- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Саопштење за јавност УБХВФП
Саопштење за јавност УБХВФП
Упркос притисцима, пријетњама и ултиматумима који се пред нас постављају, остајемо досљедни донесеним и прописаним мјерама и протоколима поступања када је у питању Q грозница.
Узорковање и тестирање само одређених фарми ће се вршити као и до сада.
Узорковања и тестирања на Q грозницу ће се вршити искључиво на фармама на којима је од стране фармера и ветеринара примијећена одређена патологија у датом моменту (побачаји, вишедневне повишене температуре, бронхопнеумоније). На тим газдинствима, уколико се потврди Q грозница, спроводиће се све мјере у складу са важећом Наредбом за спречавање појаве, откривање, сузбијање и искорјењивање заразне болести Q грозница код говеда.
Управа ће организовати епизоотиолошко испитивање на контактним газдинствима, а на основу индивидуалних увиђаја разматраће и предлагаће се мјере на сваком конкретном газдинству.
Даље мјере, потенцијална узорковања, тестирања и препоруке ће се доносити у складу са клиничким индикацијама и епизоотиолошком ситуацијом на терену.
Од Управе се очекују и захтијевају одређене одлуке које су у нескладу са стручним сазнањима, добром ветеринарском праксом и генерално праксом у свијету. Q грозница није нарочито опасна заразна болест, није болест са А листе европског законодавства, нити је исто препознаје, и није стручно утемељено тестирати газдинства на којима се није јавила патологија или клиничка слика која се може везати за Q грозницу. С обзиром на њену убиквитарност, присуство у околини деценијама, те заступљеност на овим просторима, као и у цијелом свијету, такав корак у овом тренутку није оправдан.
На оним газдинствима, на којима Q грозница прави одређену проблематику, спроводе се редовно мјере у циљу њеног сузбијања и контроле.
Још једном наглашавамо, да су се прописане мјере правовремено поштовале и спроводиле од стране оних који сада врше притиске, као и локалних самоуправа, сви напори сузбијања ове заразне болести до сада би дали позитивне резултате.
Управа апелује на све да уз придржавање свих тачака Наредбе, које укључују и спровођење биосигурносних мјера на газдинству, те уз спровођење редовне дијагностике и уклањања позитивних јединки из запата, мора довести до смањења преваленце обољења и стављања под контролу ситуације на зараженим газдинствима.
Управа позива Удружење сточара Даниловград, заједно са свим осталим организацијама и појединцима, који пријете протестима и блокадама, да допринесу рјешавању настале ситуације кроз проактивно дјеловање у виду суздржавања од ширења панике, улагања напора да у сарадњи са локалном самоуправом пронађу адекватну локацију за нешкодљиво уклањање лешева и спровођење мјера.
Управа апелује на локалне самоуправе да се према насталој ситуацији, у којој држаоци животиња одбијају сарадњу за закопавање лешева на властитом земљишту опходе у складу са својим законским обавезама и закључцима Владе, без одлагања одреде локацију за нешкодљиво уклањање, чији су критеријуми достављени локалним самоуправама.
Проритет у тренутној ситуацији је рјешавање инфицираних газдинстава, на којима животиње бораве већ дуже вријеме, без могућности да се нешкодљиво уклоне и на тај начин допринесе смањењу, односно гашењу жаришта.
Управа апелује и на грађанство, да својим чињењем не утиче директно на ширење заразе, односно одлагање извршења мјера, што умногоме значи продужавање ситуације у којој се налазимо. Када су сви критеријуми прописани за мјесто закопавања испоштовани од стране локалне самоуправе, не постоји бојазан по еколошке последице, разношење заразе, или било који други вид угрожавања јавног здравља. Закопавање усмрћених животиња је један од главних начина њиховог нешкодљивог уклањања и када се испоштују сви принципи не представља опасност. Супротно, спријечавање закопавања лешева еутаназираних животиња или њихово откопавање директно доприноси бржем ширењу заразне болести.