- Влада Црне Горе
Завод за школство СТЕМ алијанса - Састанак експертске радне групе
СТЕМ алијанса - Састанак експертске радне групе
Састанак СТЕМ Експертске радне групе, коју чине представници 14 земаља Југоисточне Европе и Медитерана за унапређење регионалног СТЕМ образовања, реализован је 24. априла у Венецији, у организацији Регионалне канцеларија за науку и културу УНЕСЦО.
На основу регионалног прегледа политика и стратегија СТЕМ образовања Европе, састанак је организован како би се истакао значај сарадње међу учесницима у припреми наредних генерација ученика за живот и рад у свијету који се свакодневно мијења.
Циљеви састанка
- Пружање свеобухватног прегледа нацрта Мапе пута и идентификовати кључне приоритетне области дјеловања, циљеве, очекиване резултате и модалитете кроз отворену дискусију.
- Договор о кључним индикаторима за процјену напретка Мапе пута.
- Презентација члановима Експертске групе пројекта Ревитализација СТЕМ образовања за оспособљавање нових генерација СТЕМ компетенцијама, у сарадњи са Хуаwеи Тецхнологијама.
- Генерисање оперативних политичких препорука усмејрених на осигурање напретка у имплементацији СТЕМ образовања у региону, имплементацијом Мапе пута СТЕМ за 2030. годину.
Састанак је реализован кроз пленарне сесије, рад у радним групама и у овиру панел дискусија.
Током пленарне сесије - Ажурирање СТЕМ-а и усклађивање са Мапом пута, учесници су упознати са напретком и иновацијама у СТЕМ областима земаља чланица, с фокусом на то како се напредак може ускладити или утицати на постојећу Мапу пута.
Активности које се спроводе у Црној Гори на пољу унапређивања образовног система представио је Марко Вукашиновић, вршилац дужности генералног директората за међународну сарадњу, европске интеграције и ЕУ фондове у Министарству просвјете, науке иновација.
Током рада у радним групама учесници су дискутовали о кључним приоритетним областима дјеловања на основу Мапе пута која је предложена у новембру 2023. године, и даљи развој потприоритета и кључних индикатора постигнућа усмјерених на мјерење напретка, чиме се осигурава стратешко усклађивање и ефикасно праћење напретка.
На панел дискусији "Перспективе напредовања СТЕМ алијансе и Мапе пута" говорили су професор Јамес Цаллеја са Универзитета на Малти и Невена Чабрило, савјетница у Заводу за школство.
Невена Чабрило је нагласила значај успостављања чврсте мреже за размјену најбољих пракси и имплементацију заједничких пројеката на регионалном нивоу, користећи Мапу пута. Предложила је специјализоване радионице, конференције и стварање централизоване базе података са успјешним студијама случаја и иновативним образовним приступима. Такође, истакла је потребу за анализом извјештаја земаља ради идентификовања кључних тачака након чега би било могуће развити заједничку платформу која би укључивала мултимедијалне материјале, смјернице за наставнике, развијање образовних програма за иновационе центре, те иницијативе за веће укључивање дјевојчица у СТЕМ. Нагласила је такође, да је потребно осигурати инклузивност и како би сви имали једнаке могућности у циљу јачање улоге иновација и технологије у образовању, као и да је Мапу пута потребно ускладити са кључним компетенцијама ЕУ за цјеложивотно учење и циљевима одрживог развоја.
Закључке са радионица презентовала је Дивна Паљевић, савјетница за ПИСА истраживање у Испитном центру Црне Горе.