- Влада Црне Горе
Саопштење са 11. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 11. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је, на данас одржаној 11. сједници којом је предсједавао премијер др Дритан Абазовић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о овјери потписа, рукописа и преписа. Измјенама и допунама се омогућава електронски начин овјеравања докумената који је бржи и ефикаснији за закониту електронску комуникацију и проток докумената између правних и физичких лица и институција. Примјена овог закона имаће позитиван утицај на физичка и правна лица, судове, органе локалне самоуправе и нотаре.
Усвојена је Прољећна анализа макроекономских кретања и структурних реформи-2022. Анализом је представљена реализација економске и развојне политике у 2021. и I кварталу 2022. године. Дат је преглед макроекомских и фискалних кретања, као и преглед реализације секторских политика и одговарајућих структурних реформи остварених у 2021. и током 2022. године, са предлозима за њихово унапређење. Министарство финансија је задужено да континуирано прати реализацију економске политике и о томе, два пута годишње, информише Владу.
Влада је донијела Уредбу о измјенама Уредбе о програму и начину полагања стручног испита за рад у државним органима. Новина се огледа у томе што испитивачи у комисијама за полагање стручног испита не морају бити само запослени у органима државне управе. Директни ефекти предложених измјена имаће позитиван утицај на сва лица која планирају да полажу стручни испит за рад у државним органима, у смислу квалитета пружених услуга, као и на јачање стручности Комисија за полагање стручног испита.
Донијета је Одлука о измјени Одлуке о додатку на основну зараду за обављање послова на одређеним радним мјестима. Измјеном је одређен додатак у висини од 10 % основне зараде службеницима Управе за извршење кривичних санкција који обављају специфичне послове из надлежности Управе, раде на нарочито тешким и врло комплексним радним мјестима (послови који се односе на превентивно-безбједносну заштиту у УИКС, одговарајуће оперативне радње на откривању и сузбијању активности и поступака којима се угрожава или се може угрозити безбједносно стање у Управи и послови спровођења лица лишених слободе, обезбјеђења притворених и осуђених лица, третмана и реинтеграције затвореника, стручне обуке и рада затвореника, здравствене заштите притворених и осуђених лица).
Влада је донијела Одлуку о измјенама Одлуке о образовању Координационог тијела за вршење надзора над спровођењем Одлуке о одобравању привремене заштите лицима из Украјине. Одлуком су увршћени у чланство представници Министарства просвјете, Министарства одбране, Министарства рада и социјалног старања, Фонда за здравствено осигурање Црне Горе, који до сада нису били чланови Координационог тијела, као и чланови других организационих јединица Министарства унутрашњих послова.
Донијета је Одлука о дугорочном енергетском билансу Црне Горе за период од 2023. до 2025. године. Дугорочни енергетски биланс Црне Горе за период од 2023. до 2025. године припремљен је на бази биланса електричне енергије, који је утврдила Електропривреде Црне Горе АД Никшић, биланса преноса електричне енергије од стране ЦГЕС-а, података добијених од ЦЕДИС-а за дистрибутивни систем, биланса угља од стране Рудника угља АД Пљевља, као и процијењеног промета нафтних деривата од стране нафтних компанија (Југопетрол, Montenegro Bonus, ИНА Црна Гора, Енергогас, Петрол Црна Гора МНЕ д.о.о.). Енергетски биланс састоји од биланса електричне енергије, биланса угља, биланса нафте, нафтних деривата и биогорива, као и биланса природног гаса и биланса топлотне енергије за даљинско гријање и/или хлађење и индустријску употребу.
Влада је донијела Одлуку о Савјету за права дјетета. Одлуком се предвиђа да Савјетом за права дјетета предсједава предсједник Владе, као и да се у саставу Савјета налазе представници свих ресорних министарстава која се баве дјечјим питањима. Такође, обезбијеђено је да у раду Савјета учествују стручњаци, представници академске заједнице и практичари специјализовани за дјечија права, чија је улога да стручно савјетују и информишу Савјет за права дјетета о одређеним аспектима дјечијих права. Савјет је успоставио механизам да ојача сарадњу са цивилним друштвом, укључујући невладине и дјечје организације, у планирању, имплементацији, праћењу и евалуацији политика, планова и програма који се односе на промоцију дјечијих права и примјену Конвенције. Доношењем ове Одлуке, обезбјеђује се остваривање одговарајуће заштите и унапређења права дјетета у области социјалне и дјечје заштите, здравствене заштите, васпитања и образовања и другим областима од значаја за заштиту права и интереса дјетета.
