- Влада Црне Горе
Саопштење са 23. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 23. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној 23. сједници, којом је предсједавао предсједник Владе др Дритан Абазовић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о техничким захтјевима за производе и оцјењивању усаглашености. Измјенама се приступило због ускладивања са европским прописима којима се утврђује заједнички оквир за трговину производима, чиме се испуњава једно од три мјерила за привремено затварање преговарачког поглавља 1 – Слобода кретања роба. Измјене се односе на допуну терминологије која је у основном тексту Закона дјелимично усклађена, као и уношењу ‚‚мултилатералне клаузуле" којом се прихвата да се без додатних ограничења на тржиште Црне Горе испоручују производи који су испоручени на заједничко тржиште ЕУ, Републике Турске и земаља потписница EFTA Споразума. Доношењем овог Закона се повећавају могућности пласирања производа црногорских производача на заједничко тржиште, чиме се стварају повољни услови за директне стране инвестиције и развој постојеће индустријске производње.
Утврђен је Предлог закона о потврђивању споразума између Владе Црне Горе и Владе Републике Кореје о економској сарадњи. Потписивањем Споразума се омогућава интензивирање сарадње у специфичним економским областима које су означене као обострано корисне, чиме се успоставља адекватан правни оквир за њено јачање. Као један од кључних разлога за закључивање Споразума истиче се стварање услова за даљи развој сарадње у области индустрије, пољопривреде, шумарства и рибарства, енергетике, истраживања и развоја, грађевинске индустрије, саобраћаја, бродоградње и логистике, заштите животне средине, туризма, промоције инвестиција, сарадње малих и средњих предузећа, информационе технологије, обуке у подручјима од заједничког интереса, као и другим областима. Споразум се заснива, како на јачању постојеће билатералне економске сарадње, тако и на идентификовању новог пословнг и институционалног амбијената.
Влада је утврдила Предлог закона о потврђивању измјена Мултилатералног споразума између Европске заједнице и њених држава чланица, Републике Албаније, Босне и Херцеговине, Републике Бугарске, Републике Хрватске, бивше Југословенске Републике Македоније, Републике Исланд, Црне Горе, Краљевине Норвешке, Румуније, Републике Србије и Мисије привремене управе Уједињених нација на Косову о успостављању заједничког европског ваздухопловног подручја (ECAA Споразум). Имајући у виду динамичан развој ваздушног саобраћаја који за посљедицу има честе измјене постојећих и доношење нових регулатива којима се уређују питања из области цивилног ваздухопловства, Европска комисија је донијела нови ажурирани Анекс I ECAA Споразума. Циљ закључивања Споразума је обједињавање прописа и правила међународног цивилног ваздухопловства и формирање заједничког европског ваздухопловног подручја које подразумијева обавезу примјене заједничких и са европском регулативом усаглашених прописа из области сигурности ваздухопловства, управљања ваздушним саобраћајем, животне средине и буке, социјалних аспеката, заштите корисника и питања опорезивања енергетских производа и електричне енергије. Доношењем предложеног Закона, Црна Гора ће ускладити националну регулативу са прописима у Анексу I ECAA Споразума.
Донијета је Одлука о допуни Одлуке о специјалном додатку. У складу са Законом о зарадама запослених у јавном сектору, допуна Одлуке предвиђа повећање у висини од 30% основне зараде за полицијског службеника у финансијско-обавјештајној јединици.
Влада је донијела Одлуку о измјенама Одлуке о образовању Националног савјета за одрживи развој. Измјенама Одлуке приступило се ради усклађивања са новом организацијом државне управе. Савјет ће умјесто 34, сада имати 39 чланова.
Донијета је Одлука о измјени и допуни Одлуке о давању шума на коришћење продајом дрвета у дубећем стању у подручним јединицама Пљевља, Гусиње, Петњица, Плав, Беране и Жабљак (санитарна сјеча у 2022. години). Измјена и допуна Одлуке је урађена из разлога што је у току 2022. године извршена дознака санитарних стабала у наведеним подручним јединицама у којима је дошло до штета изазваних сњегом. Основ за утврђивање почетне цијене дрвета које је предмет продаје у дубећем стању, чине квалитет дозначене бруто дрвне масе санитарних стабала, отвореност шумских путева, дужина транспортних дистанци и други параметри дефинисани Законом о шумама. Давање шума на коришћење продајом дрвета у дубећем стању спровешће се у поступку јавног надметања путем Јавног позива (тендерском продајом). Доношењем ове Одлуке Управа за газдовање шумама и ловиштима моћи ће да благовремено изврши продају дрвета и тиме избјегне могуће ризике са аспекта заштите шума као и могућност пропадања вриједности дрвних сортимената усљед стајања у шуми.
