- Влада Црне Горе
Саопштење са 12. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 12. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је, на данас одржаној 12. сједници којом је предсједавао премијер др Дритан Абазовић, утврдила предлоге закона о потврђивању протокола уз Сјеверноатлантски уговор о приступању Краљевине Шведске и Републике Финске, који ће доставити Скупштини Црне Горе на доношење по хитном поступку.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о планирању простора и изградњи објеката. Измјенама је планирано продужење рока за израду плана генералне регулације Црне Горе за 12 мјесеци односно до октобра 2023. године. Закон ће имати значајне економске и социјалне ефекте на Државу и становништво јер ће се на овај начин обезбиједити стабилан и одржив систем планирања простора. План генералне регулације Црне Горе представља основ за велики број значајних активности и поступања прописаних Законом о планирању простора и изградњи објеката, па су, следствено томе, предвиђене процедуре у прелазном периоду, које су орочене и условљене доношењем Плана.
Влада је донијела Одлуку о образовању Координационог тијела за праћење стања залиха производа од посебног значаја за живот и здравље људи. Ово Координационо тијело се образује ради праћења стања залиха производа од посебног значаја за живот и здравље људи (пшеница, брашно, кукуруз, уље, шећер, со, нафтни деривати, љекови и медицинска средства, негазирана флаширана вода и други), као и поремећаја на тржишту ових производа и предлагања Влади мјера које су предвиђене Планом интервентних набавки за 2022. годину.
Донијета је Одлука о методологији за одређивање висине и вриједности коефицијента за критеријуме према којима се одређују награде и накнаде трошкова за рад и награде за вођење Одбора за вансудско рјешавање потрошачких спорова. Сходно одредбама Закона о заштити потрошача чланови Одбора имају право на награду и накнаду трошкова за рад у вијећу, а предсједник и замјеник предсједника Одбора имају и право на награду за вођење Одбора. Одбор функционише при Привредној комори као функционално независан орган који спроводи вансудско рјешавање потрошачких спорова у областима у којима нијесу основана тијела за рјешавање спорова овлашћена од стране Министарства економског развоја и туризма. Обезбјеђивање несметаних услова за функционисање овог Одбора допринијеће ефикаснијем, бржем и економичнијем начину рјешавања спорова потрошача, у односу на друге начине рјешавања те врсте спорова, посебно у односу на судско рјешавање.
Влада је донијела Одлуку о организовању Института за стандардизацију. Овом Одлуком, Институт је основан као независна и непрофитна организација која обавља послове од јавног интереса. Извршено је усклађивање организације и пословање Института у складу са Законом о стандардизацији, а на исти начин како су организована национална тијела за стандардизацију у Европској унији.
Донијета је Одлука о измјени Одлуке о броју студената за упис у прву годину основних студија Универзитета Црне Горе за студијску 2022/2023. годину. Измјеном Одлуке је повећан број студената који имају могућност да се бесплатно школују са 3.344 на 3.394. Цијенећи велико интересовање свршених средњошколаца за упис на нови студијски програм Мехатроника на Машинском факултету, као и чињеницу да према евиденцији Завода за запошљавање нема незапослених инжењера мехатронике, Влада је донијела Одлуку којом се одобрио упис 50 кандидата на том студијском програму.
Влада је донијела Одлуку о доношењу измјена и допуна Просторно – урбанистичког плана Општине Бијело Поље. Циљ израде Измјена и допуна ПУП-а је да се створе просторно плански предуслови за економски развој Општине, подстицање инвестиција и отварање радних мјеста, за реализацију пројекта бизнис зона „Недакуси“, „Церово“, „Вранешка долина“, „Бистричка долина“, „Ракоње - Равна Ријека“ и „Рибаревине – Пода“. Такође, измјенама овог планског документа унапријеђене су и смјернице за реализацију појединих постојећих планских рјешења. Документ је припремљен на начин и по поступку предвиђеним Законом о планирању простора и изградњи објеката, укључујући и спровођење претходног учешћа јавности и јавне расправе, као и комплетну процедуру везану за стратешку процјену утицаја на животну средину.
Усвојен је Завршни извјештај о реализацији Акционог плана за спровођење програма развоја алтернативног рјешавања спорова 2019-2021. У Извјештају је наведено да је сходно новим законским рјешењима предвиђеним Законом о алтернативном рјешавању спорова повећан број предмета из грађанске и привредне области који се упућују на медијацију од стране судова, грађана и других правних субјеката, чиме се повећао и број предмета који се рјешавају пред Центром за алтернативно рјешавање спорова, што је у доброј мјери растеретило судове. Примјена Закона обезбиједила је јединствен приступ у начину алтернативног рјешавању спорова, што је условило и већу примјену медијације или других начина рјешавања спорова, а самим тим, унапријеђена је ефикасност и правовременост заштите грађана и других правних субјеката.
Влада је усвојила Информацију о именовању арбитара у панел Међународног центра за рјешавање инвестиционих спорова (ICSID). ICSID је независни, деполитизовани и ефикасни центар за рјешавање инвестиционих спорова чија доступност промовише међународне инвестиције пружањем повјерења у процес рјешавања спорова. Осим што помаже рјешавање спорова између инвеститора и држава, ICSID је доступан и за рјешавање међудржавних спорова који настану из међународних споразума о страним улагањима и споразума о слободној трговини. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да у име Владе обавијести ICSID Секретаријат да се у панел арбитара испред Црне Горе именују Маја Костић-Мандић, Jorge E. Viñuales, Ема Видак Гојковић и Александар Ђуришић.