Донијета је и Одлука о престанку важења Одлуке о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера. Стављању ван снаге ове Одлуке приступило се због оцјене да она носи повећан ризик за настанак корупције посебно имајући у виду да одредбе које предвиђају дискрециона овлашћења која превазилазе сврсисходност, док недостатак критеријума отвара простора за злоупотребе овлашћења и сукоб интереса који може да доведе до потенцијалних ризика од угрожавања јавног интереса.
Влада је донијела одлуке о образовању Националног савјета за културу и Националне комисије за UNESCO.
Доњета је Стратегија за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости за период 2022-2027. године, са Акционим планом за 2022-2023 годину. Овај документ је усмјерен на дефинисању мјера и активности за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и постизање једнакости лица са инвалидитетом са другим лицима, укључујући и вишеструко дискриминисана лица у складу са начелима УН Конвенције о правима лица са инвалидитетом, Уставом и законом. Стратегија са Акционим планом се темељи на Конвенцији УН о правима лица са инвалидитетом и препорукама Комитета УН о правима лица са инвалидитетом. Стратегија је припремљена у складу са моделом заснованом на људским правима уз посебан фокус на жене и дјевојчице са инвалидитетом и дјецу са инвалидитетом/дјецу са тешкоћама у развоју као посебно рањиве категорије. Стратешки циљ је обезбјеђење равноправног положаја и пуног учешћа лица с инвалидитетом у свим сферама друштвеног живота, кроз унапређење правног, институционалног, социјалног и економског оквира за заштиту од дискриминације.
Влада је донијела Стратегију сарадње органа државне управе и невладиних организација 2022-2026, са Акционим планом за период 2022-2023. Стратегијом је, осим унапређења постојец́ег нормативног и институционалног оквира за рад невладиних организација и унапређења капацитета јавне управе за сарадњу са НВО сектором, представљен сет нових активности, које се односе на дигитализацију поступка за регистрацију невладиних организација, објављивање свих података о раду и њиховом финансирању, стварање услова за финансирање ресурсних центара, посебно волонтерских центара, позива за иновације у невладином сектору и запошљавање младих у овом сектору, којима се одређује другачији приступ даљој сарадњи и стварању невладиног сектора као снажног партнера државе у процесу креирања јавних политика, приступа Црне Горе Европској унији и квалитетнијем пружању услуга грађанима. Крајњи циљ Стратегије је осигурати дугорочно, поуздано и квалитетно партнерство између државе и невладиних организација, са циљем квалитетних јавних политика и побољшаних услуга грађанима.
Донијет је Акциони план за спровођење Стратегије за борбу против трговине људима за период 2019 - 2024, за 2021. годину и усвојен Извјештај о реализацији Акционог плана за спровођење Стратегије за борбу против трговине људима за период 2019 - 2024. за 2021. годину. Стратегијом су дефинисани циљеви, начела и правци у борби против трговине људима и одређене мјере за унапређење ефикасности успостављеног система у јавном, приватном и цивилном сектору, са тежиштем на четири кључне стратешке области, и то: превенција трговине људима; заштита жртава трговине људима; одговор кривичног правосуђа/кривично гоњење и партнерство, координација и међународна сарадња. Реализација активности планираних Акционим планом допринијеће јачању мултидисциплинарног приступа борби против трговине људима, у откривању, процесуирању ових кривичних дјела, као и у дијелу заштите жртава и спровођењу усаглашених политика борбе против овог феномена; побољшању идентификације потенцијалних жртава и жртава трговине људима јачањем стручних капацитета представника органа за спровођење закона; обезбјеђивању веће информисаности цјелокупне јавности, посебно осјетљивих категорија становништва и јачању њихове отпорности према потенцијалним изазовима и унапређењу партнерства на регионалном и међународном нивоу.
