- Влада Црне Горе
Саопштење са 14. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 14. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је, на данас одржаној 14. сједници којом је предсједавао премијер др Дритан Абазовић, усвојила Смјернице макроекономске и фискалне политике за период од 2022-2025. године. Главни циљ фискалне политике у посматраном периоду је стабилизација макроекономског амбијента, обезбијеђивање одрживости јавних финансија и стварање услова за динамичан економски раст. С тим у вези, у посматраном периоду пројектује се: економски раст на нивоу од просјечно преко 6 %; континуирано смањење дефицита јавних финансија са процјењених 7,65 % у 2022. на 4% БДПа у 2025. годни; улагање у финансирање капиталних пројеката од око 1,3 милијарде. € у периоду 2022-2025. године, као и обезбијеђивање одрживости јавног дуга у дугом року. Имајући у виду и даље снажно присуство притиска на јавне финансије и ограниченост фискалног простора, у документу се, поред осталог, наглашава да је у наредном периоду потребно имплементирти додатне мјере фисклане консолидације које ће обезбиједити бољу наплату и остварење додатних буџетских прихода, као и оптимизовати јавну потрошњу уз њено структурирање у корист јавних инвестиција, како би се обезбиједила одрживост јавних финасија у дугом року, а истовремено створио фискални простор за обезбијеђивање подршке динамичном економском расту.
Утврђен је Предлог закона о јаким алкохолним пићима с Извјештајем са јавне расправе. Предложено законско рјешење допринијеће постизању вишег нивоа заштите потрошача, спречавању нелегалне производње и промета алкохолних пића, као и омогућити праћење путева алкохола, чиме се гарантује поријекло и квалитет производа. Доношење овог закона проистекло је и из потребе постизања усаглашености са прописима ЕУ, посебно у погледу дефинисања, описивања, означавања и географских ознака алкохолних пића.
Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о жигу с Извјештајем са јавне расправе. Доношењу Предлога закона о измјенама и допунама Закона о жигу приступило се примарно са циљем усаглашавања националног законодавства са законодавством Европске уније.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о патентима с Извјештајем са јавне расправе. Доношење закона има за циљ испуњавање обавеза које произилазе из поступка приступања Европској унији, као и унапређење система заштите проналазака у Црној Гори.
Влада је утврдила и Предлог закона о потврђивању Сингапурског уговора о жиговном праву. Циљ доношења закона је унапређење система подношења пријава за регистрацију жигова, као и побољшана правна сигурност за подносиоце пријава и носиоце жигова. Такође, потврђивање Сингапурског уговора је један од захтјева у поступку придруживања Црне Горе Европској унији.
Утврђен је Предлог закона о обради података о путницима у ваздушном саобраћају у циљу спречавања и откривања кривичних дјела тероризма и других тешких кривичних дјела. Закон се доноси у циљу спречавања и откривања кривичних дјела тероризма и других тешких кривичних дјела, и он представља једну од кључних мјера у преговарачком поглављу 24 из Програма приступања Црне Горе Европској унији. Наиме, доношењем овог закона, први пут у Црној Гори се уређује обавеза превозника у ваздушном саобраћају да у оквиру редовног пословања достављају Управи полиције податке о путницима ради обраде, у циљу спречавања и откривања кривичних дјела тероризма и других тешких кривичних дјела, вођења кривичног поступка, као и проналажења лица за којима се трага због ових кривичних дјела. Обраду података вршиће посебна организациона јединица у Управи полиције. Предлог закона такође прописује и размјену података и резултата те обраде (на захјтев) са надлежним домаћим органима, органима надлежних за обраду података из других држава, те EUROPOL-ом.