У склопу подршке развоју спортске инфраструктуре, Влада је усвојила Информацију о наставку реализације пројекта “Реконструкција западне трибине фудбалског стадиона у Никшићу“. У Информацији се наводи да је током извођења радова уговорене вриједности 4.587.341 еура, у циљу постизања више категорије стадиона, покренута иницијатива за измјену пројектне документације по препорукама УЕФА. С тим у вези, Влада је задужила Управу јавних радова да спроведе поступак јавне набавке и реализује активности на одабиру извођача за додатне радове у износу до цца 730.000,00 еура. Такође, задужени су Управа јавних радова и Министарство финансија да недостајућа средства за реализацију пројекта у укупном износу од цца 1.510.000,00 еура планирају Капиталним буџетом за 2023. годину.
Влада је усвојила Предлог за давање сагласности за кредитно задужење Општине Даниловград код Ерсте банке АД Подгорица, у износу од 500.000,00 еура. Задужење је планирано за наставак пројекта реконструкције локалног пута Даниловград – Подгорица (преко Мартинића). Наведени пројекат је саставни дио Стратешког плана развоја Општине Даниловград за период 2019-2023. године. Предметни пут који повезује сеоска подручја са територија Спужа, Мартинића и околних села са центром Даниловграда и Главним градом има велики значај посебно за развој пољопривреде. Такође, пут води ка великим светилиштима која се налазе на територији Општине Даниловград и од великог је значаја за развој вјерског туризма.
Ван снаге стављен је закључак Владе, број 04-447/2 од 17. фебруара 2022. године са сједнице од 10. фебруара 2022. године. На сједници је констатовано да у овом тренутку није препозната економска оправданост модела финансирања НАТО Иновационог фонда, а да се може разматрати опција приступања Фонду у будућности усљед позитивних помака у домаћем IT екосистему. Закључком Владе који је стављен ван снаге је било предвиђено да се из Текуће буџетске резерве обезбиједи 3.200.000,00 еура за имплементацију контрибуције Црне Горе у Фонд.
Влада је усвојила Извјештај о раду и стању у управним областима Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма са органима над којима Министарство врши надзор, за период јануар - децембар 2021. године.
Усвојен је и Извјештај о спровођењу Програма развоја културног туризма Црне Горе (2019-2021) за 2020. и 2021. годину и донијет прелазни Акциони план за 2022. годину за реализацију Програма развоја културног туризма. У извјештајном периоду успјешно је реализовано 7 активности, 7 су дјелимично реализоване од којих је 1 активност из претходног извјештајног периода, док 3 активности нису реализоване, што представља 41% успјешно реализованих активности. Извјештај садржи уводни резиме, информације о напретку у постизању оперативних циљева, табелу за извјештавање по активностима, препоруке и Прелазни Акциони плана за 2022. годину. Активности дефинисане Акционим планом су структуриране кроз оперативне циљеве Програма: обогаћивање дестинацијског ланца туристичких производа вриједностима културне баштине, подизање тржишне препознатљивости као дестинације културног туризма и унапређење дестинацијског управљања и менаџмента.
Влада је усвојила Извјештај о спровођењу Програма развоја руралног туризма Црне Горе за (2019-2021) за 2020. и 2021. годину и донијела прелазни Акциони план за 2022. године за реализацију Програма развоја руралног туризма. Циљ програма је континуирани развој диверзификоване и аутентичне руралне туристичке понуде која ће створити основ за побољшање животног стандарда становништва у руралном подручју и зауставити његову депопулацију. У претходне двије године снажна подршка развоју руралног туризма пружена је и кроз обезбјеђење финансијских средстава од стране министарстава надлежних за послове туризма и пољопривреде, која су била усмјерена не само ка повећању броја сеоских домаћинстава, већ и ка унапређењу квалитета производа, тј. диверзификацију и специјализацију понуде која је једна од битних компоненти неопходна за даљи развој овог облика туризма. У Извјештају се наводи да укупан број активности из Акционог плана за 2020. и 2021. годину који су разврстани у три оперативна циља износи 71, од чега је реализовано 40 или 56,3%, нереализовано 24 активности или 33,8%, док је дјелимично реализовано 7 активности односно 9,8%.
Дата је сагласност да се Министарству здравља уступе права управљања и коришћења на урбанистичкој парцели број 2 уписаној у листу непокретности број 2254 КО Пљевља, катастарска парцела број 507/4, површине 4554 м² у захвату ДУП-а „Мали Логор“ у Пљевљима, у циљу изградње стамбене зграде за потребе здравствених радника. Оцијењено је да Влада и на овај начин наставља да доприноси побољшању статуса здравствених радника, а посебно стварању услова за њихово задржавање у сјеверној регији Црне Горе.
Поред осталог, Влада је одлучила о више кадровских питања доступних на линку: https://www.gov.me/clanak/saopstenje-o-kadrovskim-pitanjima-sa-12-sjednice-vlade.