Влада је донијела Одлуку о изради измјена и допуна Просторно-урбанистичког плана Општине Пљевља и Одлуку о одређивању руководиоца израде измјена и допуна ПУП-а Општине Пљевља и висини накнаде за руководиоца и стручни тим. Измјене и допуне ПУП-а ће се радити за цјелокупну територију Пљеваља, а за ту намјену ће се из Буџета обезбиједити 75.000 еура. Основни циљ израде измјена и допуна ПУП-а је стварање планског и формалног основа за обезбјеђење одрживог развоја који представља један од најважних изазова политике уређења простора. Ово се првенствено односи на прецизно и јасно дефинисање природних и створених развојних потенцијала, планирање рационалног коншћења простора, у складу са економским, социјалним, еколошким и културно историјским развојем, те прописивање смјерница за унапређење квалитета изграђеног простора и јасних правила грађења.
Донијета је Одлука о изради измјена и допуна Просторно-урбанистичког плана Општине Жабљак и Одлуку о одређивању руководиоца израде измјена и допуна ПУП-а Општине Жабљак и висини накнаде за руководиоца и стручни тим. Документом, за чију израду ће се из Буџета издвојити 75.000 еура, биће обухваћена читава територија Општине. Програмским задатком је предвиђено да се, након свеобухватне анализе постојећег стања, створе плански предуслови за одрживи развој природних и других добара као најзначајнијег потенцијала, што подразумијева да буду у функцији развоја конкурентне и препознатљиве локалне економије - туризма, пољопривреде, шумарства, услуга и других компатибиних дјелатности, као и ревитализације укупне демографске структуре.
Влада је донијела Одлуку о изради измјена и допуна Детаљног урбанистичког плана Сутоморе – Центар, општина Бар и Одлуку о одређивању руководиоца израде измјена и допуна ДУП-а Сутоморе – Центар, општина Бар и висини накнаде за руководиоца и стручни тим. Измјене и допуне се раде у границама постојећег плана, а за ту сврху из Буџета ће се исплатити 40.000 еура. Измјенама се приступа у циљу преиспитивања цјелокупног обухвата и изналажења бољег урбанистичког рјешења, посебно у дијелу инфраструктуре, као и отклањање одређених недостатака који су констатовани током спровођења Плана, а који утичу на његову функционалну примјену.
Утврђен је Нацрт локалне студије локације "Доњи Штој" Општина Улцињ са Програмом одржавања јавне расправе, у трајању од 15 радних дана. Подручје планског документа припада приобалном подручју Општине површине 2690 ha и обухвата насеље Доњи Штој, Велику плажу и Аду Бојану. Према Програмском задатку, циљ израде ЛСЛ је стварање просторно планских предуслова за развој туризма, легализацију постојећих нелегалних објеката, сузбијање неконтролисаног ширења насеља, формирање идентитета насеља, побољшање садржаја друштвеног стандарда и комуналне инфраструктуре. Основне концепцијске поставке развоја подручја базиране су на принципима рационалног коришћења природних ресурса, ограничавањем даље изградње, формирања насељске структуре са свим потребним садржајима и функцијама и утврђивање режима коришћења простора који подржава слику и урбани контекст окружења. С тим у вези, задужено је Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма да јавну расправу о Нацрту организује у складу са утврђеним Програмом и да након тога припреми и Влади достави Предлог ЛСЛ, с Извјештајем о спроведеној јавној расправи.
Влада је усвојила Извјештај Групе земаља за борбу против корупције (GRECO) о евалуацији за Црну Гору у оквиру V круга евалуације на тему Спречавање корупције и унапређивање интегритета у оквиру органа централне власти (на највишим извршним функцијама) и агенција за спровођење закона. Извјештај, како се наводи има за циљ да идентификује слабости које треба ријешити, добре стандарде који постоје или су у изради, као и да помогне органима власти у Црној Гори да ојачају своје напоре на превенцији корупције, у складу са GRECO стандардима. Имајући у виду налазе Извјештаја, GRECO је упутио конкретне препоруке Црној Гори, уз позив органима власти да до 31. децембра 2023. године поднесу извештај о предузетим мјерама за спровођење препорука.
