- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Сарадњом ријешити проблем недостатка кадра у ИЦТ и...
Сарадњом ријешити проблем недостатка кадра у ИЦТ индустрији
У Црној Гори фали око 500 ИТ стручњака и неопходно је, сарадњом државе, образовног система и привреде, развијати тај кадар, јер су информационо-комуникационе технологије изузетна развојна шанса за државу и друштво.
То су поручили представници Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, Универзитета Црне Горе и ИЦТ Цортеxа, који су данас потписали Споразум о сарадњи на реализацији програма образовања и пројеката у области ИТ сектора.
Министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић, казала је да је недостатак квалитетно оспособљеног кадра у ИЦТ индустрији једна од основих пријетњи успјешној дигитализацији у нашој земљи.
„Процјењује се да у Црној Гори фали око 500 ИТ стручњака у овом тренутку, док је у Европи овај број досегао милион, и због тога се мора адресирати и са становишта формалног и неформалног образовања. Овим пројектом планирамо да успоставимо образовне модуле у складу са потребама тржиста и ИТ индустрије и омогућимо њихово успјешно спровођење. Наш крајњи циљ је да изградимо регионални центар изврсности за унапређење дигиталних вјештина и вјерујемо да је то једино могуће уколико снаге удруже академски приватни и јавни сектор“, истакла је Срзентић.
Ректор УЦГ, Владимир Божовић, рекао је да је смисао потписаног Споразума изузетан, прије свега у погледу онога како Европска унија види трећу димензију Универзитета у иновативно-развојном смислу.
„Тим прије ми је драго што је ИЦТ Цортеx као водећа кластер група из домена информационо-комуникационих технологија препознао Универзитет као ту базу. Да би се развијао читав сектор, да би се развијале информационо-комуникационе технологије потребно је да развијамо кадар, а Универзитет је прво позван када је то у питању. И ми ћемо кроз концепте који су разрађени у овом Споразуму сигурно то наставити радити у корист не само три субјекта, која су у овом тренутку нашла заједнички интерес, него у корист цијелог друштва“, казао је Божовић.
Сматра да је развој информационо-комуникационих технологија изузетна развојна шанса за државу, а Универзитет је, како је додао, стуб тог развоја.
Извршни директор ИЦТ Цортеxа, Тарик Заимовић, истакао је да ИТ индустрија већ дуго има системски проблем са кадром.
„У посљедњих неколико година су почела да се отварају разноразна представништва страних компанија овдје. Вјерујемо да ова индустрија има потенцијал да у наредне три-четири године запосли неколико хиљада људи. Сматрамо да ИТ иднустрија треба да буде један од стубова индустрија, као што су туризам, пољопривреда“, казао је Заимовић.
Према његовим ријечима, тренутно ИТ сектор чини око 3,5 одсто ГДП-а, а у укупном износу за ову годину ће партиципирати око 20 одсто.
„Али ми тај експоненцијални раст не можемо подржати без кадра. Сматрамо да је Универзитет Црне Горе прави партнер за реализацију овог пројекта, а веома је значајна и подршка државе. Проблеме треба рјешавати системски. Ово је један од начина како проблем кадра можемо трајно и системски да ријешимо, не у потпуности, јер то није могуће, али нам је циљ да произведемо што више кадра и да тај кадар остане у Црној Гори, као и да повећамо квалитет образовања. Ово је прави примјер како треба да сарађују држава, образовни систем и привреда и ми ћемо са наше стране урадити све да подржим овај пројекат. Имамо врло амбициозну визију која ће, надамо се, резултирати конкретним резултатима“, рекао је Заимовић.