Радионица посвећена изградњи капацитета о циркуларној економији на Западном Балкану

Представници Канцеларије за одрживи развој у Генералном секретаријату Владе Црне Горе гђа Анета Канкараш и гдин Игор Пејовић учествовали су на тродневној радионици посвећеној изградњи капацитета о циркуларној економији на Западном Балкану која се одржала у Копенхагену у Данској од 4. до 6. јуна 2024. године.

Учешц́е на  радионици је од посебног значаја за Канцеларију јер се на догађају разговарало о потенцијалним имплементацијама одрживе и циркуларне економије у земљама Западног Балкана.

Циркуларна економија је кључна полуга за смањење утицаја тренутне глобалне потрошње и производње на животну средину и климу. Да би се омогуц́ила транзиција без инцидента (смоотх транситион) и инклузивна транзиција, важно је осигурати да све европске земље имају неопходну експертизу о обиму и потенцијалу циркуларне економије. Пројекат Изградња капацитета за циркуларну економију на Западном Балкану има за циљ јачање капацитета земаља Западног Балкана за развој и имплементацију концепата и пракси циркуларне економије.

Посебан фокус је на унапређењу њиховог знања о праксама циркуларне економије. Програм има за циљ да усклади учеснике са динамичким оквиром политике ЕУ и искориштавањем стручности кључних стручњака на европском нивоу и подстицањем размјене међу земљама.

Представници Канцеларије за одрживи развој су активно учествовали у размјени идеја, знања и мишљења из области истичући посвећеност према испуњавању циљева одрживог развоја и Агенде 2030. Учесницима су представљене презентације на тему: Ангажовање заинтересованих страна о темама циркуларне економије; представљање активности Канцеларије за одрживи развој у оквиру Генералног секретаријата Владе Црне Горе и Националног савјета за одрживи развој, као и активности радних група у оквиру савјета.

Radionica posvećena izgradnji kapaciteta o cirkularnoj ekonomiji na Zapadnom Balkanu

Гђа Канкараш је истакла да Национална стратегија циркуларне транзиције до 2030. године са пратец́им Акционим планом за период 2023-2024. године представља основу и инфраструктуру за будуц́и развој привреде и подржава унапређење инвестиционе климе у Црној Гори, руководец́и се принципима економске, социјалне и еколошке одрживост. Напоменула је да је првобитно израђена Мапа пута за циркуларну економију коју је припремила Привредна комора Црне Горе, а која даје смјернице за одрживу и зелену економију.

Напоменула је да је Скупштина Црне Горе усвојила Закон о управљању отпадом, измјене и допуне Закона о индустријским емисијама, као и измјене и допуне Закона о биоцидним производима.

Такође је додала да Министарство економског развоја, континуирано спроводи Програм унапређења конкурентности црногорске привреде. Програм има за циљ јачање економске активности уз посвец́ену подршку расту средњих и малих предузец́а уз снажније субвенције за инвестиције, дигиталну трансформацију пословања, прелазак са линеарног на кружни модел пословања, јачање извозног потенцијала МСП, као и подршку за стартап компаније уз менторску подршку.

Кроз Програм техничке сарадње са Светском банком биц́е реализован Пилот пројекат локалних мапа пута за циркуларну транзицију, који ц́е обухватити три региона (сјеверни, централни и јужни). Циљ пројекта је да се изврши детаљна анализа стања и дају препоруке за убрзани економски одрживи развој, који ц́е бити основа за трансформацију пословних модела заснованих на принципима циркуларне економије. Дајући приоритет овим областима, ове године су кроз IPA III инструмент EURF започети преговори о техничкој подршци за припрему Програма индустријске симбиозе. Треба имати у виду праксу европских земаља и праксу коју развија UNIDO и узети их у обзир у креирању политика на локалном нивоу.

Циљ и визија циркуларне економије у Црној Гори је да постане међународно конкурентна и обезбиједи квалитет живота грађана, успостављањем платформе прогресивног раста повољне  за домац́е тржиште и компаније, базирајуц́и свој развој на интегрисаном, одрживом, инклузивном и паметном развоју.

Пројекат укључује шест земаља Западног Балкана и то: Албанију, Босну и Херцеговину, Косово*, Црну Гору, Сјеверну Македонију и Србију, како би се задовољиле њихове потребе у смислу експертизе за циркуларну економију, увида и практичних примјера, а радионици су присуствовали представници/це горе поменутих земаља.

У наредном периоду потребно је радити на развоју базе индикатора за праћење циркуларне економије имајући у виду будуће обавезе извјештавања о овој политици према Европској агенцији за заштиту животне средине.

Пројекат се реализује у оквиру Инструмента за претприступну помоц́ ЕУ уз подршку Европске агенције за животну средину (EEA). Пројекат траје до октобра 2024. године, а спроводе га CSCP и VITO.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?