Влада се упознала са Нацртом закона о Влади, што, како је наглашено, представља први корак у изради и доношењу овог важног системског прописа. У циљу постизања максималне транспарентности и инклузивности, о тексту Нацрта закона биће организована јавна расправа која ће трајати 40 дана од дана објављивања јавног позива на интернет страници Министарства јавне управе. У расправи је истакнуто да ће се доношењем овог закона системски уредити сва питања од значаја за организацију, мандат, састав, начин рада, одлучивања, односа са другим органима, као и друга питања од значаја за рад Владе, што ће бити основ и свакој будућој извршној власти да, у складу са најбољим праксама и принципима доброг управљања, врши своју функцију. Такође, доношењем Закона о Влади извршиће се кодификација прописа из области државне управе и смањити број прописа који уређују одређена, међусобно повезана питања што ће олакшати рад самој Влади, државним органима али и грађанима и другим заинтересованим субјектима који би једноставније и ефикасније остваривали сарадњу. Овим законом посебно је уређен однос између Скупштине и Владе, као и Предсједника Црне Горе и Владе, док су одређене одредбе посвећене уређивању овлашћења Владе којој је престао мандат до избора Владе у новом саставу.
Донијета је Уредба о измјенама и допунама Уредбе о организацији и начину рада државне управе Уредбом је допуњен дио надлежности Министарства економског развоја и туризма у дијелу послова који се односе на праћење стања и кретања у индустријској производњи у цјелини и по појединим секторима и областима, као и утврђивање предлога и спровођење стратегије и политике развоја сектора индустрије, затим координација спровођења и евалуације индустријске политике и предлагање системских и других подстицајних мјера и анализирање њиховог утицаја на економски положај и услове привређивања субјеката из области индустрије. Уредбом је измјењена надлежност Министарства европских послова, с обзиром да се исти послови, већ обављају у Генералном секретаријату Владе. Предвиђено је и да досадашња Управе за кадрове постаје Управа за људске ресурсе, Управе јавних радова постаје Управа за капиталне пројекте, а Управа за шуме постаје Управа за газдовање шумама и ловиштима.
Влада је донијела Одлуку о утврђивању основне и доплатне листе љекова. Циљ доношења Одлуке је да се створе услови да се здравствена заштита одвија на ефикасан и рационалан начин, односно да се средствима опредијељеним за набавку љекова грађанима обезбиједи доступност квалитетних, безбиједних и ефикасних љекова, уз најповољнију цијену. Одлуком је утврђено и да су референтне земље као упоредиве у погледу бруто националног дохотка по глави становника, нивоа цијена љекова, опште економске ситуације, здравственог система, система рефундирања љекова и асортимана љекова Република Србија, Република Хрватска и Румунија. Одлуком су обухваћена 452 лијека, а како је оцијењено са новим максималним цијенама, оствариће се уштеда у буџету на нивоу од 281.700 еура у односу на важећу одлуку о утврђеној Листи љекова.
Влада је донијела Одлуку о формирању Националног савјета за борбу против корупције. Одлуком је предвиђено да се на челу Националног савјета за борбу против корупције налази предсједник Владе, док се за његовог замјеника именује министар без портфеља задужен за спровођење политике у области борбе против корупције. Међу члановима Савјета је осам чланова Владе, директорица Агенције за спречавање корупције, директор Агенције за националну безбједност, директор Управе полиције, директорица Управе за инспекцијске послове, директор Управе прихода и царина, врховна државна тужитељка, специјални државни тужилац, предсједница Врховног суда, члан Сената Државне ревизорске институције, предсједница Привредне коморе, представник Заједнице општина, као и три представника невадиних организација. Главни задатак Савјета је да припреми стратегију за борбу против корупције са пратећим акционим плановима у сарадњи са Министарством правде.
Донијета је Одлука о покретању поступка додјеле ловишта „Улцињ“, „Бар“, „Котор“, „Подгорица И“, „Подгорица ИИ“, „Подгорица ИИИ“, „Даниловград“, „Цетиње“, „Братогошт“, „Грахово“, „Морача“, „Бијело Поље“, „Маја Каранфили“, „Хридско језеро“, „Плужине“, „Шавник“ и „Жабљак“ на коришћење.
