Представљена Стратегија раног развоја дјетета 2023-2027. године

Објављено: 30.11.2023. 11:07 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Брига о здравом и срећном одрастању наше дјеце залог су за будуће генерације

Рани развој дјеце и брига о њиховом одрастању, здрављу и квалитету живота,   најприоритетнији су задатак доносиоца одлука, заједнице и друштва у цјелини, оцијењено је на данашњем представљању прве националне Стратегије раног развоја дјетета, коју је припремило Министарство здравља, уз подршку UNICEF-а и Делегације ЕУ у Црној Гори.

„Овај стратешки документ, који се односи на рани развој наше најмлађе популације, садржи јасне смјернице на који начин ми као доносиоци одлука, ми као заједница и ми као родитељи и старатељи морамо визију претворити у акцију, и у крајњем, што је најважније, суштинским дјеловањем донијети истинску добробит за генерације које долазе, јер нити имамо важнијег посла, нити имамо пречих обавеза од бриге за нашу дјецу“, казао је министар здравља др Војислав Шимун. Он је упутио ријечи захвалности  делегацијии Европске Уније у Црној Гори, на челу са госпођом Кристином Оаном Попом, на константној подршци у нашим настојањима да своје политике приближимо европским праксама, као  и представништву UNICEF-а  уз чију помоћ, како је казао, ова Стратегија има апсолутан и свеобухватан приступ раном развоју дјеце.

Министар је истакао да прве године живота представљају период великих прилика, али и великих ризика, због интеракције дјетета са својим окружењем и да је управо у том животном раздобљу присутан најјинтензивнији темпо развоја дјетета који се никада више не може поновити.

„Влада Црне Горе и Министарство здравља недвосмислено су опредијељени да за интегрисани приступ развоју дјеце спроведу ефикасну координацију између различитих сектора и нивоа власти, као и сарадњу међу релевантним институцијама и заинтересованим странама – локалним, националним и међународним, у циљу креирања подржавајућег окружања за рани развој дјеце. У области раног откривања ризика, сметњи и тешкоћа у развоју, као и ране интервенције постоји потреба да се преиспита доминантни медицински модел за процјене и интервенције. Овдје ће здравствени систем преузети посебну бригу и одговорност кроз увођење скрининга за новорођенчад и рано откривање развојних сметњи, те ће на адекватан и ваљан начин спроводити даље лијечење“, навео је министар Шимун.

Националне политике, какву представља и ова Стратегија, програми и родитељске праксе које побољшавају опстанак, раст и развој дјеце у раном дјетињству, према ријечима министра, такође, побољшавају спремност за школу и резултате учења током година школског узраста и продуктивност и зараде у одраслом добу.

„Улагања у рано дјетињство један су од најисплативијих начина за постизање одрживијег раста. Ове инвестиције омогућавају постизање једнакости у друштву. Они прекидају циклусе неједнакости и неправде, чине појединце и друштва отпорнијим на стрес, граде социјалну кохезију и табају стазе ка одрживом миру“, нагласио је министар Шимун.

Стратегија је развијена захваљујући подршци ЕУ и UNICEF-а, а њена ће реализација помоћи даљем путу Црне Горе ка чланству у ЕУ и обезбјеђивању бољег квалитета живота свих грађана.

Амбасадорка Попа је изразила задовољство што је Европска унија, у сарадњи с UNICEF-ом, била у прилици да подржи израду прве Стратегије раног развоја дјетета.

Исказала је спремност Делегације ЕУ да подржи националне образовне власти у обезбјеђивању једнаког и инклузивног предшколског и основног образовања за најугроженију дјецу.

„Улагање у дјецу раног узраста једна је од најпаметнијих ствари које држава може учинити како би елиминисала екстремно сиромаштво, подстакла заједнички просперитет и створила људски капитал потребан за диверзификацију и раст привреде,“ нагласила је амбасадорка ЕУ

UNICEF је честитао Министарству здравља на усвајању ове стратегије која је од изузетног значаја имајући у виду да успјешно образовање дјетета, као и какво ће бити учешће тог дјетета у друштву када постане одрасла особа и његово запослење, увелико зависе од основа које се поставе током првих година.

В.д. шефица предстваништва UNICEF-а у Црној Гори Сабина Жунић поздравила је посебно три ствари које ове стратегија узима у обзир, а које су у складу с препорукама UNICEF-а.

Прва је увођење стандарда породилишта по мјери мајки и беба како би се повећао проценат новорођенчади који се од рођења хране мајчиним млијеком и имају контакт кожа-на-кожу с родитељима.

Друга се тиче раног препознавања ризика, кашњења и сметњи у развоју код дјеце и увођења блиске сарадње стручњака разних профила из домена здравства, дјечје и социјалне заштите и образовања с породицом како би се да кашњења или сметње у развоју превазишле или њихов негативан утицај на даљи раст и живот ограничио што је више могуће.

Трећа битна ствар коју UNICEF поздравља у овој стратегији су школе родитељства које под називом „Брижне породице“ већ подржавају родитеље у пола општина Црне Горе да развијају вјештине васпитавања дјеце без насиља. Жунић је позвала да све општине пруже шансу свим родитељима да похађају школе родитељства.

„Да би многобројне сјајне идеје из ове стратегије постале реалност, неопходно је да се она спроведе уз адекватно финансирање из буџета државе Црне Горе. Зато UNICEF апелује да се у буџету државе не штеди на дјецу. Ко нам је важнији од њих? Која је то инвестиција боља за једно друштво од оне у раст и развој дјеце од рођења?“, нагласила је Жунић.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/2 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?