- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација У ЕУ инфо Центру одржан конститутивни састанак Тим...
У ЕУ инфо Центру одржан конститутивни састанак Тима за дијалог са младима
Први заједнички састанак представника ДЕУ, министарстава и младих
Окупио се тим за дијалог са младима
Потреба дијалога са младима јесте стварање простора за њихово учешће у процесу одлучивања. Кампања „Дијалог са младима“ коју заједнички спроводе Делегација ЕУ у Црној Гори, ЕУ инфо центар, Регионални савјет за сарадњу, ресорна министарства и велики број организација младих, усмјерена је на подизање свијести о томе шта тачно значи учешц́е младих и зашто је оно важно у процесу доношења одлука.
Представници институција и организација укључених у кампању окупили су се у просторијама ЕУ инфо центра. То је уједно било и прво окупљање тима за дијалог са младима. Младима који су будућност али и они који ће ту будућност стварати, због чега морају учествовати у процесу креирања политика које их се тичу, поручила је окупљенима амбасадорка ЕУ у Црној Гори, Оана Кристина Попа.
„Дијалог и размјена између младих и оних који доносе одлуке су кључни за побољшање комуникације и изградњу повјерења. То даје прилику младим људима да учествују у креирању политика које директно утичу на њихове животе у областима као што су запошљавање, животна средина, култура и јавно здравље. То је најбољи начин да им дате власништво над процесом. Са друге стране, овај дијалог је важан за креаторе политика како би стекли увид у потребе и жеље младих и усмјерили политике у том правцу.“ казала је амбасадорка Попа.
Амбасадорка је навела да европски политичари већ сада имају рутину укључивања младих у креирање политика. Кампања „Дијалог са младима“ јесте и једна врста охрабрења црногорским институцијама да усвоје ту праксу и прије него што земља постане дио Европске уније, јер црногорска младост је све активнија.
Директор Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова и међународну сарадњу у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, Горан Дробњак, изразио је посебну захвалност партнерима на пројекту Делегацији ЕУ у Црној Гори и ЕУ Инфо центру, што су препознали значај ове врсте Дијалога за младе и пружили прилику да се испроба модел који користи Европска Унија. Навео је да ресорно министарство учествује у пројекту Western Balkan Youth Lab, који спроводи RCC, и чија ће се сљедећа тема односити на Ментално здравље. Представници институција ће учествовати у креирању препорука заједно са другим представницима Влада и НВО-а из WB-6.
„Ради се о стварању дугорочног структурираног регионалног дијалога између омладинских организација и националних управа, фокусираног на заједничко осмишљавање политика које ће повећати учешће младих у доношењу одлука, побољшати цјелокупно друштвено-економско окружење и мобилност младих кроз различите врсте активности у економијама Западног Балкана“, закључио је Дробњак.
Дијалог са младима је начин да државна управа добије директан увид у искуства и ставове младих око конкретних ситуација и проблема са којима се суочавају, казала је Ајша Хаџибеговић експерткиња за дијалог са младима и омладински рад.
„За младе то је начин да допринесу креирању конкретних мјера и активности, односно конкретних рјешења која ће свим младима омогућити бољитак. Конкретно у првом процесу који покрећемо та рјешења ће се тражити у оквиру области запошљавања младих, њиховог осамостаљивања и подршке везано за ментално здравље младих.“ поручила је Хаџибеговић.
Како је казала ПР менаџерка ЕУ инфо центра Ана Поповић, структурни дијалози о младима којима је присуствовала донијели су јој велико искуство, познанства али и подршку особа које се баве политикама младих.
„Попут тадашње помоћнице Министра омладине и спорта која нам је, док смо радили на препорукама, знала да појасни све што нисмо знали, за све сто смо били у праву да нас подржи, а оно сто смо заборавили она нам је допунила својим искуством. То је био дијалог и вољела бих када би на тим основама био конципиран и дијалог за младе у Црној Гори.“ казала је Поповић.