Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Темељи друштва једнаких права постављају се и граде кроз образовање, науку, културу и спорт

Спровођење системских промјена, које ће омогућити стварање услова за деполитизацију, међуресорску синергију и унапређење рада мисија је Министарства просвјете, науке, културе и спорта, а у првих 100 дана, постављени су сигурни темељи на којима ће се градити политика тог министарства.

То је порука министарке просвјете, науке, културе и спорта, Весне Братић, у оквиру видео кампање „Потписујем“ коју, поводом 100 дана рада, реализује Влада Црне Горе.

Као друштво засновано на знању, како је појаснила, унапређује се систем образовања како би се што боље одговорило потребама тржишта рада, стварању конкурентног кадра и бољој позицији црногорског система образовања у међународним оквирима.

„Креирали смо свеобухватан, прецизан и реалистичан план рада. У циљу деполитизације процеса руковођења покренуте су кадровске промјене у васпитно-образовним установама. Циљ је да школама управљају најспособнији, најодговорнији, најпосвећенији просвјетни радници којима су приоритет настава и учење, а не политички ангажман“, навела је Братић.

Ријешен је, како је казала, проблем превоза ученика који се школују у отежаним условима у Беранама, Бијелом Пољу и Мурину.

Посебна пажња посвећена је дигитализацији и дигиталним технологијама. Остварна је сарадња са УНДП-јем и УНИЦЕФ-ом у вези са електронским уписом студената на универзитете у Црној Гори.  Формирана је радна група за израду новог Закона о високом образовању, који ће омогућити демократизацију одлучивања у установама високог образовања“, казала је Братић.

У циљу обазривијег признавања иностраних образовних исправа креиран је, како је појаснила, предлог Закона о измјенама и допунама Закона о признавању иностраних образовних исправа и изједначавању квалификација.

Братић је истакла да се нарочита пажња посвећује науци и младима. 

„Започели смо преговоре са представницима Европске комисије о потписивању уговора за програм Хоризонт Европа, чиме ће бити обезбијеђен и прецизно трасиран пут инвестирања у науку у периоду од 2021. до 2027. године.  Формиран је Савјет за научно-истраживачку дјелатност, а једна од његових првих активности биће мапирање младе научне заједнице у дијаспори. Пружена је недвосмислена и јака подршка Међународном научном пројекту СЕЕИИСТ чији је циљ изградња центра за лијечење канцера у југоисточној Европи“, навела је Братић.

Цијенећи да су културна добра препозната као важан чинилац националног идентитета и да представљају дугорочан ресурс за одрживи развој, планирана је, како је казала, израда Програма заштите и очувања културних добара.

„Интензивно се ради на изради Националног програма развоја културе 2021–2025. У току је потписивање Споразума између Владе Црне Горе и Владе СР Њемачке у области културе, образовања, науке, спорта и младих“, рекла је Братић.

Пуна пажња је, како је казала, посвећена спорту „јер желимо да то буде грана Министарства која ће снажно допринијети здравом развоју дјеце и омладине“.

Додала је да су дефинисане приоритетне програмске активности у области спорта за ову годину.

„Дубоко свјесни да сви наши грађани и грађанке очекују промјене, све активности подредили смо успостављању система који ће те промјене и омогућити, како бисмо сви заједно градили друштво једнаких права, друштво засновано на правди, истини, поштењу и поштовању. Црногорски грађани и грађанке заслужују такво друштво, а његови темељи постављају се и мудро граде кроз образовање, науку, културу и спорт“, поручила је Братић.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?