Усвојена је Информација о начину и процедурама за набавку и дистрибуцију производа у складу са предвиђеним Планом интервентних набавки. У Информацији се наводи да је Влада на сједници од 17. марта 2022. године, доњела План интервентних набавки, у условима озбиљних поремећаја на тржишту за 2022. годину, којим се омогућава стварање неопходних претпоставки за обезбјеђење континуитета снабдијевања тржишта Црне Горе пшеницом, основним пшеничним производима, јестивим уљем, шећером и другим производима који су неопходни за задовољење основних потреба становништва.
Влада је усвојила Информацију о процесу приступања Црне Горе Програму Европске уније „Дигитална Европа“. У оквиру дугорочног буџета Европске уније за период 2021-2027, Европска комисија је предложила нови програм "Дигитална Европа", за изградњу дигиталних капацитета и инфраструктуре, те подршку дигиталном јединственом тржишту, са планираним укупним буџетом од 7,5 милијарди еура. Програм "Дигитална Европа" је фокусиран на увођење дигиталне технологије у јавну управу, за грађане и за привреду, са циљем да убрза економски опоравак и обликује дигиталну трансформацију европског друштва и привреде, доносец́и користи свима. Како се наводи у Информацији, Програм "Дигитална Европа" ц́е обезбиједити стратешко финансирање, као одговор на конкретне изазове, подржавајуц́и пројекте у пет кључних области, и то сајбер безбједности, дигиталне вјештине, супер рачунарства, вјештачке интелигенције и обезбјеђивања широке употребе дигиталних технологија у привреди и за грађане, укључујуц́и и дигиталне иновативне хуб-ове. У циљу интензивирања активности приступања Црне Горе овом Програму, задужено је Министарство јавне управе да формира Преговарачки тим који би чинили представници министарстава економског развоја и туризма, европских послова, науке и технолошког развоја и вањских послова.
Донијети су кадровски планови за Министарство правде и Генерални секретаријат Владе за 2022. годину. У дискусији је наглашено да правилници о систематизацији представљају израз реалних потребе за одређеним бројем запошљених службеника и намјештеника, док се кадровским плановима утврђују могућности попуњавања радних мјеста за текућу годину, у складу са планираним буџетом и стогом законском процедуром.
Влада је дала сагласност за коришћење средстава Текуће буџетске резерве. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да из средстава Текуће буџетске резерве, за покриће дијела трошкова, уплати 10.000 еура Џудо клубу „Црногорац’’ за организацију Међународног џудо турнира ‚‚Трофеј Пријестонице’’ и 30.000 еура Боксерском савезу за организацију Европског првенства за жене сениорке, у складу са правилима помоћи мале вриједности.
Усвојена је Информација о спровођењу преговарачког поступка без претходног објављивања позива за јавно надметање за набавку горива за потребе државних органа. У Информацији је наведено да се Управа за катастар и државну имовину, усљед сајбер напада, сусријеће са низом потешкоћа у раду јер јој је у дужем периоду био онемогућен приступ Електронском систему јавних набавки. Такође, Управа је у обавези да након усвајања ребаланса буџета измијени План централизованих јавних набавки, што изискује додатне рокове, па све наведено додатно пролонгира рокове за спровођење отворених поступака јавних набавки, што би проузроковало озбиљне блокаде у раду државне управе. У дискусији је истакнуто да набавка енергената представља један од приоритетних поступака, а њено одлагање би могло довести до немогућности функционисања рада државних органа, са посебним акцентом на рад васпитно-образовних установа на сјеверу, с обзиром да почиње сезона гријања. Тим поводом задужена је Управа за катастар и државну имовину да спроведе преговарачки поступак без претходног објављивања позива за јавно надметање, у складу са Законом о јавним набавкама, уз поштовање начела конкурентности и изврши набавку горива за потребе државних органа, процијењене вриједности 1.094.363,81 еура са урачунатим ПДВ-ом.
Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку: https://www.gov.me/clanak/saopstenje-o-kadrovskim-pitanjima-sa-23-sjednice-vlade-crne-gore.