Влада је усвојила Анализу ефикасности функционисања система извршења (јануар 2021 - децембар 2021). Анализа садржи оцјену ефикасности функционисања система извршења, укључујући рад јавних извршитеља и судова, као и надзор над законитошћу рада јавних извршитеља, активности Министарства правде и Коморе јавних извршитеља у правцу праћења и унапређења система извршења и рада јавних извршитеља, те активности других надлежних органа. Министарство правде задузено је да у наредном периоду настави са континуираним праћењем ефикасности система извршења, са посебним освртом на предмете у којима се наплаћују потраживања од јавног интереса.
Усвојена је Информација о припреми Програма економских реформи за Црну Гору за период 2023 - 2025. година. ПЕР је средњорочни стратешки документ који Црна Гора припрема у оквиру дијалога о економском управљању са Европском унијом. Исти програм припремају и остале земље са статусом кандидата и потенцијалног канидата за чланство. Документ се састоји из три кључна поглавља: макроекономски оквир, фискални оквир и поглавље о структурним реформама. На сједници су чланови Владе упознати са планом и динамиком рада на изради овог документа. У том контексту, задужено је Министарство финансија да достави Влади на разматрање Програм економских реформи за Црну Гору за период 2023-2025 до 31. децембра 2022. године и исти, након усвајања, достави Европској комисији. Поред осталог, констатовано је да термин „Европа сад”, треба замијенити термином „нова пореска политика”.
Влада је усвојила Предлог усаглашеног текста Темељног уговора између Црне Горе и Српске православне цркве.
Усвојена је Информација за стављање на располагање средстава са рачуна Националног координационог тијела (НКТ-а). Како је Национално координационо тијело за заразне болести престало са радом у децембру 2020. године, а имајући у виду чињеницу да средстава од донација у износу од 5.160.000,00 еура стоје на рачуну неутрошена, задужено је Министарство здравља да, у што краћем року припреми и Влади достави на разматрање и доношење измјене Одлуке о начину и условима расподјеле новчаних средстава прикупљених донацијама ради ублажавања и сузбијања последица насталих усљед епидемије COVID-19. Неутрошеним средствима би се, овом Одлуком, промијенила намјена како би се иста искористила по приоритету хитности за унапређење и побољшавање потреба здраствених установа, а по спецификацији Министарства здравља која је саставни дио Информације.
Влада је усвојила Информацију о активностима у области концесија за истраживање и производњу чврстих минералних сировина. У Информацији се наводи да Влада, односно Министарство капиталних инвестиција, има 49 закључених уговора о концесији за детаљна геолошка истраживања и експлоатацију чврстих минералних сировина. Такође, дата је анализа сваког појединачног уговора са предлогом даљих мјера са аспекта: постојања одобрења и сагласности, извршења обавезе плаћања концесионе накнаде, постојања средстава обезбјеђења извршења уговорних обавеза, те текуће проблематике.
Усвојена је Информација о усвајању и потписивању УН Оквира сарадње за одрживи развој (UNSDCF) 2023-2027. године и прихватила текст УН Оквира сарадње. Предметни документ представља средњорочни плански документ којим се дефинишу активности и приоритети које УН спроводи у сарадњи са Владом. UNSDCF је усклађен са Средњерочним програмом рада Владе 2022-2024 и са стратешким документима из сва три тематска стуба (инклузиван економски развој и одрживост животне средине, развој људског капитала, те друштвена кохезија), што подразумијева усклађено дјеловање свих ресора Владе. Документ одражава настојања Црне Горе да у року испуни циљеве Агенде 2030 и компатибилан је са реформском агендом Владе на путу ка пуноправном чланству у Европској унији.
Влада је усвојила Информација „Осјети Црну Гору – Feel Montenegro”. На предлог Министарства економског развоја биће додијељена финансијска помоћ за организацију девет манифестација и фестивала који ће имати вишеструке бенефите за туризам Црне Горе. За ову сврху, Влада је одобрила укупан износ од 137.000 еура. Финансијску подршку добиће манифестације и фестивали који ће имати вишеструке бенефите за туризам Црне Горе, и то Први Међународни сајам пршуте МЕСАП 2022. (Пријестоница Цетиње) – 20.000 еура; XXII „Дани боровнице“ (Плав) – 15.000 еура; XIX „Међународни фестивал тамбурашких оркестара“ (Бијело Поље) – 15.000 еура Дани дијаспоре (Рожаје) – 15.000 еура; Тhunder fest 2022. (Беране) – 15.000 еура; Трибуте фестивал (Пљевља) – 15.000 еура Колашин- „Љето у Колашину“ – 20.000 еура; Концерт гупе - Барселона gipsy Kings у Бару -15.000 еура, и Montenegro Tropfy Џип rely – 7.000 еура.