Влада је усвојила Програм развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе у оквиру IPARD III - 2021-2027. Програмом је утврђено да је укупан износ средстава бесповратне подршке пољопривредним произвођачима опредијељен из јавне подршке за имплементацију дефинисаних мјера 81.975.947 еура, од чега је допринос ЕУ 63 милиона еура, односно 75%, док национални допринос износи 18.98 милиона еура односно 25%. Циљ Програма је да припреми цмогорске пољопривреднике за улазак у ЕУ, а што ће за посљедицу имати унапређење квалитета производа, повећање обима производње, већу конкурентност и достизање ЕУ стандарда безбиједности хране у примамом и прерађивачком сектору. Овим Програмом финансираће се инвестиције у модернизацију пољопривредних газдинстава, унапређење постојећих и изградњу нових прерађивачких капацитета, унапеђење руралне инфраструктуре, као и инвестиције у сеоски туризам и заснивање и заштиту шума.
Донијет је Акциони план за спровођење Стратегије управљања људским ресурсима у Управи полиције (2019-2024), за 2022. годину.
Влада је усвојила Информацију о раду Савјета за контролу бирачког списка. Тим поводом, задужено је Министарство унутрашњих послова да до наредне сједнице достави мишљење о наставку рада Савјета.
Усвојена је Информација о додатној финансијској подршци Кошаркашком савезу Црне Горе. С обзиром на то да је мушка кошаркашка репрезентанција добила позив за учешће на Европском првенству, а да у тренутку пријаве на јавни конкурс у фебруару 2022. године КСЦГ није могао предвидјети учешће на ЕП, Влада је одлучила да за ту намјену из Буџета издвоји 100.000 еура.
Усвојена је Информација о спроведеним активностима у поступку давања концесије за коришћење акумулације Отиловићи ради изградње мале хидроелектране и прихваћен текст Уговора о концесији са „Електропривредом Црне Горе“АД Никшић
Влада је усвојила Информацију о кредитном аранжману између Европске инвестиционе банке и Инвестиционо-развојног фонда Црне Горе А.Д. за финансирање малих и средњих предузећа, климатских и приоритетних пројеката VI B (93.806) и дала сагласност на Уговор о финансирању у износу од 50 милиона еура, по основу друге транше кредитног аранжмана који укупно износи 150 милиона.
Прихваћен је Предлог за давање сагласности на кредитно задужење Главног града Подгорица, за куповину аутобуса, код NLB Банке АД Подгорица, у износу од 4.000.000 еура. Имајући у виду значај набавке нових аутобуса за унапређење и модернизацију јавног превоза у граду и квалитетно пружање услуга грађанима, Главни град је у 2022. години из сопствених средстава купио 16 аутобуса. С обзиром на опредијељеност да се наставе активности на модернизацији система јавног превоза, поново је започета процедура реализације кредитног задужења, које је планирано у износу од 4.000.000 еура за набавку додатног броја нових аутобуса, са циљем реорганизације постојећих и увођења нових линија, повећања учесталости полазака, смањења саобраћајних гужви и загађења животне средине кроз повећано коришћење система јавног превоза, у правцу успостављања одрживог и квалитетног система јавног градског превоза.
Влада је усвојила Информацију о неопходној потреби да се уништи 2.131.173,453 грама трајно одузете опојне супстанце дроге по правоснажним судским одлукама са усвојеним сугестијама из Извјештаја Комисије за економску политику и финансијски систем као и Комисије за политички систем, унутрашњу и вањску политику, број 07-002-3150 од 25. маја 2022. године. Уништавање преко 2 тоне дроге заплијењене по правоснажним судским одлукама, је неопходан како би се ослободио простор за складиштење велике количине дроге, за коју се води поступак одузимања.
