- Влада Црне Горе
Министарство здравља Реформски процеси у здравству неопходност и обавез...
Реформски процеси у здравству неопходност и обавеза доносилаца одлука
Министар о досадашњим постигнућима ресора здравља
Потписивње уговора EU4Healt , сарадња са француским здравственим институцијама, нова Листа љекова, вакцина против пнеумокока,вишемеилионски тендери за опрему и адаптацију, комора за цитостатике, као и обнова трансплантационог програма, само су нека од постигнућа која је ресор здравља у претходном тромјесечном периоду успио да финализује, започне реализацију и крене у озбиљне реформске процесе који су потребни здравственом систему.
То је саопштио министар здравља, др Војислав Шимун, током представљања резултата ресора којим руководи за првих сто дана рада Владе.
ПОТПИСАН СПОРАЗУМ ИЗМЕЂУ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ (ЕУ) И ЦРНЕ ГОРЕ О УЧЛАЊЕЊУ У “EU4HEALTH” ПРОГРАМ
Од изузетне важности за здравствени систем је потписивање програма “EU4Health”, који је покренула Европска унија, а који је усмјерен на јачање здравствених система широм Европе.
Са буџетом од 5,3 милијарде еура, за период од 2021-2027. године, овај програм омогућиће Црној Гори приступ ЕУ фондовима за јачање здравственог система, укључујући и аспекте који се односе на дигиталну трансформацију, ментално здравље, европски простор здравствених података, глобално здравље, незаразне болести, те учешће у ЕУ мрежи интегрисаних онколошких центара, поручио је Шимун.
САРАДЊА СА ЗДРАВСТВЕНИМ ИНСТИТУЦИЈАМА У ФРАНЦУСКОЈ
Министарство здравља и болница Assistance Publique-Hopitaux de Paris (AP-HP) потписали су 4. децембра 2023.године Оквирни споразум о међународној сарадњи, у области здравства и медицинских наука.
Министар је подсјетио да се током званичне посјете предсједника Владе Милојка Спајића Француској и разговора са предсједником Емануелом Макроном и тамошњим инвестирорима, као једна о кључних тема издвојила изградња здравственог објекта у Подгорици. Он је најавио да ће конкретизацији поменутих активности претходити потписивање Споразума о сарадњи између министарстава здравља Црне Горе и Француске, које је планирано наредног мјесеца.
У НОВОЈ ЛИСТИ ЉЕКОВА ПРЕКО 80 ИНОВИРАНИХ МЕДИКАМЕНАТА
Шимун је посебно истакао усвајање нове Листе љекова којом је повећан број терапијских опција доступних пацијентима и љекарима.
Листа је проширена са преко 14 нових љекова који се користе у терапији онколошких, кардиолошких, ендокринолошких и других обољења. Садржи преко 1500 љекова који се прописују и издају на терет средстава Фонда за здравствено осигурање, а у току ове године планиране су три њене ревизије, које ће поред увођења нових љекова омогућити и проширење индикација за оне који се већ налазе на листи, поручио је министар.
Рационализација и оптимизација љекова, као и континуирано укључивање нових генеричких љекова уз редовно ажурирање Листе и обавезну кварталну евалуацију, помоћи ће Црној Гори да са Свјетском банком направи аранжман који подразумијева средства од близу 100 милиона еура, од којих ће значајан дио бити опредијељен за здравствени систем.
ВАКЦИНА ПРОТИВ ПНЕУМОКОКА УВЕДЕНА У РЕДОВНИ КАЛЕНДАР ВАКЦИНАЦИЈЕ
Према Програму имунизација за 2024. годину, који је усвојило Министарство здравља, вакцина против пнеумокока уводена је у редовни календар вакцинације у Црној Гори.
Примјена вакцине која се даје са циљем да смањи ризик од инфекција средњег уха, менингитиса, бактеријемије и упала плућа, требало би да почне током априла ове године. Пнеумококна вакцина штити од инвазивних пнеумококних болести, па се њеним увођењем доприноси и смањењу употребе антибиотика, што је посебно драгоцјено у борби против антибиотске резистенције, казао је министар.
АДАПТИРАНО И ОПРЕМЉЕНО ДЕВЕТ МИКРОБИОЛОШКИХ ЛАБОРАТОРИЈА
У домовима здавља у Бијелом Пољу, Беранама, Никшићу, Цетињу, Котору, Улцињу, Бару и Будви, као и специјалној болници Брезовик у потпуности су опремљени простори и инсталирана нова опрема за микробиолошке лабораторије.
Ове лабораторије, представљају прву линију одбране у детектовању нових случајева заразних болести, резистенције на антибиотике, избијања инфекција које се преносе храном и водом, као и могућих случајева биотероризма. Управо су боља брига о пацијентима, већа контрола инфекција и висококвалитетни резултати надзора један од главних циљева које желимо постићи јачањем микробиолошких лабораторија у здравственом систему Црне Горе, казао је министар здравља.
РАСПИСАНИ ТЕНДЕРИ ВРИЈЕДНИ 5 МИЛИОНА ЕУРА
Шимун је саопштио и да су крајем прошле године расписани тендерски поступци, вриједни преко 5 милиона еура, за адаптацију Дома здравља Будва, изградњу радиолошког одјељења Дома здравља Плав и набавку линералног акцелератора за потребе Клиничког центра Центра Црне Горе.