Усвојена је Информација о потреби да се Црна Гора придружи Обећању транспарентности (Transparency Pledge) UNCAC коалиције и дата сагласност за придруживање овој иницијативи. UNCAC Коалиција је глобална мрежа која броји преко 350 организација цивилног друштва из више од 100 земаља. Мрежа је основана 2006. године, а посвећена је промоцији ратификације, спровођења и праћења УН Конвенције за борбу против корупције.
Влада је усвојила Информацију о Споразуму о садржају Програма Дунавског региона и потврди националног кофинансирања за период 2021-2027 и прихватила текст Споразума. Споразумом су дефинисане обавезе држава учесница у циљу ефикасног и ефективног управљања и спровођења Програма, као и обезбјеђивања подршке подносиоцима предлога пројеката и корисницима бесповратних средства. Укупан буџет Програма износи 266.379.941,26 еура, од чега допринос ЕУ износи 213.103.953,00 евра. Потписивањем Споразума, Влада изражава сагласност са садржајем Програма, и обавезује се да ће обезбиједити кофинансирање, неопходно за његово спровођење. Потписивањем овог Споразума обезбјеђује се уједно и извршавање активности које државе преузимају како би испуниле циљеве који су предвиђени Програмом, а који су постављени кроз четири приоритета и једанаест специфичних циљева у оквиру којих транснационална сарадња треба да омогући развој и спровођење стратегија, акционих планова, пилот акција и одговарајућих рјешења.
Усвојен је Извјештај о стању животне средине у Црној Гори на бази индикатора (2017-2020) и донијела Акциони план за унапређење стања животне средине са предлогом мјера на основу Извјештаја о стању животне средине у Црној Гори на бази индикатора за период 2022-2025.
Влада је донијела Одлуку о измјенама Одлуке о именовању Државне комисије за технички преглед радова на изградњи аутопута Бар- Бољаре, приоритетне дионице Смоковац-Увач-Матешево. Законом о Буџету Црне Горе за 2021. годину опредијељен је износ од 630.000,00 еура за потребе рада Државне комисије за технички преглед аутопута Бар – Бољаре, који није утрошен. Законом о буџету за 2022. годину опредијељен је износ за потребе рада Комисије од 160.724,22 еура, тако да ће Комисији бити уплаћен укупан износ од 790.724,22 еура. Имајући у виду да је основном Одлуком дефинисан износ од 3.553.520,74 еура, укупан износ који је предвиђен за ову сврху је 4.344.244,96 еура.
Усвојена је Информација о потреби закључења Анекса И Уговора о концесији за реализацији пројекта изградње жичаре Котор - Ловћен и прихваћен текст Анекса, чиме ће се стећи обавезни услови за почетак радова на овом значајном пројекту.
У складу са новом организацијом државне управе, Влада је донијела одлуке о образовању Савјета за електронску управу и Савјета за информациону безбједност.
Влада је усвојила Информацију о проблемима у реализацији пројекта реконструкције пута Губавач – Бистрица и негативним ефектима кашњења у реализацији тог пројекта на квалитет живота грађана, равномјерни регионални развој и демографска кретања. Тим поводом, задужена је Управа јавних радова да припреми и достави Влади предлог рјешења за наставак реализације овог пројекта.
Усвојена је и Информација о почетку обављања концесионе дјелатности прије почетка Инвестиционог периода у складу са одредбом члана 3. Уговора о концесији за привредно коришћење бродоградилишне луке на подручју К.О. Бијела.
Поред осталог, Влада је одлучила о више кадровских питања доступних на линку: https://www.gov.me/clanak/saopstenje-o-kadrovskim-pitanjima-sa-11-sjednice-vlade.