Поводом 3. децембра одржано прво засиједање Парламента за лица са инвалидитетом

Објављено: 05.12.2024. 14:00 Аутор: Министарство људских и мањинских права

У Скупштини Црне Горе, поводом 3. децембра – Међународног дана особа са инвалидитетом, и у сусрет 10. децембру – Међународном дану људских права, одржано је прво засиједање Парламента за особе са инвалидитетом.

Догађај је организовао Одбор за људска права и слободе, у сарадњи са Министарством за људска и мањинска права и Заштитником људских права и слобода Црне Горе.  

Наиме, на првом засиједању Парламента за лица са инвалидитетом присуствовали су Министар Фатмир Гјека и генерална директорица Директората за једнакост и заштиту лица са инвалидитетом, мр Ирена Ракочевић.

Сједница под називом „Права особа са инвалидитетом у Црној Гори“ усредсредила се на кључне активности за унапређење правног и институционалног оквира, реализацију препорука међународних организација, те заштиту од дискриминације и промоцију једнакости.

Поводом Међународног дана лица са инвалидитетом, министар људских и мањинских права, Фатмир Гјека, упутио је јасну поруку истичући важност овог датума као прилике за реално сагледавање тренутног стања и дефинисање корака ка стварању праведног и инклузивног друштва.

Министар Гјека је поручио да је Међународни дан лица са инвалидитетом подсјетник на обавезу уклањања препрека са којима се лица с инвалидитетом свакодневно сусрећу. Као кључне приоритете, министар Гјека је истакао: унапређење законодавног оквира, инклузивност у свим аспектима друштва, подршку запошљавању и јачање система социјалне и здравствене заштите.

„Ово су циљеви које можемо постићи само заједничким радом – кроз дијалог и међусобно разумијевање. Лица са инвалидитетом нису привилегована категорија, већ равноправни чланови нашег друштва, чија права морамо досљедно поштовати и унапређивати,“поручио је министер Гјека.

„Овај датум није само подсјетник на обавезе које имамо према лицима са инвалидитетом, већ и позив на континуирану акцију свих нас – институција, организација и друштва у цјелини,“ истакао је  Министар Гјека.


У Црној Гори остварени су одређени помаци у унапређењу права лица са инвалидитетом. Међутим, за потпуно остварење инклузивног друштва потребни су континуирани напори у елиминацији свих облика дискриминације и осигуравању приступачности у свим областима живота. Министарство људских и мањинских права остаје посвећено сарадњи са свим релевантним актерима како би се осигурала равноправност и достојанство свих грађана, без изузетка.

Заштитник људских права и слобода Синиша Бјековић нагласио је да препреке које особе с инвалидитетом доживљавају воде ка кршењу основних људских права. Он је позвао на стварање поузданих регистара који ће омогућити праћење и унапређење права лица са инвалидитетом.

Посебну улогу у засиједању имала је и Марина Вујачић, извршна директорица НВО „Удружење младих са хендикепом Црне Горе“, која је указала на потребу лидерства и активног учешћа особа са инвалидитетом у процесима доношења одлука. „Треба нам глас свих лица са инвалидитетом и подршка друштва у осигуравању једнаких могућности за све“, истакла је Вујачићева.

Предсједник Одбора за људска права и слободе Јован Јоле Вучуровић изразио је наду да ће ова сједница допринети сагледавању досадашњих активности и утврђивању будућих праваца дјеловања.

Данас одржано Прво засиједање Парламента за лица са инвалидитетом означава важан корак ка достизању међународних стандарда и промоцији друштва једнаких шанси за све.

Током сједнице, учесници су указали на свакодневне изазове са којима се суочавају лица са инвалидитетом, укључујући неприступачност, дискриминацију и недовољну укљученост у процесе доношења одлука.

Кључни приоритети за даљи напредак су сљедећи:

  • Унапређење законодавног и институционалног оквира за заштиту права лица са инвалидитетом.
  • Обезбјеђивање потпуне приступачности у свим областима, од образовања до запошљавања.
  • Јачање свијести друштва о значају једнакости и борбе против предрасуда.

У закључку, сједница је оцијењена као важан корак у сагледавању досадашњих активности и планирању даљих конкретних мјера за унапређење положаја лица са инвалидитетом.

Министарство за људска и мањинска права позива све релевантне актере, укључујући институције, невладине организације и међународне партнере, да наставе заједнички рад у циљу стварања друштва једнаких могућности за све уз досљедно спровођења закона и политика које гарантују једнакост и  стварање инклузивног друштва у којем свако може остварити свој пуни потенцијал.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?