Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реализоване активности у области професионалног развоја наставника

Објављено: 01.03.2023. 08:20 Аутор: Завод за школство

Протекле седмице, у организацији Завода за школство, реализоване су двије активности у области професионалног развоја наставника.

„Интерактивна обука – тренинг за тренере“, четвородневни програм обуке који за циљ има овладавање кључним компетенцијама тренера, реализован је у Заводу за школство од 20. до 23. фебруара 2023. године. Предавачи: проф. др Душанка Поповић, мр Јасмина Ђорђевић, Видосава Кашћелан, мр Љиљана Суботић и мр Зорица Минић. Обуку је похађало 20 наставника/ца из основних и средњих школа. Учесници су се упознали са компетенцијама тренера, израдом програма обуке, организацијом и евалуацијом обуке, карактеристикама учења одраслих, стиловима учења, вјештинама тренера, фацилитацијом учења, динамиком групе, вјештинама презентовања. Посљедњег дана рада учесници су у паровима презентовали израђене програме обуке.

У завршном дијелу семинара, свим учесницима који су прошли обуку, подијељени су приручници „Интерактивна обука – програм за тренере“ (Завод за школство, Подгорица 2018), који садржи и Водич за тренере, са јасно дефинисаним стандардима за тренере и процедуром сертификовања знања и вјештина будућих тренера.

Обука за руководиоце образовно-васпитних установа је настављена реализацијом дводневног модула “Законодавство и администрација” у ЈУ ОШ "Друга основна школа" у Будви 23. и 24. фебруара. Предавачи на овом модулу су били помоћник директора Завода за школство Радован Поповић и начелник Канцеларије за опште послове Предраг Вујичић. Полазници обуке били су директори и директорице образовно-васпитних установа из приморских општина и Цетиња.

Након што је директорица Наташа Радонић представила школу-домаћина, полазници и полазнице обуке су имали прилику да прошире знања о Правилнику о утврђивању квалитета, изради аката и школске документације, тумачењу законских и подзаконских прописа, као и утицају законских рјешења на начин управљања образовно-васпитном установом. Другог дана обуке било је ријечи о међународним конвенцијама којима се гарантују дјечја права, моделима финансирања вртића/школа, као и улози стручних органа у раду образовно-васпитних установа.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?