Ширење учешћа и изврсности

Откада је развијен концепт Европског истраживачког простора (ЕРА), ширење учешћа и изврсности и јачање европског суистема за истраживање и иновације кључни је политички приоритет.

Активности подржане унутар овог дијела програма Хоризонт Европа посебно се фокусирају на приоритете политике Европског истраживачког простора наведене у документу Европске комисије "A New ERA for Research and Innovation", чији је циљ да Европа постане јединствено научно и технолошко подручје с већом изврсношћу и учинком у истраживању и иновацијама, посебно у земљама које заостају, а имају потенцијал за развој и напредак. Те земље, познате као ЕУ-13 (укључујући Португал, Грчку, све придружене земље и најудаљеније регије ЕУ-а), идентификоване су као главни корисници ових мјера:

  • Teaming (изградња центара изврсности)
  • Twinning (умрежавање институција)
  • ERA Chairs (привлачење висококвалитетних кадрова и институционалне реформе)
  • Excellence Hubs (подршка иновацијским екосистемима у сарадњи с националним, регионалним стратегијама паметне специјализације и приоритетима и стратегијама ЕУ-а)
  • European Excellence Initiatives (јачање капацитета за постизање изврсности на универзитетима и њиховим окружењима)
  • подршка висококвалитетним МСЦА пројектима који нису успјели добити финансирање у оквиру првог стуб програма
  • hop-on и интеграцијска шема (јачање учешћа институција из земаља с ниском стопом учешћа у оквирним програмима ЕУ-а и нижом развијеношћу, тзв. widening земље)
  • подршка истраживачким и иновацијским политикама у земљама Западног Балкана
  • COST активности

Кључни циљеви овог дијела су: подстицање институционалних реформи и процеса трансформације система истраживања и иновација на националном и регионалном нивоу  у земљама проширења у складу с начелима ERA-е, подизање рнивоа изврсности учесника истраживања и иновација у земљама проширења, повећање броја учесника и стопе успјеха субјеката проширења у пројектима истраживања и иновација у другим дијеловима програма Хоризонт Европа (посебно у 2. и 3. стубу, унапређивање стварања нових иновацијских екосистема и побољшање постојећих екосистема на бази низа мјера које, међу осталим, укључују системску међународну сарадњу академске заједнице и предузећа у земљама проширења, подстицање "протока мозгова", укључујући међусекторску мобилност за истраживаче и иноваторе те покретање националних улагања у капацитете за истраживање и иновације у земљама проширења.

Главни очекивани ефекти су: побољшање приступа изврсности и стварање услова за боље кориштење истраживачког потенцијала, модернизација истраживачких и иновацијских система задржавајући најбоље таленте, а истовремено осигуравајући атрактивне услове за привлачење најбољих истраживача и стручњака на јединственом европском истраживачком простору.

Ови циљеви ће се постићи комбинацијом побољшаног традиционалног дјеловања ширења и нових елемената укључених у Пакет за Европу, који су законодавци договорили у марту 2019. године.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?