Партнерство за зелено образовања

Партнерство за зелено образовање (Греенинг Едуцатион Партнерсхип) представља свеобухватну глобалну иницијативу која примјењује системски приступ за подршку земљама у суочавању с климатском кризом. Покренуо га је УНЕСЦО с циљем да интегрише образовање као кључни елемент у борби против климатске кризе. Окупља велики број заинтересованих страна, укључујући владе, међувладине организације, групе цивилног друштва, демографску групу младих, академске институције и приватни сектор.

Циљеви партнерства су амбициозни, али кључно је пружити снажну, координсану и свеобухватну подршку која ће омогућити сваком појединацу усвајање неопходних знања, вјештина, вриједности и ставова да учествује у борби за рјешавање и ублажавање ефеката климатских промјена и промовише одрживи развој.

Образовање омогућава ученицима свих узраста да имају иницијативу за рјешавање међусобно повезаних глобалних изазова, укључујући климатске промјене, губитак биодиверзитета, неодрживу употребу ресурса и неједнакост. Оно их оснажује да доносе информисане одлуке и предузимају акције за промјену друштва и бригу о планети. Ослањајући се на цјеловит приступ учењу кроз образовање за одрживи развој (ЕСД) Партнерство за зелено образовање инспирише акције држава да оснаже ученике вјештинама потребним за инклузивни и одрживи економски развој у контексту преласка ка дигиталним и зеленим економијама.

Праксе које се реализују у земљама чланицама Партнерства односе се на имплементацију кроз интердисциплинарни приступ у свим наставним предметима, не сагледавају само научне чињенице о климатским промјенама, већ се баве и социо-економским и бихевиоралним аспектима климатске правде, еко-анксиозности, рјешењима заснованим на акцији, осигуравајући да буде контекстуализовано према стварним животним искуствима и аспирацијама ученика.

Партнерство за зелено образовање укључује стратегију "Зелено образовање сваке школе" и структурирано је око четири кључна стуба за трансформацију образовних институција у правцу одрживог развоја.

  • Зелене школе
  • Зелени курикулум
  • Зелено образовање обуке наставника и капацитета образовних система
  • Зелене заједнице

Зелене школе

Визија Зелене школе од раног образовања до образовања одраслих, подразумијева да се ради на томе да све школе постигну зелену акредитацију школа, укључујући институције за обуку наставника и високошколске установе, док је циљ Партнерства да све земље усвоје шему акредитације зелених школа са бар 50% школа, колеџа и универзитета са зеленом акредитацијом које функционишу одрживо.

У складу са овим начелима, свака образовна установа би требало да се трансформише тако што ће примјењивати холистички приступ Образовању за одрживи развој (ЕСД) кроз све активности, посебно се фокусирајући на климатске промјене.

Кроз рад Партнерства развијени су Стандарди квалитета за Зелене школе који пружају конкретну интерпретацију кључних принципа на нивоу школе и користиће се као основа за мјерење глобалног напретка у броју зелених школа.

Нацрт стандарда можете преузети овдје.

Брошуру за интегрисање ЕСД на нивоу школе урадила је Међународна фондација за животну средину (ФЕЕ) и може се преузети на сљедећем линку хттпс://www.фее.глобал/с/ГЕП-Брандед_Ецо-Сцхоолс-ас-а-Wхоле-Сцхоол-Аппроацх.пдф

Овим приступом, Партнерство за зелено образовање тежи да обликује образовање које је способно да одговори на климатске изазове, промовише одрживи развој и оснажи ученике да предузму акцију и донесу промјене у друштву у складу са принципима одрживости.

Зелени курикулум

Озелењавање курикулума подразумијева усвајање приступа цјеложивотног учења који интегрише образовање о клими у образовне планове и програме, техничко и стручно образовање и обуку, развој вјештина на радном мјесту, наставне материјале, педаго[ку праксу и оцјењивање.

Упутство за озелењавање курикулума има за циљ интеграцију климатских мјера ублажавања и прилагођавања у процесе учења и подучавања на свим нивоима образовања, као и у обуци наставника. Овај приступ наглашава међусобне везе између животне средине, економије и друштва, ангажујући ученике на когнитивном, социо-емоционалном и бихевиоралном нивоу како би их инспирисао на акцију за одрживост.

Образовање о климатским промјенама често је ограничено на природне и друштвене науке, често се фокусира на географију, екологију и биологију. Овај изоловани приступ не успијева да повеже климатске промјене са ширим друштвеним и глобалним напорима да се адресира људско понашање и основни узроци климатских промјена.

Упутство ће трансформисати курикулуме кроз развој исхода учења за узрасте од 5 до 18 година и више, и фокусираће се на три стуба одрживости: економски, социјални и еколошки.

Зелено образовање обуке наставника и капацитета образовних система

Подршка наставницима, директорима и доносиоцима политика кроз интеграцију образовања о клими у обуку наставника прије заснивања радног односа и током професионалног развоја доприноси унапређивању капацитета и успјешној интеграцији исхода учења. Циљ је да се сви школски лидери и макар један наставник по школи обуче како да интегришу образовање о клими у процесе учења и подучавања кроз комплетан приступ на нивоу школе.

Зелене заједнице

Визија Зелених заједница се односи на ангажовање цијеле заједнице кроз интеграцију образовања о клими у цјеложивотно учење, нарочито преко центара за учење у заједници и градова учења. Циљ Зелених заједница јесте створити могућности учења доступне за одрасле изван формалног образовног система ради развоја вјештина, ставова и акција које ће подстицати отпорност заједнице на климатске промјене.

Брошуру за Зелене заједнице коју је израдила Међународна фондације за животну средину можете преузети овдје: хттпс://www.фее.глобал/с/ГЕП-Брандед_ГЕП-анд-тхе-YРЕ-Программе.пдф

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?