Усвојена је Информацију о потребним средствима за додатне премије на квалитет откупљеног млијека. Додатна подршка од 0,03€ по литру се додјељује регистрованим пољопривредним газдинствима која предају млијеко одобреним објектима за прераду млијека – мљекарама и сирарама. Подршка се односи на мјесеце јун, јул, август, септембар, октобар, новембар и децембар 2022. године. На мјесечном нивоу би то повећало редовне премије за око 50.000 еура или укупно до 350.000 еура.
Влада је прихватила Предлог за кандидовање пројекта „Изградња хотела Б Колашин по кондо моделу пословања“ на Листу развојних пројеката у области туризма. Прихваћена је пријава Привредног друштва „Ски ресорт - Колашин 1450“ са сједиштем у Колашину, од 6. јула 2022. године по којој је у непосредној близини ски -стазе, планирана изградња хотела категорије 4 звјездице по кондо моделу пословања, са 77 смјештајних јединица, предрачунске вриједности 8,7 милиона еура. Намјера инвеститора је да у оквиру хотела отвори 52 нова радна мјеста.
Усвојен је Шести периодични извјештај о примјени Европске повеље о регионалним и мањинским језицима и Четврти извјештај Црне Горе о остваривању Оквирне конвенције за заштиту националних мањина.
Влада је усвојила Завршни извјештај о релизацији Акционог плана заспровођење Стратегије извршења кривичних санкција (2017-2021).
Дата је сагласност за коришћење средстава Текуће буџетске резерве, по којој се додјељује 800.000 еура Општини Тузи за реализацију капиталних пројеката. Имајући у виду да је у Општини Тузи у току 2022. године планирано отварање нових фабрика и то: фабрике производње чипса, производње сунцокретовог уља и фабрике за производњу природних сокова, а да у најави имају и отварање фабрике сира и фабрике за производњу градјевинске арматуре, Општина се обратила захтјевом за давање подршке за реализацију тих пројеката. За реализацију тих пројеката неопходно је обезбједити комуналну инфраструктуру у вриједност од скоро 2 милиона еура дугорочних инвестиција, а одобрена средства биће искоришћена за хитне потребе унапредјења локалне путне инфраструктуре, водовода и канализације, електро-енергетске мреже и остале пратеће инфраструктуре.
Влада је дала сагласност за коришћење средстава Текуће буџетске резерве за извршење пројектних активности „Safe Together“ ЕУ прекограничног пројекта Министарства унутрашњих послова, у износу од 391.236,43 еура. Пројекат за превенција ризика у прекограничном подручју се фокусира на јачање људских и материјалних капацитета за реаговање у случају елементарних непогода и других несрећа у прекограничном подручју Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе. Пројектним партнерима су кроз овај пројекат одобрена средства Европске уније како би ојачали властите капацитете и како би се на адекватан и успјешан начин носили са изазовима повезаним са елементарним непогодама и другим несрећама.
Утврђени су правилници о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства унутрашњих послова, Министарства европских послова, Министарства финансија, Генералног секретаријата Владе, као и Специјалног државног тужилаштва и ДОО „Project-Consulting“ – Подгорица.
Влада је прихватила је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о зарадама запослених у јавном сектору, који је Скупштини Црне Горе поднио посланик Милош Конатар и, с тим у вези, закључила да Скупштини достави Мишљење у тексту који је припремило Министарство финансија.
На данашњој сједници, између осталог, дата је сагласност за коришћење средстава Текуће буџетске резерве. Тим поводом донијети су закључци којима се по 5.000 еура додјељује Јавној установи „Центар за културу" Гусиње за реализацију културне манифестације IV „Гусиње Етно фест“ и НВО Културно спортски центар „DiANo“ Херцег Нови за учешће на Интернационалном фестивалу мира у Мароку.
Поред осталог, Влада је одлучила о више кадровских питања доступних на линку: хттпс://www.гов.ме/цланак/саопстење-о-кадровским-питањима-са-14-сједнице-владе.