Поред овога, почиње и адаптација простора Завода за хитну медицинску помоћ у Херцег Новом, Колашину и Жабљаку.Све три јединице хитне помоћи биће уређене и опремљене по стандардима савремене ургентне медицине. Укупна вриједност радова је око 200 хиљада еура, најавио је министар.
УСКОРО АНГИО САЛА У КБЦ БЕРАНЕ
Ангио сала у Беранама биће пуштена у рад током марта и омогућиће пацијентима са сјевера Црне Горе благовременије збрињавање акутних срчаних стања и самим тим веће шансе за преживљавање.
Ангио сала ће радити од првог дана пуним капацитетима уз подршку љекара из Клиничког центра Црне Горе и из региона, како би се обезбиједила квалитетнија здравствена заштита, казао је Шимун.
КОМОРА ЗА ЦИТОСТАТИКЕ – ПРИМАЊЕ ОНКОЛОШКЕ ТЕРАПИЈЕ У МЈЕСТУ ПРЕБИВАЛИШТА
Министар је најавио и функционалност Коморе за цитостатике, која представља савремени приступ у обезбјеђивању терапије онколошким пацијентима, на начин што им омогућава да терапију приме у мјесту пребивалишта, без обавезе да, као до сада, долазе у Клинички центар.
Ово представља велику олакшицу за пацијенте обољеле од најтежих болести. Такође, оствариће се значајне уштеде јер ће се свака ампула искористити 100% што до сада није био случај, јер су преостале дозе до сада уништавале и нису могле бити искориштене за другог пацијента. Процјена је да ће се на овај начин уштедјети око 600 хиљада еура на годишњем нивоу, поручио је министар здравља.
ОБНОВА ТРАНСПЛАНТАЦИОНОГ ПРОГРАМА
Између Министарства здравља, Клиничког центра Црне Горе и Универзитетске клинике у Минхену (Klinikum rechts der Isar der Technischen Universitat Munchen) закључен је Уговор о спровођењу обуке љекара из КЦЦГ из области трансплантационе медицине, тачније обуке љекара за обављање поступака трансплантације бубрега, у циљу обезбјеђења одрживости програма трансплантација и обавеза дугорочног аранжмана љекара у здравственом систему Црне Горе.
Реализација Уговора, односно упућивање љекара на обуку спроводице се током текуће године, а обуку ће проци љекари специјалисти урологије и љекари специјалисти нефрологије. За реализацију Уговора обезбијеђена су финансијска средства у износу од 750.000 еура, а након обуке наши љекари ће бити спремни да самостално изводе оперативни програм трансплантације бубрега од живог донора, као и за периоперативно управљање поступком трансплантације бубрега од кадаверичног донора, јасан је Шимун.
У ТОКУ ИЗРАДА СТРАТЕГИЈЕ ЗА РИЈЕТКЕ БОЛЕСТИ
Стратегија за ријетке болести представља нови стратешки правац у лијечењу пацијената обољених од ријетких болести.
Интенција Министарства здравља је да се значајно унаприједе, како дијагностички поступци, тако и само процес лијечења. Свакако да је фокус и на успостављању системске подршке државе пацијентима и породицама, с обзиром на велики животни изазов са којим се сусријећу. Један од циљева је свакако и формирање квалитетног регистра лица обољелих од ријетких болести, као и формирање Центра за ријетке болести, при Клиничком центру Црне Горе, казао је министар.
УСВОЈЕН ГОДИШЊИ ПЛАН СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА И СУБСПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА
Шимун је казао и да је усвојен годишњи план специјализација и ужих специјализација за 2024.годину кроз који је опредијељено 208 специјализација и 50 ужих специјализација за јавни здравствени систем.
ПЛАН ЗА СМАЊЕЊЕ ЛИСТИ ЧЕКАЊА
Фокус ресора здравља свакако је и израда акционог плана који подразумијева реализацију одређених мјера у циљу смањења листи чекања на специјалистичке прегледе и дијагностичке и терапијске процедуре.
Радиће се на поједностављењу одређених процедура, унапређењу информационог система и подизању квалитета рада у организационом смислу. Очекујемо да ће први резултати бити видљиви већ у првим мјесецима након имплементације наведених мјера, обећао је министар Шимун.
УНАПРЕЂЕЊЕ Е СЕРВИСА У ЗДРАВСТВУ
Министар је казао и како се убрзано ради на унапређењу е сервиса и уопште дигитализације система здравља.
Урађена је анализа процеса и припремљен нацрт пројектног задатка за процедуру полагања стручних испита, као и евиденције и електронске регистрације приватних здравствених установа. У том смислу ради се на прилагођавању и доношењу нових подзаконских аката како би се обезбиједио пуни законски основ за трансформацију традиционалних у дигиталне процесе и форме, закључио је Шимун.
Презентација резултата за ресоре здравља, просвјете и рада и социјалног старања у организацији Кабинета потпрдсједника Владе др Срђана Павићевића одржана је у Вили Горица.