- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Представници МЕРС-а на Одбору за стабилизацију и п...
Представници МЕРС-а на Одбору за стабилизацију и придруживање у Бриселу
Државни секретар у Министарству екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Ненад Витомировић, преговарач задужен за Кластер 4 и шеф радне групе за Поглавље 27, учествовао је на Одбору за стабилизацију и придруживање у Бриселу, гдје је представио напредак и кључне активности из преговарачког процеса. У уводној ријечи је истакао значај имплементације реформске агенде за убрзање европских интеграција Црне Горе. Овај документ, како је нагласио, је важан за економски и политички развој земље, јер је услов за даљи напредак, укључујући доступност средстава из ЕУ.
Витомировић је, говорећи о областима које се односе на Поглавље 27, посебно истакао квалитет ваздуха и климатске промјене као кључне сегменте у оквиру реформи. У вези с тим, рекао је да је усвајање Нацрта стратегије управљања квалитетом ваздуха још увијек условљено доношењем Националног енергетског и климатског плана (НЕЦП).
С обзиром на важност области управљања отпадом, Витомировић је изнио податке о донесеном Закону о управљању отпадом и казао да је већ завршен сет подзаконских аката, док је финализован и Нацрт државног плана управљања отпадом.
Он је такође напоменуо да је забрана употребе пластичних кеса већ у примјени, а да је одлагање пластичних кеса на депонијама смањено за 70%. Поред тога, током 2024. године, успјешно је санирано 36 неуређених одлагалишта.
У области заштите природе, Витомировић је нагласио да је израђен Нацрт закона о заштити природе, а да је у току мапирање Натура 2000 станишта и врста, са већ мапираних око 75% територије Црне Горе.
Говорећи о Парку природе „Улцињска солана”, подсјетио је да је Црна Гора Европској комисији доставила четири квартална извјештаја о спровођењу мјера заштите овог подручја у периоду фебруар 2024. – фебруар 2025.
“У циљу даљег унапређења заштите животне средине, Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера континуирано сарађује са Општином Улцињ, како би се основало привредно друштво које би управљало Улцињском соланом. Јавно предузеће за националне паркове Црне Горе је већ у улози привременог управљача, уз продужени уговор о закупу”, навео је Витомировић.
Додао је да је Влада Црне Горе у јануару 2025. усвојила Национални профил изложености азбесту Црне Горе с Акционим планом за 2025-2026, као и да је финализован Нацрт закона о заштити од негативних утицаја климатских промјена и заштити озонског омотача који ће се ускоро наћи у процедури усвајања.
У области буке, Министарство је, како је рекао, покренуло процедуру израде новог закона о заштити од буке у животној средини, док је формирана и Радна група за његову израду.
“Такође, Нацрт Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промјене (НПП) је упућен на мишљење релевантним институцијама, а ажурирани Национални утврђени допринос Црне Горе (НДЦ) Црне Горе је усвојен 14. фебруара на сједници Владе”, додао је Витомировић.
Говорећи о будућим корацима, нагласио је да Министарство активно ради на приступању ЛИФЕ програму Европске уније.
“У том контексту, крајем децембра 2024. године формирана је Радна група која се бави приступањем овом важном финансијском инструменту. Процедура за закључивање споразума је у финалној фази, а Витомировић је изразио увјерење да ће приступање ЛИФЕ програму отворити нове могућности за финансирање конкретних активности и на тај начин додатно убрзати испуњавање мјерила односно обавеза из Поглавља 27”, рекао је Витомировић.
Захвалио је на подршци коју Црна Гора добија у преговарачком процесу, наглашавајући значај даљег напретка у европским интеграцијама.
"Од стране Одбора смо добили јасне инструкције и сугестије за убрзање преговарачког процеса, што ће директно утицати на затварање Поглавља 27. Ови закључци представљају важан путоказ за наредне кораке у приступању Црне Горе Европској унији" истакао је Витомировић.