Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Са средњошколцима из Подгорице и Цетиња разговарано о макро-регионалним стратегијама ЕУ

Објављено: 18.03.2022. 10:23 Аутор: Канцеларија за европске интеграције

У склопу обиљежавања Недјеље макро-регионалних стратегија ЕУ представници Канцеларије за европске интеграције и Минстарства економског развоја разговарали су средњошколцима из Подгорице и са Цетиња  о учешћу Црне Горе у макро-регионалним стратегијама ЕУ и њиховом утицају на развој туризма, енергетике, саобраћаја, заштиту животне средине.

Савјетница главне преговарачице – руководитељка сектора за европске фондове, Ирена Бошковић упознала је ученике туристичких смјерова Средње школе за средње и више стручно образовање „Сергије Станић“ са макрорегионалним стратегијама у којима учествује Црна Гора – Стратегијом ЕУ за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР) и Стратегијом ЕУ за Дунавску регију (ЕУСДР), областима у којима се спроводе, њиховим циљевима и корисницима.

Она је појаснила да ове двије макро-регионалне стратегије препознају главне области које је неопходно да државе које у њима учествују заштите, очувају, унаприједе, промовишу и валоризују.

“Такође, Црној Гори су на располагању и фондови ЕУ кроз различите програме подршке, од програма прекограничне сарадње, преко великих инвестиционих програма, до програма у области културе, науке, образовања, запошљавања. Ови програми нуде различите могућности за финансирање пројеката институцијама, организацијама, НВО сектору, а постоје и посебни фондови који су намијењени баш младима”, објаснила је Бошковић.

Начелница одсјека за хоризонтална и стратегијска питања, Татјана Бошковић је ђацима Средње стручне школе Цетиње појаснила значај обиљежавања недјеље макро-регионалних стратегија ЕУ и казала да је ове године посебан акценат стављен на Стратегију за Дунавски регион која је прошле године прославила 10 година постојања.

“Макро-регионални приступ је важан јер се одређена питања не могу рјешавати независно, односно приступ у одређеним областима мора бити јединствен и усклађен на националом и макро-регионалном нивоу како би имали дугорочне бенефите за наше и будуће генерације”, казала је Бошковић.

Маја Ковачевић, самостална савјетница из Министарства економског развоја и представница Црне Горе у радним групама за туризам у оквиру ЕУСАИР и ЕУСДР нагласила је да је повезивање кроз макро-регионалне стратегије битно за Црну Гору због размјене искустава, идеја, али што је најважније, знања у области коришћења европских фондова за бољу диверзификацију у туризму, те уопште подстицање развоја туризма.

“У коначном, Стратегија је политика, а у туризму је веома важно превести политике у конкретне акције на терену и креирати јединствен доживљај за туристе”, поручила је Ковачевић.

Она је, на конкретним примјерима, објаснила ученицима које су користи макро-регионалних стратегија за младе људе, посебно оне којима је туризам будућа професија. Позвала их је да се информишу и укључе у све наредне активности и искористе прилике које им се кроз овакве программе нуде, те чињеницу да се у скорије вријеме инсистира на већој инклузији младих у туризму.

Ученицима је нарочито било занимљиво формирање савјета младих за Дунавски и Јадранско-јонски регион, чије би успостављање омогућило популацији младих од 18-35 година убрзане процесе размјене информација и учења, као и изградњу капацитета и сарадњу за младе у оквиру наведних региона. Савјети за младе ће донијети бројне користи за младе (путовања, едукације, размјене мишљења…) Занимало их је и како се повезати са институцијама и организацијама из региона, како би могли сарађивати на заједничким пројектима.

КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ЕВРОПСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ

МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?