Преглед учења за одрживост у Европи

Објављено: 04.10.2024. 13:11 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

Као одговор на препоруку Савјета Европске уније из јуна 2022. о учењу за зелену транзицију и одрживи развој, Еурyдице мрежа је израдила детаљан извјештај који анализира кључне елементе учења за одрживост у европским школама. Циљ ове препоруке је да све државе чланице појачају напоре у образовању, како би ученици добили квалитетно и инклузивно образовање о темама као што су одрживост, климатске промјене, заштита животне средине и биодиверзитет, узимајући у обзир еколошке, социјалне и економске аспекте.

Извјештај обухвата анализу националних наставних планова и програма у 39 образовних система широм Европе, испитујући како се одрживост интегрише у образовни процес. Резултати показују да све земље укључују тему одрживости у своје курикулуме, при чему већина користи међупредметни приступ.

Најважнији налази извјештаја укључују:

  • Већина европских образовних система обухвата кључне компетенције за одрживост, иако се "писменост о будућности" помиње у само 23 система.
  • Само половина образовних система има обавезне садржаје везане за одрживост у програмима иницијалног образовања наставника.
  • Десетак образовних система је уградило компетенције везане за одрживост у опште или специфичне оквире компетенција за наставнике.
  • Мање од трећине образовних система прати на који начин школе укључују одрживост у своје активности, постављајући специфичне критеријуме повезане са учењем за одрживост у екстерним или интерним школским евалуацијама.
  • Програми, попут програма Еко-школа и УНЕСЦО мреже школа, већ функционишу у многим европским земљама. Поред ових међународних програма, постоје и национални (или регионални) програми одрживих школа.
  • Наставницима су обично доступни материјали и ресурси за учење о одрживости, али мање од трећине земаља пружа финансијску подршку за пројекте попут рециклаже или школских вртова.

Према налазима овог извјештаја, Црна Гора је представљена као земља у којој је у потпуности развијен програм образовања за одрживи развој (ЕСД), са добро развијеним програмом обуке за наставнике и дидактичким материјалима. Такође, у Црној Гори постоје специфични критеријуми за евалуацију активности везаних за одрживост у школама. Као и већина европских земаља, Црна Гора је успоставила програме попут Еко-школа и УНЕСЦО мреже школа.

Међутим, Црна Гора нема обавезне садржаје о одрживом развоју у иницијалном образовању наставника, нити су ове теме препознате у оквиру компетенција за наставнике. Такође, Црна Гора не пружа додатну финансијску подршку за пројекте везане за образовање за одрживи развој (ЕСД).

Овај извјештај наглашава потребу за свеобухватнијим политикама које би омогућиле досљеднију подршку образовању за одрживост, како би се обезбиједило да сви ученици у Европи добију знања и вјештине неопходне за изградњу одрживе будућности.

Комплетан извјештај можете преузети овдје:  Learning for sustainability in Europe: Building competences and supporting teachers and schools (europa.eu)

 Еурyдице мрежа је реномирана европска образовна мрежа за пружање информација и анализу европских образовних система и политика. Чини је 40 националних јединица у 37 земаља Ерасмус плус програма. Црна Гора је 2013. године постала чланица Еурyдице мреже, а наша Национална јединица функционише у оквиру Министарства просвјете, науке и иновација. Званични линк Еурyдице националне јединице за Црну Гору је: EURYDICE - Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (www.gov.me)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?