетне и добронамјерне. Медјутим, поучени искуствима других земаља које су на том путу имале бар по једног искусног и утицајног ментора, из гарнитуре оснивача ЕУ, нама ће Италија као добронамјерни комшија и пријатељ, енормно брзо обогатити мапу пута новим и вишим стандардима који ће се видјети у приступу решавању проблема.’’
Др Павићевић је такодје изложио планове и наредне кораке у сарадњи који подразумијевају узвратну посјету г. Тајанија, министра иностараних послова Влади Црне Горе као и нашу посјету регији Пуља.
Као би сваки наредни корак у успостављању сарадње био циљано осмишљен, што конкретнији и плодотворнији, чланови Комисије су задужени да свако из свог опсега одговорности и стратешких приоритета, кандидују идеје и пројекте којима би била успостављена конкретна сарадња. Тако се могло чути да је Министарство просвјете, науке и иновација заинтересовано за сарадњу у области научно-истраживачких активности и пројеката за ‘’плави раст’’ кроз тзв. италијанске центре изврсности, и посебно за сарадњу са Пуљом у области примјене стратегије паметне специјализације. Министарство финансија је већ кандидовало пројекат подизања капацитета финансијске полиције и царинске контроле, док је министарсво Европких послова кандидовало тему подизања капацитета у погледу коришћења европских фондова.
Госпођа Грбовић је у име академске заједнице наговијестила могућу сарадњу у научно-истраживачкој области, с посебним акцентом на социјалне теме.
Господин Митровић је у име Уније послодаваца истакао значјне предности у сарадњи са регијом Пуља које се тичу регионалних и прекограничних пројеката у области пољопривреде, енергетике, екологије и туризма, с обзиром на намјенске фондове Европске уније које је до сада успјешно корстила Албанија на бази партнерства са регијом Пуља. Митровић је такође подсјетио да би било потребно да наше Министарство вањских послова финализира процедуре издавања/одобравања радних дозвола (матрикула) за наше поморце, што је обострани интерес.
Представник Министарства ванских послова је изразио велику захвалност др Павићевићу на стварању одличних предуслова за изградњу стратешког партнерства са Републиком Италијом која нам може бити од непроцјењиве помоћи у подизању стандарда унутар бројних области, покретању инвестиционих циклуса и јачању веза са ЕУ.